Anasayfa ARŞİV ‘Yeteneksizsiniz’ Türkiye!

‘Yeteneksizsiniz’ Türkiye!

hayır hayır, meseleyi daha yeni tanımlayabildim! Bunu yeni anladım! Zaten ne zamandır ucuz yollu kıllanıp, teşhisi tespit edemiyordum. Aslında biliyordum, ama televizyonla aramdaki durumu, ancak yeni anlayabildim.
 Ali Taran sebep oldu, sağ olsun, ‘hamdolsun’, vatan sağ olsun! Bi defa bu meret hiç bana göre değil, hatta insan olan hiç kimseye göre değil. Bir delilik hali televizyon, bir çıldırmışlık hali, bir histeri ayini, topluca daha “aptal” nasıl görünebilirim mitingi, topluca nasıl deliririz deneyi… Sen gerizekalısın, ben de öyleyim hazzı, katharsisi, meramı.
REKLAMCILARIN BORAT’I
Mesela bakın Ali Taran’a…“Bu mu senin karizman, bu mu senin dehan?” diyesi geliyor insanın. Arkadaş ağzıyla, kendine “deha” dedirtmenin bedelini ödemeye başlamış bile. Zaten verdiği bir röportajda kitap okumadığını övünerek söylediği günden beri gıcığım bu bey’fendiye! Kitap okumamanın ayıp, kötü hatta berbat bir söz olduğunu hala da anlayamamış. Sözüm ona cahil reklamverenlere şirin görünüyor. 
En sonunda o yarışmaya jüri oldu, içi rahat etmiştir fakat şimdi söz söyleme sırası bizde. Zaten yaşı da ilerledi, dönemi geçiyor ve bunu anladı, artık başka dala tutunup ilerlemeli, jüri üyeliği ‘yeni hayatın’ da başlangıcı zaten. Başka türlü söylersek; Osmanlı’nın gerileme dönemi bu, orduyu modernize etmesi lazım yoksa tarihe karışacak.
Dilimdeki sözün sırasıysa şimdi; Kitap okumazsan geleceğin nokta burası olur. Olduğun yere iyi bakmalısın, zira yeni gideceği sıradan yönün de başlangıcı şimdi olduğun yer.
Bir zihniyetin nasıl tepetaklak olduğunu bize kanıtladığı için ona ne kadar teşekkür etsek az!
SİYASİ KAMPANYALAR, İTİNAYLA YÜRÜTÜLÜR
Cem Uzan’ın reklam kampanyasını  yürütüp, gösterişli yatlarda boyundan büyük ‘puro’  içerken halka söylediği sözleri burada yazmaya içim elvermiyor.
Masanın etrafından yayılanlar bizim de sohbetlerimizi süslemişti bir vakit ve şu ‘kitap’ meselesi kadar derin bir mide kasıntısı yaratmıştı. Genç Parti yüzde 7.5 oy aldırdı, sayesinde Danimarka Krallığı daha da kasvete büründü fakat ne kader, ‘üstüne bir bardak su’ içmek zorunda kaldı, paralarını alamadı.
Tam da AKP ile anlaşmak üzereyken, bir röportajda ‘tasavvuf felsefesine olan ilgisinden’ söz etti. Sahi bey’fendinin hayattaki en büyük fikri futboldan ‘ofsayt’ kaldırılsın değil miydi?  Eh, onu kaldıramayınca ofisini kaldırdı, bunu da büyük bir yenilik gibi sundu.  Bir de veda mektubu yayınladı…
‘UMARIM’ DÖNEMİ BİTTİ  ‘HAMDOLSUN’ DÖNEMİNDEYİZ
Buradaki bayağalığı  ve yazıdaki yeteneksizliği beraber okuyalım, ‘hamdolsun’ ve ‘ajancılığı’ kısımlarına dikkat; “35 yıldır reklamcılık, bir başka deyişle reklam ajansçılığı yapıyorum. Biraz ince hesap yapınca 38 yıl gibi görünüyor ama, arada askerlik var, şişme salon var, demek 35 yıl gerçeğe yakın bir süre. Evet doğrudur, bazen yoruldum. Bazen kırıldım. Bazen kızdım. Bazen küstüm. Ama hiç bıkmadım. Hiç sıkılmadım. Hiç şikâyet etmedim. Ayaklarım hiç geri geri gitmedi reklamcılıktan, belki, yaratıcılıktan demek daha doğru. Bu, `yaratıcı/yaratıcılık` sözcüğüne bazıları takılır, `yaratıcılık Allah`a mahsustur` diyerekten. Hayır efendim. Bilenlerden duydum `Allah’ın bütün vasıfları kulda da var, ama, kul kadar!`Hamdolsun, bu ülkede reklamcı + yaratıcı + dahi + dürüst denildiğinde, adı her zaman akla gelen 0 – 5 kişiden biri oldum. Hoş, reklamcı + zor + pahalı + paragöz + geçimsiz denildiğinde de adı her zaman akla gelen 0 – 1 kişiden biri de oldum ama ona da eyvallah.”
35 yıllık reklamcı, kitap okumadığı için 35 sözcükle anlatabiliyor meramını, Türkçesiyse 35 kuruş etmez, bu nedenle 35 yaşındaki çocuklara yenilecek, maçı kaybedip, ofsaytta kalacak… O yarışmadaki üç sözcüğü ikiye indirip, birini bileşik yaparsak ‘Yeteneksizsiniz Türkiye’ oluyor ki, asıl manzara da bu. Efendilerimizin sistemi tıkır tıkır yürüsün diye daha fazla yeteneksize ihtiyaç var. Ali Taran, hayatımıza efendilerin kontenjanından girmiş, ardadaş ağzıyla kendine ‘deha’ dedirtmiş biri… ‘Hamdolsun’ onun ve onun gibilerin dönemi geçti, bütün belediyelerin kampanyalarını taşranın bağrı yanık çocukları yapmaya başladı bile… Gerisi gelecek!.

- Reklam -

SON HABERLER

Halkın parasıyla yandaş kayırması

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup...

İBB’nin ihale cinliği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim anlayışının yol açtığı ve ihaleler yoluyla bazı şirketlere...

İktidara güveniyoruz!

Türkiye hakkında içte ve dışta yapılan araştırmaların vardığı ortak nokta “güvenilmez” durağında...

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

Sonraki haber