Anasayfa ÖZEL Yetkililere değil, sadece 4 çalışana hapis istemi: Facianın üstünü örten iddianame

Yetkililere değil, sadece 4 çalışana hapis istemi: Facianın üstünü örten iddianame

Çorlu’daki tren faciasıyla ilgili bürokratlar ve TCDD’nin üst yönetiminde yer alan kişiler hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ dair verilen kararın ardından iddianame kabul edildi. Yalnızca 4 TCDD görevlisi sanık hakkında dava açıldı. Aileler tepkili

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde geçen yıl 8 Temmuz’da meydana gelen, 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin de yaralandığı tren faciasıyla ilgili Çorlu Cumhuriyet Savcısı Galip Yılmaz Özkurşun tarafından hazırlanan iddianame Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, hazırlanan bilirkişi raporunda, ‘kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu’ bulunan TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak görevli Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve geçen mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım tutuksuz sanık olarak yer aldı. Sanıklar hakkında ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede, ‘kazanın ray ve traverslerin altındaki menfezin üst tarafındaki balast ve dolgu zeminin boşalması, hareket halindeki lokomotifin ağırlığı ile altı boş rayların esneyip açılması ve ikinci vagondan itibaren trenin devrilerek sürüklenmesiyle gerçekleştiği’ anlatıldı. İddianamede ifadelerine yer verilen sanıkların ise suçlamaları kabul etmediği kaydedildi.

SORUMLULAR AKLANIYOR

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan davanın avukatlarından Turan Hançerli, “İddianameyi, TCDD yöneticileri ve siyasi sorumluların aklanması olarak değerlendiriyoruz” dedi. TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı yöneticilerinin sorumlular arasında gösterilmediği bilirkişi raporunun da şüpheli olduğunu hatırlatan Hançerli, şöyle devam etti: “Çünkü 4 tane TCDD görevlisi hakkında dava açıldı, geri kalanlar hakkında takipsizlik kararı verildi. Burada bilirkişi raporu buna neden oldu. Heyet üyelerinden birisi, TCDD danışmanlarındandı. Diğerinin de sinyalizasyon ihalesini alan konsorsuyumun kurucuları arasında yer aldığı iddia ediliyor. Bilirkişiler de, ‘teknik personel istihdam edilmemiş, meteoroloji ile eşgüdümlü çalışma yok diyor’. Bu direkt yönetimle de ilgili. Ama bilirkişiler, kısaca, ‘kontrol görevlisi vs. sorumlu’ dedi. Buna itiraz ettik, buna rağmen 4 kişi hakkında dava açıldı. Buna da itiraz edeceğiz.”

HAYAL KIRIKLIĞI…

Tren kazasında dokuz yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i ve eski eşini kaybeden Mısra Öz Sel ise şunları söyledi: “Çok büyük bir hayal kırıklığı benim için, bizim için, aileler için… Hukuk sisteminin, savcıların, hakimlerin ne yazdık ki siyasetin kamçısı altında ezildikleri bir toplum haline geldik. Adalet, ilk günden itibaren inanarak beklemek istiyorduk, inanıyorduk. Ama hiçbir şey değişmemiş. Olması gereken bu değildi, hâlâ da bu değil. Biz hukuk mücadelemize devam edeceğiz.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,706AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Akşener’in Beyoğlu ziyaretine Valilik yasağı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, Beyoğlu'ndaki Kızılay çadırını ziyareti Valilik tarafından...

Erdoğan: Ailesi isterse Ahmet Kaya’nın mezarını getiririz

Kral FM'de konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Tayyip Erdoğan, ''Ailesi isterse Ahmet...

Engin Altay’dan AKP’ye moderatör yanıtı

CHP'nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İBB adayı Binali Yıldırım ortak...

Kılıçdaroğlu: Ahlaki olmayan devletin istihbarat örgütünün iktidara hizmet etmesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu'nun İsmail Küçükkaya ile bir otelde...

Yeni Askerlik Yasası’nın nihai oylaması haftaya yapılacak

Yeni Askerlik Yasası teklifin TBMM'deki nihai oylamasının önümüzdeki Salı günü yapılacağı bildirildi.

BM raporu: Türkiye, en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), yıllık raporunda 2018 yılı itibarıyla dünyada...

CHP’den ‘Göç ve Entegrasyon Komisyonu’ önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, "TBMM çatısı altında daimi bir 'Göç ve...

Konda Araştırma: İmamoğlu yüzde 54, Yıldırım yüzde 45

Konda Araştırma şirketi 23 Haziran Pazar günü gerçekleşecek İstanbul seçimleri için yaptığı...

İstanbul’da meslek odalarından ortak çağrı: 23 Haziran’ı kentimiz için şenlik gününe dönüştürelim

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonları 23 Haziran açıklaması yayımladı.Koordinasyon...

Demirtaş’ın tutukluluğuna devam kararı!

Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, savunmasında AKP'nin...

Sonraki haber