YKS

Bilimin, bilimle uğraşan kurum olmanın farkı, YÖK ve MEB’in, AKP genel başkanının sınav talimatına verdiği tepkide bir kez daha ortaya çıktı! MEB, üzerinden yirmi dört saat geçmeden Erdoğan’ın “Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum.” çağırısına uyarak TEOG sınavının artık yapılmayacağını açıkladı. Okul türlerini kaldırmadan sınavların kalkamayacağını sonradan fark eden MEB, bir süre çaresizlik içinde çırpındıktan sonra henüz adı konmayan yeni bir sınavda karar kıldı.

YÖK ise MEB’in aksine bilimsel süreci işletti! Yirmi gün düşündü; dünya örneklerini inceledi, araştırdı, istişare etti! YÖK Başkanı dün, iki aya yayılan sınavı bir haftada yapacağını açıkladı.

YÖK Başkanı değişikliğin bir yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. Fakat nedense biz, iki buçuk milyon öğrenciyi doğrudan, seksen milyonu dolaylı ilgilendiren bir çalışmadan, AKP genel başkanının bir soruya ayaküstü verdiği yanıtla haberdar olduk. Sınavları tartışmaya açanın AKP genel başkanı olması, sınavlardaki kimi yöntemlerde yapılan değişikliği anlamamız açısından önemli: TEOG’la ilgili yazımda da belirttiğim gibi Erdoğan, eğitimdeki çürümenin hesabının başkanlık seçiminde sorulacağını anladı ve halkı umutlu bir bekleyişe sevk etme gereği duydu.


Adı Yükseköğretime Kurumları Sınavı (YKS) olan yeni sınava ilişkin detaylar incelendikten sonra tartışılacak. Bu yazı, YÖK başkanının açıklaması devam ederken yazıldı. Dolayısıyla yeni sınavın ne getirip ne götüreceği, ne tür bir hesabın ürünü olduğu hakkında erken hüküm doğru olmaz. Fakat 200 ve üzeri puan alan adayın, sonraki yıl girdiği sınavda daha düşük puan alması durumunda kredi olarak ilk sınavın sonucu ile kayıt yaptırabilmesinin, her yıl müfredat değiştiren bu ülkede ciddi adaletsizliğe yol açacağını hemen söyleyebiliriz.

Şu kesin ki MEB, 2018’de 6, 7, 8, 10, 11 ve 12. sınıfların tüm müfredatlarını değiştirecek. Biliyoruz ki mevcut müfredatta yer alan birçok bilgi/konu çıkacak veya ders olarak ağırlığını yitirecek. Yine biliyoruz ki adaylar, 2018’deki YKS’de mevcut müfredattan seçilen sorulardan teste tabi tutulacak. Diyelim ki bir aday 2018’de 200 puan aldı ve kayıt yaptırmayıp 2019’da şansını bir kez daha denemeye karar verdi. 2019’da değişen müfredattan çıkan sorularla yapılan sınavdan 200 puan alan başka bir aday ile mülga olan müfredattan alınan ve eski bilgileri içeren 200 puan aynı değerde mi olacak? YÖK’ün buna bir yanıtı olmalı.

Başkanın açıklamasında dikkatimi çeken bir konu da her tümcesinde ortaöğretim müfredatına dikkat çekmesi oldu. Başkan, “Bütün dikkatimizi ve gayretimizi lise eğitimine tevcih etmemiz lazım. Bu yüzden sınavı bir hafta sonunda bitirmeyi planladık. Türkçe ve matematik bu sınavın temelinde olacaktır. Bu vurgu diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına gelmemektedir. Milli eğitim müfredatı esas alınacaktır.” dedi. Başkan’ın “diğer müfredattan kastı nedir bilmiyorum! Fakat üniversitenin milli eğitim müfredatına bu denli vurgu yapması, ‘üniversite kriterlerinin’ göz ardı edileceği anlamına gelir.

Üniversite, öğrencisi olacak adayda, Eğitim Bakanlığının aramadığı ölçütleri arayabilir. Zorunlu eğitimin müfredat bilgisinin, üniversite öğrencisi olmak için yeterli görülmesi üniversitenin görüşü olamaz. Aksi halde üniversite, zorunlu eğitimin müfredatı üzerindeki tayin edici gücünü yitirir. Daha da kötüsü, üniversite programlarının içeriğini belirlemeyi Eğitim Bakanlığına devretmiş olur. Kim bilir belki de amaç budur… Amaç buysa (ki ben böyle olduğunu düşünüyorum) Türkiye’de üniversitenin bilimle bağını koparmış ortaöğretimin zorunlu olmayan devamı olduğunu ilan edebiliriz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,691AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul-Ankara demiryolu hattı aşırı yağış nedeniyle kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları (TCDD), "İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış...

Fatih Er’in “Binali Yıldırım’ı biz çağırmadık” iddiasına Ünsal Ünlü’den yalanlama

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına konuk...

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

TİM, Erdoğan’ın ‘dış güçler’ senaryosuna film çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Erdoğan'ın Ağustos ayındaki dolar artışına ilişkin söylediği 'dış...

Trump, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın bakanlık adaylığını geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın, Bakanlık adaylığını geri çektiğini...

Fatih Portakal: Erdoğan’ın özür dilediği var mı?

Gazeteci Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, halkın oylarıyla seçilen İBB Başkabu Ekrem...

Çorum’da yıldırım isabet eden çoban yaşamını yitirdi

Çorum'da sağanak etkili olurken, Boğazkale ilçesinde yıldırım isabet eden çoban Davut Atıl (28)...

Sonraki haber