Anasayfa ÖZEL Yetkililere değil, sadece 4 çalışana hapis istemi: Facianın üstünü örten iddianame

Yetkililere değil, sadece 4 çalışana hapis istemi: Facianın üstünü örten iddianame

Çorlu’daki tren faciasıyla ilgili bürokratlar ve TCDD’nin üst yönetiminde yer alan kişiler hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ dair verilen kararın ardından iddianame kabul edildi. Yalnızca 4 TCDD görevlisi sanık hakkında dava açıldı. Aileler tepkili

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde geçen yıl 8 Temmuz’da meydana gelen, 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin de yaralandığı tren faciasıyla ilgili Çorlu Cumhuriyet Savcısı Galip Yılmaz Özkurşun tarafından hazırlanan iddianame Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, hazırlanan bilirkişi raporunda, ‘kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu’ bulunan TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak görevli Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve geçen mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım tutuksuz sanık olarak yer aldı. Sanıklar hakkında ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede, ‘kazanın ray ve traverslerin altındaki menfezin üst tarafındaki balast ve dolgu zeminin boşalması, hareket halindeki lokomotifin ağırlığı ile altı boş rayların esneyip açılması ve ikinci vagondan itibaren trenin devrilerek sürüklenmesiyle gerçekleştiği’ anlatıldı. İddianamede ifadelerine yer verilen sanıkların ise suçlamaları kabul etmediği kaydedildi.

SORUMLULAR AKLANIYOR

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan davanın avukatlarından Turan Hançerli, “İddianameyi, TCDD yöneticileri ve siyasi sorumluların aklanması olarak değerlendiriyoruz” dedi. TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı yöneticilerinin sorumlular arasında gösterilmediği bilirkişi raporunun da şüpheli olduğunu hatırlatan Hançerli, şöyle devam etti: “Çünkü 4 tane TCDD görevlisi hakkında dava açıldı, geri kalanlar hakkında takipsizlik kararı verildi. Burada bilirkişi raporu buna neden oldu. Heyet üyelerinden birisi, TCDD danışmanlarındandı. Diğerinin de sinyalizasyon ihalesini alan konsorsuyumun kurucuları arasında yer aldığı iddia ediliyor. Bilirkişiler de, ‘teknik personel istihdam edilmemiş, meteoroloji ile eşgüdümlü çalışma yok diyor’. Bu direkt yönetimle de ilgili. Ama bilirkişiler, kısaca, ‘kontrol görevlisi vs. sorumlu’ dedi. Buna itiraz ettik, buna rağmen 4 kişi hakkında dava açıldı. Buna da itiraz edeceğiz.”

HAYAL KIRIKLIĞI…

Tren kazasında dokuz yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i ve eski eşini kaybeden Mısra Öz Sel ise şunları söyledi: “Çok büyük bir hayal kırıklığı benim için, bizim için, aileler için… Hukuk sisteminin, savcıların, hakimlerin ne yazdık ki siyasetin kamçısı altında ezildikleri bir toplum haline geldik. Adalet, ilk günden itibaren inanarak beklemek istiyorduk, inanıyorduk. Ama hiçbir şey değişmemiş. Olması gereken bu değildi, hâlâ da bu değil. Biz hukuk mücadelemize devam edeceğiz.”

- Reklam -

SON HABERLER

Kızamık kâbusu geri döndü

SURİYELİ sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı Adana’nın Ceyhan ve Yüreğir ilçeleri ile Urfa’da...

Üst düzey soruşturma

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 15 Mart'ta Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen...

Avrupa’da Çin krizi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Avrupa turu, tartışmaları beraberinde getirdi. Cinping dün...

‘Alternatif var’ demek için adayız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çankaya Belediyesi başkan adayı, Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu...

Dersim Demokratik Halk Dayanışması Mazgirt Adayı Derya Öz: Doğasıyla, insanıyla, tüm canlılarıyla barışık bir yerel yönetim

Dersim Demokratik Halk Dayanışması’nın Mazgirt Belediye Başkan Adayı Derya Öz, Ovacık’ta gelişen...

‘Açık ara öndeyiz’

Millet İttifakı’nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek ile seçim çalışmasının...

Antalya’da ‘seçimin belirleyeni’ iktidara tepkili

Nüfus bakımından ülkenin en büyük 5. kenti Antalya’da Cumhur İttifakı ile Millet...

Miting için kapatılan tünelin garantisi kimin cebinden?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a,...

Üç koldan kirli savaş

POLİTİKA SERVİSİ Seçim yarışında son viraja girildi. Sandığa...

Bizim Özgen kazanır!

Yerel yöneticilerimizi seçeceğimiz 31 Mart’taki seçime 6 gün kaldı. Liderler alanlarda “kendi...