YKS

Bilimin, bilimle uğraşan kurum olmanın farkı, YÖK ve MEB’in, AKP genel başkanının sınav talimatına verdiği tepkide bir kez daha ortaya çıktı! MEB, üzerinden yirmi dört saat geçmeden Erdoğan’ın “Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum.” çağırısına uyarak TEOG sınavının artık yapılmayacağını açıkladı. Okul türlerini kaldırmadan sınavların kalkamayacağını sonradan fark eden MEB, bir süre çaresizlik içinde çırpındıktan sonra henüz adı konmayan yeni bir sınavda karar kıldı.

YÖK ise MEB’in aksine bilimsel süreci işletti! Yirmi gün düşündü; dünya örneklerini inceledi, araştırdı, istişare etti! YÖK Başkanı dün, iki aya yayılan sınavı bir haftada yapacağını açıkladı.

YÖK Başkanı değişikliğin bir yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. Fakat nedense biz, iki buçuk milyon öğrenciyi doğrudan, seksen milyonu dolaylı ilgilendiren bir çalışmadan, AKP genel başkanının bir soruya ayaküstü verdiği yanıtla haberdar olduk. Sınavları tartışmaya açanın AKP genel başkanı olması, sınavlardaki kimi yöntemlerde yapılan değişikliği anlamamız açısından önemli: TEOG’la ilgili yazımda da belirttiğim gibi Erdoğan, eğitimdeki çürümenin hesabının başkanlık seçiminde sorulacağını anladı ve halkı umutlu bir bekleyişe sevk etme gereği duydu.


Adı Yükseköğretime Kurumları Sınavı (YKS) olan yeni sınava ilişkin detaylar incelendikten sonra tartışılacak. Bu yazı, YÖK başkanının açıklaması devam ederken yazıldı. Dolayısıyla yeni sınavın ne getirip ne götüreceği, ne tür bir hesabın ürünü olduğu hakkında erken hüküm doğru olmaz. Fakat 200 ve üzeri puan alan adayın, sonraki yıl girdiği sınavda daha düşük puan alması durumunda kredi olarak ilk sınavın sonucu ile kayıt yaptırabilmesinin, her yıl müfredat değiştiren bu ülkede ciddi adaletsizliğe yol açacağını hemen söyleyebiliriz.

Şu kesin ki MEB, 2018’de 6, 7, 8, 10, 11 ve 12. sınıfların tüm müfredatlarını değiştirecek. Biliyoruz ki mevcut müfredatta yer alan birçok bilgi/konu çıkacak veya ders olarak ağırlığını yitirecek. Yine biliyoruz ki adaylar, 2018’deki YKS’de mevcut müfredattan seçilen sorulardan teste tabi tutulacak. Diyelim ki bir aday 2018’de 200 puan aldı ve kayıt yaptırmayıp 2019’da şansını bir kez daha denemeye karar verdi. 2019’da değişen müfredattan çıkan sorularla yapılan sınavdan 200 puan alan başka bir aday ile mülga olan müfredattan alınan ve eski bilgileri içeren 200 puan aynı değerde mi olacak? YÖK’ün buna bir yanıtı olmalı.

İlginizi çekebilir:  Erdoğan: İstanbul'u Konstantinapol yapamayacaksınız

Başkanın açıklamasında dikkatimi çeken bir konu da her tümcesinde ortaöğretim müfredatına dikkat çekmesi oldu. Başkan, “Bütün dikkatimizi ve gayretimizi lise eğitimine tevcih etmemiz lazım. Bu yüzden sınavı bir hafta sonunda bitirmeyi planladık. Türkçe ve matematik bu sınavın temelinde olacaktır. Bu vurgu diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına gelmemektedir. Milli eğitim müfredatı esas alınacaktır.” dedi. Başkan’ın “diğer müfredattan kastı nedir bilmiyorum! Fakat üniversitenin milli eğitim müfredatına bu denli vurgu yapması, ‘üniversite kriterlerinin’ göz ardı edileceği anlamına gelir.

Üniversite, öğrencisi olacak adayda, Eğitim Bakanlığının aramadığı ölçütleri arayabilir. Zorunlu eğitimin müfredat bilgisinin, üniversite öğrencisi olmak için yeterli görülmesi üniversitenin görüşü olamaz. Aksi halde üniversite, zorunlu eğitimin müfredatı üzerindeki tayin edici gücünü yitirir. Daha da kötüsü, üniversite programlarının içeriğini belirlemeyi Eğitim Bakanlığına devretmiş olur. Kim bilir belki de amaç budur… Amaç buysa (ki ben böyle olduğunu düşünüyorum) Türkiye’de üniversitenin bilimle bağını koparmış ortaöğretimin zorunlu olmayan devamı olduğunu ilan edebiliriz.

Önceki haberHak, hukuk, utanç!
Sonraki haberEğitim

BİZİ TAKİP EDİN

360,672BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,847TakipçiTakip Et
8,361AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Öğrenci pansiyonunda yangın: “Merdivenler kitlenmiş, atlamak zorunda kaldık”

Burdur'da, 3 katlı erkek öğrenci pansiyonunun bodrum katındaki kumaş dikim atölyesinde çıkan yangın...

17 yaşındaki Ayten’i bıçaklayıp daha sonra boğarak öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Ayten Keklik'i (17) önce bıçaklayıp, sonra da boğazını sıkarak...

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden politika yapılamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda...

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması: İbadete açılmasının faturası çok ağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırılara ilişkin, "50 Müslüman orada şehit...

Dışişleri’nden Hollanda’daki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda'nın Utrecht kentinde bugün meydana gelen saldırıyı, faili...

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...