-Reklam-
Anasayfa YAZARLAR Yılın düğünü

Yılın düğünü

Saray varsa saray zenginleri de olur, saray zenginleri varsa elbette ki saray düğünleri de olacaktır, saray zenginleri çocuklarını saraylarda evlendirirler, doğaldır.

Medya saray medyası haline getirilecekse, halka gece gündüz yalan söylenecekse, yalan saltanat sürmeye devam edecekse doğaldır: Kamu bankaları saray bankalarına dönüşecek, halkın parasından verilen kredilerle birileri gazete sahibi, televizyon sahibi yapılacaktır.

Saray ekonomisi bir ülkenin üzerine on yedi yıldır beton döküyorsa, koskoca bir ülkenin kaderi beton ekonomisine bağlanmışsa, siyaset rantı üleştirmeye dönüşmüşse, ranttan daha büyük pay almanın yolu iktidarla kurulan kafa kol ilişkisinden geçiyorsa, orada mücahitlikten müteahhitliğe uzanan bir yol vardır.

“Yılın düğünü” on yedi yılın kısa tarihidir: Kuran tilavetinin ardından gelen pop konserinin, “seküler” sermayenin İslamcılarla kurduğu ilişkinin, yaranmacılığın ve yanaşmacılığın, kamu kaynaklarının sermayeye peşkeş çekilmesinin, medyanın ele geçirilmesinin, rantın ve betonun, “adalet” diye diye, “kalkınma” diye diye gelinen yerin ve elbette ki “rantı ben dağıtırım” diyen “büyük patron”un tarihidir…

“Yılın düğünü” on yedi yılın sonundaki manzaradır: Cumhuriyet tarihinin en büyük işsizliğidir, ucuz soğan, ucuz patates almak için süpermarketlerde birbirini ezen insanlardır, eve götürülemeyen ekmek, tadı unutulan et, çocuğa verilemeyen okul harçlığı, KHK’yle işinden atılıp çalıştığı inşaatta yaşamını yitiren öğretmendir.

 “Yılın düğünü” liberallerin merkez-çevre, Batıcı elitler-mütedeyyin halk kitleleri, vesayet rejimi-demokrasi güçleri gibi ikilikler üzerinden yaptıkları analizlerin büyük bir palavra olduğunun en güncel örneğidir. Çevre, yani halk adına konuştuğunu iddia edenler dün olduğu gibi bugün de merkezdedirler, merkezin, yani sermaye düzenin temsilcisidirler, bu düzenin adı sermaye düzenidir, sermayeyi ve sermaye düzenini denkleme katmayan herhangi bir analizin ülkede olan bitenleri açıklaması mümkün değildir.

Öte yandan “yılın düğünü” ulusalcıların meczupluk mertebesine varanlarının iktidara anti-emperyalizm ve millilik atfetmelerinin zırvalamaktan başka bir anlamı olmadığının da en güncel örneğidir. İktidarın sermayeyle kurduğu ilişkiyi, sermayenin uluslararası bağlantılarını, o uluslararası bağlantıların ülkeyi getirdiği yeri, iktidarın bundaki rolünü görmeyen herhangi bir analizin de, herhangi bir politik tutumun da gerçeklikle en ufak bir bağlantısı, gerçek hayatta en ufak bir karşılığı yoktur.

Ve hiç şüphesiz “yılın düğünü” yol haritamızdır. Bir yanda ihtişamın bir yanda sefaletin, bir yanda şatafatın bir yanda açlığın, bir yanda lüksün bir yanda yoksulluğun giderek yoğunlaştığı, derinleştiği ve böylesine gözle görülür hale geldiği bir ülkede, sahip olduğu sınıfsal karakterden azade bir otoriterlik eleştirisi üzerinden iktidar karşıtlığı üretmek de, piyasacılığın ve gericiliğin farklı versiyonları arasında tercih yapmak da bizim işimiz değildir.

İktidarın geriletilmesi iktidarın sadece sayısal olarak geriletilmesi değildir, buradan yola çıkarak iktidarın temsil ettiği her şeyin, sermaye düzeninin, emperyalizmle işbirliğinin, gericiliğin geriletilmesidir. İktidarın geriletilmesi kıdem tazminatının ve işsizlik fonunun gaspına, vergi yükünün emekçilerin sırtına yüklenmesine, kamu kaynaklarının sermayeye peşkeş çekilmesine, dincileştirilen eğitime, tarikat ve cemaatlerin çocukları diri diri gömmesine karşı mücadele etmek demektir.

Bizim “yılın düğünü”ne baktığımızda gördüğümüz özetle budur.

- Reklam -

SON HABERLER

Garanti Bankası’nın ismi değişiyor

Garanti, BBVA Grubu'nun yürüttüğü dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda, gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasından...

CHP: Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin ekonomik krizini yaşıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Dağıtılan kurumsal yapı yeniden...

AKP, İBB meclisinde reddettiği uyuşturucu komisyonu için teklif verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde dün yapılan oturumda CHP'nin 'uyuşturucu komisyonu kurulsun' teklifini...

Aleyna Can davasında tutuklu sanığa tahliye!

Kartal'da 17 yaşındaki Aleyna Can'ın başından vurularak öldürülmesine ilişkin iki kişinin tutuklu,...

PFDK’den 4 Süper Lig kulübüne ceza

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Spor Toto Süper...

Dünya genelinde 12 milyon hektarlık orman yok oldu

Dünya genelinde geçen yıl tropik bölgelerde yaklaşık 12 milyon hektar ormanlık alan...

Sri Lanka Savunma Bakanı istifa etti

Sri Lanka Savunma Bakanı Hemasiri Fernando, 21 Nisan’da gerçekleşen, 359 kişinin öldürüldüğü...

CHP’den Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, yarın Ankara Adliyesi’nde saat 11.00'de İçişleri...

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin borç durumu açıklandı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediyenin borç durumuna ilişkin, "1 Nisan...

BİLKAR’da İbrahim Varlı’nın katılımıyla ‘Ortadoğu Söyleşisi’

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde faaliyet gösteren BİLKAR’da BirGün Yazarı İbrahim Varlı’nın katılıyla 27...

Sonraki haber