Anasayfa ÖZEL Yıldırım’a ait mesaj içerikleri ortaya çıktı: Pencereden düşen telefon böyle kırılmaz

Yıldırım’a ait mesaj içerikleri ortaya çıktı: Pencereden düşen telefon böyle kırılmaz

Telefona tek noktadan basınç görünüyor. Savcının intihar nedeni saydığı “Allaha emanet ol” mesajının peşinden ise “ölüm değil yaşam ve gelecek” ile ilgili başka mesajlar da geliyor

İstanbul Sefaköy’deki özel bir şirkette çalışan 27 yaşındaki Aysun Yıldırım, 20.02.2018’de işyerinin 3. katından, 16,35 metreden “düşerek” yaşamını yitirmişti. Olaya ilişkin kamera kaydı bulunamamış, “Adli Vaka” ve “Olay Yeri İnceleme” raporlarında ölüm “şüpheli” olarak kaydedilmişti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hukukçularından Avukat Rukiye Leyla Süren, dosyanın etkin soruşturma yapılmak üzere tekrar açılmasının şart olduğunu söylüyor: “Herkes konuşur ama ölen bir kadın konuşamaz. Onun sesi biziz, o iş yerinin kapısına dayanacağız!”

TELEFON “ŞÜPHESİ” BÜYÜYOR

Düştüğü yerde kan izi olamayan Yıldırım’a ilişkin “Olay Yeri” incelemesinde çantasından cep telefonu çıkmadı. Ancak telefonu sonradan, bir poşette, çantası içinde aileye teslim edildi.“Biri neden telefonuyla intihar eder?” şaibesi yerini koruyor. Ayrıca telefonun nasıl ve kim tarafından teslim edildiği de merak konusu. Önemli ayrıntılardan biri ise Yıldırım’ın “atladığı-atıldığı” pencerenin bulunduğu ofis odası fotoğraflarında şarj cihazının görülmesi.

Telefonun şarj cihazından ayrılarak alınması muhtemel. “Biri neden telefonuyla intihar eder?” sorusunu biraz daha ileri götürmek mümkün. Aysun Yıldırım, şarjı olmadığı için ailesini ofis telefonundan arayıp “biraz” geç kalacağını söylüyor. “Biri neden şarjı olmayan telefonunu yanına alıp intihar eder?”

TELEFONA AİT GÖRÜNTÜLER

Önemli detaylardan biri Yıldırım’ın telefonunun basınç uygulanarak bir noktadan kırılmış olması ile ilgiliydi. Savcılık ne bunu ne de telefondaki mesajları dikkate almadı. Yıldırım’ın telefonuna ilişkin görüntüler de ortaya çıktı. Fotoğraflarda telefona bir notadan basınç uygulandığı açıka görülüyor. Buna göre, telefonun yüksekten düşerek kırılmış olabilme ihtimali çok az. Genç kadına ait cep telefonunun, biri tarafından çarpma ya da darp ile kırılmış olma olasılığı çok daha yüksek. Olay yeri inceleme raporunda ise Aysun Yıldırım’a ait tüm kişsel eşyaların kaydı tutulmuş. Ancak telefonun kaydı bulunmuyor.

Aysun Yıldırım’ın, iş yeri sahibin arkadaşı O.T. ile gönül ilişkisi vardı. O.T. evliydi. Yıldırım bunu sonradan öğrendi ve onu terk etmek istedi. Ancak O.T. boşanacağını söyledi. Yıldırım ise sadece bu koşulda görüşebileceklerini ifade etti. Dosyada tanık olarak yer alan O.T. kendiliğinden mesajları ibraz etmişti. Savcılık makamı, bunlar arasındaki “Allaha Emanet Ol” mesajını intihar nedeni için yeterli saydı. Oysa herkes tarafından günlük dilde kullanılan bu mesaj sonrasında da konuşma akıyor, Yıldırım’ın “Allaha emanet ol” mesajının ardından şu cümleler geliyordu:

“-Allah’a emanet ol

-Ama bana gelene kadar yazma arama

-Yalvarırım

-Bari bunu yap…”

O İŞ YERİNİN KAPISINA DAYANACAĞIZ

Dosya avukatı Rukiye Leyla Süren, etkin soruşturmanın yapılmadığını vurgulayıp bir kez daha eksiklere dikkat çekiyor:

♦ Bir kış günü camın açık olması mümkün değil, cam sonradan açılmış ama ne jaluzi ne PVC’de Aysun’a ait parmak izi yok,

♦ Aysun’un iş yeri çevresine ait 4 ifade çelişkili,

♦ Adli TIP ve Olay yeri inceleme raporlarını “Şüpheli” diye yazmış. Adli TIP bir yıl saklamak kaydı ile Aysun’dan DNA örneği almış, Bu örneklerin, işyeri çevresinde bulunan kişilerle karşılaştırılması lazım,

♦Savcılık tarafından HTS ve baz istasyon kayıtları istenmeli,

♦ Aysun’un telefonu ile ilgili fiziki araştırma da yapılmalı (Nasıl kırılmış olabileceğine dair.),

“Bu dosyanın yeniden açılması şart” diyen Süren şunları söylüyor: “Olayın sadece yüzde 5 oranında intihar ihtimali taşıdığına yönelik ciddi şüphelerimiz var. İntihar olsa bile araştırılsın, ‘İntihar’ denilsin. Ailenin de kamuoyunun da beklentisi bu.” Süren işin peşini bırakmayacaklarını belirterek, 27 Şubat Çarşamba günü 19:30’da Aysun’un çalıştığı iş yerinin önünde eylem yapacaklarını duyuruyor: “O iş yerinin kapısına dayanacağız!’”

- Reklam -

SON HABERLER

Bizim Özgen kazanır!

Yerel yöneticilerimizi seçeceğimiz 31 Mart’taki seçime 6 gün kaldı. Liderler alanlarda “kendi...

Marinaleda

Marinaleda, Ispanya’nın güneybatısında Akdeniz kıyısındaki Endülüs Özerk Bölgesi’nin başkenti Sevilla’ya bağlı bir...

İktidarın değil, halkın bekası için oy kullan

Pazar günü yerel seçim var. Halk yaşadığı kentin nasıl bir politika ve...

31 Mart’ta kim kime hesap kesecek?

AKP rejiminin Batı emperyalizmiyle çelişkisi büyük ölçüde S-400 krizinde düğümleniyor. Özellikle Avrupa,...

Muhalefete karşı medya

Ya da tersi; medyaya karşı muhalefet! Bu seçimde ilk...

Ağar’lar ve Başkaya’lar

Memleket ikinci sınıf bir korku filmi gibi, kötü karakterleri hiç yok olmuyor....

Yeni Zelandalı spikerler başını örterken

Yeni Zelanda’yı konuş konuş bitiremedik. Saldırının üzerine ayrıca, saldırıdan sonra Yeni Zelanda’nın...

Kütüphanecilik Haftamız kutlu olsun!

Bir önceki yıldı galiba, Kütüphanecilik Haftası için bir etkinliğe katılmıştık. Benim bildiğim,...

Seçim günü resmi tatil midir?

SORU: Ben bir otelde çalışıyorum, seçim günü de...

Denizli Acıpayam’da eğitime 2 gün ara verildi

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı...