Anasayfa GÜNCEL Yok sayarak yürütülmez

Yok sayarak yürütülmez

Anayasa Mahkemesi önünde uğradıkları polis saldırısı hakkında konuşan Çorlu Tren Katliamı Aileleri’nden Mısra Öz Sel: Bizim iki katımız kadar polis vardı. Biz oraya kavgaya gitmedik. Bu kadar yok sayarak bir dava yürütülemez. Hak arayışımız sürecek

Anıl Ataş

25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren faciası soruşturmasında tren şefi, makinistler, bürokratlar ve TCDD’nin üst düzey yetkilileri hakkında takipsizlik kararı verilmesi üzerine önceki gün Anayasa Mahkemesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen ailelere polis plastik mermiler ile saldırdı.

Yakınlarını kaybeden ailelerden Aysun Köse ve Mısra Öz Sel, “Bizim iki katımız kadar polis vardı. Biz oraya kavgaya gitmedik. Biz adalet için her yerde haykırıyoruz ve haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

Dava gerektiği gibi yürümüyor

Tren faciasında 16 yaşındaki kızı Sena’yı kaybeden Aysun Köse ve oğlu Oğuz Arda’yı kaybeden Mısra Öz Sel, saldırıyı BirGün’e değerlendirdi. “Bu kadar yok sayarak bir dava yürütülemez” diyen Mısra Öz Sel, yaşananları şöyle anlattı: Çok üzücü ve çok utanç verici bir olay. Gerçekleşen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Biz oraya sadece bireysel başvurularımızı Anayasa Mahkemesine taşımak için ve öncesinde bir basın açıklaması yapmak için gitmiştik. Dava yürümesi gerektiği gibi yürümüyor. Böyle bir katliamın sorumlusu sadece dört kişi olamaz. Bu kadar umursamazca, bu kadar yok sayarak bir dava yürütülemez. O yüzden de bazı şeylerin daha ciddiye alınması gerektiği düşüncesindeyiz. Biz orada, -Çorlu Adliyesi önünde olduğu gibi- adalet nöbetimizi gerçekleştirmek istedik. Ancak çok gereksiz müdahaleye maruz kaldık. Bizim iki katımızdan fazla polis bekliyordu. Biz oraya ne savaşmaya, ne kavgaya gittik.”

İlginizi çekebilir:  Yöneticiler ‘kusurlu’ ama yine de serbest

Polis amirinin kendisine ‘Bana şov yapıyorsun’ dediğini ve kolundan tutarak kendisini fırlattığını sözlerine ekleyen Mısra Öz Sel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ayrıca ‘Milletvekillerini ayırıp kalanını süpürün’ dedi. Biz bugüne kadar kimseye zarar vermedik, bugünden sonra da zaten öyle bir niyetimiz olmayacak. Bizim davamız başka, biz adalet için her yerde haykırıyoruz ve haykırmaya, adalet aramaya devam edeceğiz.”

Meclis’in koltuğunu işgal etmesinler

CHP’nin, kazaların araştırılmasına dair verdiği Meclis önergesinin AKP’li vekillerin oylarıyla reddedilmesine de tepki gösteren Mısra Öz Sel, “Bu katliama dair devlet demiryollarında hiçbir eksiğin olmadığını, bakım onarımının yapıldığını; yol bekçilerinin kaldırılmadığını, sadece sayısının azaltıldığını savunuyorlar. Şu anda yürüyen dava olduğunu, yargıyla tüm suçluların ortaya çıkarılacağını söylüyorlar. Bunun üzerine bir de başsağlığı dilediler, keşke dilemeselerdi. Ne davadan, ne de neler olup bittiğinden haberleri yok sanırım. Haberleri varsa ve bu şekilde konuşuyorlarsa çok yazık, yoksa zaten Meclis’in o koltuğunu işgal etmemeleri gerekiyor” ifadelerini kaydetti.

Sağlık sorunları sebebiyle basın açıklamasına katılamadığını belirten Aysun Köse ise, “Görüntüleri gördüğümde elim ayağım boşaldı. Evlatlarımızın yaşadığı bu haksızlığın bir bedeli olması, sorumluların cezasını çekmesi lazım. Biz bunun için mücadele ediyoruz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Biliyoruz sevdiklerimiz geri gelmeyecek ama istiyoruz ki başkaları böyle şeyler yaşamasın.

Ben bu mücadeleyi geride kalan sevdiklerim için yürütüyorum. Bir şeylerin değişme zamanı geldi. Baktığımızda ülkede herkes farklı kulvarlardan bir adalet arayışı içerisinde. Adalet, hukuk belli mercilere hizmet ediyor, geri kalan yerlerde görevini yapmıyor. Bu olayın üstü 4 memur ile kapatılacaksa yazıklar olsun diyorum. ‘Milletvekillerini bırakın diğerlerini susturun’ diyor polis, bu nasıl bir zihniyettir? Kimseye zarar vermedik. Biz zaten daha fazla kimseye zarar gelmesin diye mücadele ediyoruz. Böyle muameleyi hak etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,446AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Dumandan etkilenen kedi suni teneffüsle hayata döndü

Balıkesir'de Bandırma Sunullah Mahallesi Meydan Sokak'ta Figen Ünal'a ait evde yangın çıktı....

Köyceğiz’de çıkan yangın söndürüldü

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Öğle saatlerinde etkisini gösteren şiddetli...

Türkiye’den ABD’nin F-35 yaptırımına tepki: Karar meşru değil

Türkiye'den ABD'nin F-35 kararına ilk tepki geldi.

Rusya: AB’nin Türkiye’ye tek taraflı yaptırımlarını desteklemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif...

Erbil saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e çıktı

Erbil’de bir Türk diplomatın ve bir Irak vatandaşının hayatını kaybettiği saldırıda yaralanan...

‘İhtiyat akçesi’ düzenlemesi Meclis’ten geçti

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Türkiye Büyük...

FaceApp’tan ‘fotoğraflar çalınıyor’ iddiasına ilişkin açıklama

Son günlerde popülerleşen telefon uygulaması FaceApp, kullanıcıların tüm fotoğraflarının saklandığı yönündeki iddialarla...

Adana’da İHD’nin 33. yıldönümü için bir araya gelindi

İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) kuruluşunun 33. yıldönümünde Adana'da toplantı düzenlendi.

Türkiye F-35 programından resmen çıkartıldı

Beyaz Saray’dan F-35 açıklaması yapıldı.

Şehir Plancıları Odası’ndan turizm yönetmeliğine tepki: Kamu yararının son kırıntıları da yok ediliyor

Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Turizm Tesisleri Uygulama Yönetmeliği hakkında Şehir Plancıları...

Sonraki haber