-Reklam-
Anasayfa EĞİTİM YÖK Başkanı'ndan öz eleştiri: Bu tablo ikaz ediyor

YÖK Başkanı’ndan öz eleştiri: Bu tablo ikaz ediyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, temel bilimler özelinde gidişatın istedikleri gibi olmadığını belirterek, “TYT’de 40 soruda matematik ortalaması tüm adaylarda 5.9, fen bilimleri testinde 20 soruda ise 2.8. Bu tablo ‘bir şeyler söylüyor’ demiyorum bu tablo ikaz ediyor, ihtar ediyor. Temel bilimler teknoloji ve uygulamanın esası. Temel bilimlerin zayıf olduğu bir ülkede ve yükseköğretim sisteminde, nitelikli bilgi üretiminden ve kalkınmadan söz etmemiz mümkün değil.” diye konuştu.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen, Türk Fizik Derneği 34’üncü Uluslararası Fizik Kongresi’nde konuşan Saraç, 21’inci yüzyıl müfredatının, 4.0 endüstri devrimi, sürdürülebilir kalkınma, dijital akış, bölgesel kalkınma, akıllı uzmanlaşma gibi yeni kavramlar çerçevesinde yol aldığını, bütün bu kavramlar ve dünya üniversiteleri incelenerek, YÖK tarafından üniversitelerin yapısına birçok projeyle çeşitli yenilikler katıldığını söyledi.

Bu düzenlemelerin bir kısmının, YÖK’ün girişimiyle başlayan süreçlerde yasal dayanaklara kavuşturulduğunu aktaran Prof. Dr. Saraç, “Kalite çıtasının yükseltilmesi ve kalite eksenli büyüme önceliğimizdir. Bunu söyleyerek yola çıktık. Yükseköğretimde yapısal değişiklik için dört ana proje belirledik” dedi.


“GİDİŞAT İSTEDİĞİMİZ GİBİ DEĞİL”

Temel bilimler özelinde gidişatın istedikleri gibi olmadığını söyleyen Saraç, şu ifadeleri kullandı:

“Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamındaki Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 40 soruda matematik ortalaması tüm adaylarda 5.9, fen bilimleri testinde 20 soruda ise 2.8’dir. Bu tablo bir şeyler söylüyor, demiyorum bu tablo ikaz ediyor, ihtar ediyor. Temel bilimler teknoloji ve uygulamanın esası. Temel bilimlerin zayıf olduğu bir ülkede ve yükseköğretim sisteminde, nitelikli bilgi üretiminden ve kalkınmadan söz etmemiz mümkün değil. İnsanlığın geleceğini şekillendiren teknolojinin kaynağında fizik bilimi bulunuyor.”

BU YIL 9 BİN 507 ÖĞRENCİ YERLEŞTİ

“2015 yılından önce temel bilimler programlarında doluluk oranları oldukça düşüktü. Üç yılda yaptığımız rasyonel kontenjan planlarıyla, doluluk oranları yükselmeye başladı. 2017’de temel bilimler programlarına toplam 8 bin 906 öğrenci yerleşirken, 2018’de yükselme göstererek toplam 9 bin 507 öğrenci bu programlara yerleşti. Matematik, fizik, kimya ve biyolojinin her birinde öğrenci alan program sayısı arttı. Geçen seneye göre 34 temel bilim programında daha eğitim öğretim süreci başlayacak. Öğrencilerimizin temel bilimlere olan ilgisindeki bu artış yükseköğretimimiz adına gelecek için umut vadediyor. Yükseköğretim sistemimizin bilimsel yapısının ve ülkemizin bilgi temelli gelişiminin zeminini oluşturan, iktisadi ve sosyal kalkınmada etkisi yüksek olan, temel bilimler programlarına ilişkin YÖK’ün başarı bursu uygulamasıyla birlikte bu programların tercih edilme oranları da arttı. 2017’de biyoloji programına 1.773 öğrenci yerleşmişken, 2018 yılında 1.922 öğrenci, fizik programına 946 öğrenci yerleşmişken 2018 yılında 1.032 öğrenci, kimya programına 1.991 öğrenci yerleşmişken 2018 yılında 1.979 öğrenci, matematik programına 4 bin 196 öğrenci yerleşmişken 2018 yılında 4 bin 637 öğrenci yerleşti. Bu durum, YÖK’ün üstün değer atfettiği bu programlara ilişkin hassas yaklaşımının sonucu. Bu programlara yönelik dikkatli kontenjan politikamız birçok faktörü gözeterek devam edecek.”

- Reklam -

SON HABERLER

İşçinin ücretinden yargı kararı olmaksızın kesinti yapılmaz

SORU: Özel bir şirkette aktif satış görevlisi olarak çalışmaktayım. Geçen ay bir...

Özel hasta

Hastane ve kitap son yıllarda benim için pek parlak bir ikili olmadı....

AKP’nin YSK temsilcisi: Belgelerimiz tamamen sağlam

Özel, YSK'den ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün yapılan toplantıda İstanbul seçimiyle ilgili...

Muğla’da 4.3 büyüklüğünde deprem

AFAD, Muğla'nın Ula ilçesinde saat 22.36'da 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini...

İlkokul müdüründen Kılıçdaroğlu’na saldıran Sarıgün’e destek

İzmir'de İlkokul Müdürü Ayşe Çevik'in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Ankara’nın Çubuk...

Altun: “Kılıçdaroğlu’nu protesto edenlere terörist muamelesi yapılmasını asla kabul edemeyiz”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik linç girişimine ilişkin...

Ankara Valiliği: Cenazede sopa dağıtıldığına dair bulguya ulaşılamadı

Ankara Valiliği, Çubuk’taki asker cenazesi sırasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik linç...

Beşiktaş, Burak Yılmaz’ın golüyle güldü: 2-1

Spor Toto Süper Lig'in 29. haftasının kapanış mücadelesinde Beşiktaş deplasmanda Demir...

Kartal, Sivas’tan şen döndü

Sivas'ta kritik viraj... Bir tarafta son yedi karşılaşmada sadece bir galibiyet alabilen...

ABD’de küçük uçak düştü: 6 ölü

ABD'nin Teksas eyaletinde küçük uçağın düşmesi sonucu 6 kişi yaşamını yitirdi.

Sonraki haber