Anasayfa ARŞİV Yoksa fakirler aptal mı?

Yoksa fakirler aptal mı?Bugün hafta içinde iki farklı gazetede yayımlanmış iki köşe yazısından söz edeceğim. Biri Erdal Şafak’ın 26 Kasım Pazartesi günü Sabah’ta, diğeri Metin Münir’in 28 Kasım Çarşamba günü Milliyet’te yayımlanan yazıları… Tarih sırasını tersine çevirerek önce Metin Münir’in yazısına bakalım… Yazının başlığı “Petrol bir ülkenin büyümesi için kötüdür”. Metin Münir, özetle, bir ülkenin başta petrol olmak üzere doğal kaynaklar bakımından zengin olmasının onun ekonomik gelişmişlik düzeyiyle doğrudan ilgisi olmadığını, dolayısıyla Türklerin de “niye Musul ve Kerkük bizim değil, olsa her yıl milyarlarca dolar tasarruf ederdik” diye hayıflanmasının yersiz olduğunu söylüyor. Sonra kişi başına düşen gelirden yola çıkarak dünyanın en zengin 10 ülkesini sıralıyor. 56 bin dolar ile 33 bin dolar gelir aralı-ğındaki ülkeler sırasıyla, Lüksemburg, Norveç, İsviçre, ABD, Danimarka, İzlanda, Japonya, İsveç, İrlanda ve İngiltere. Ve Münir ilave ediyor: “Listede Norveç ve ABD dışında petrol ve gaz zengini ülke yoktur.”


Kabul etmek gerekir ki, ulusal ölçekte zenginlik için petrol üreticisi olmanın şart olmadığına dair ikna edici bir tablo ile karşı karşıya-yız. En azından Metin Münir’in buraya kadar söyledikleri, tartışmaya değer argümanlar.


Ya sonra? Metin Münir, şöyle devam ediyor: “Demek ki bir devleti zengin yapan doğal kaynak değil, insanların yeteneğidir. “Devletler Tanrı tarafından zengin kaynaklarla donatıldıkları için zengin olmazlar, zengin ülkeler tarafından sömürüldükleri için fakir kalmazlar. “Her devlet kendi kaderinin mimarıdır. Gerisi mazeret ve lafazanlıktır.” Yazı şu sözlerle bitiyor: “En değerli doğal kaynak zekâdır.”


•  •


Gelelim Erdal Şafak’ın “Zengin ve yoksul” başlıklı yazısına… Şafak, BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş’in Cenevre’de düzenlenen ‘Ticaret İçin Yardım’ konulu toplantıda yaptığı konuşmayı özetlemiş. Konuşmanın satır başları şöyle:


“2 yüzyıl kadar önce, 1820’de en varlıklı 10 ülkenin vatandaşları, en yoksul 10 ülkenin yurttaşlarından 3 kat daha zengindi. Bugün bu oran 50 kata yükseldi. “Dünyanın en zengin ve en yoksul yüzde 2’si arasındaki gelir farkı son 20 yılda ı’e 30’dan ı’e 8o’e çıktı. “En zengin yüzde 20 nüfus dünya gelirinin yüzde 8o’ini alıyor, en yoksul yüzde 20 nüfus ise sadece yüzde ı’ini.


“En zengin 225 kişinin 1 trilyon doların üstünde olan servetleri, en yoksul 3 milyar insanın bir yıllık gelirleri toplamını aşıyor. Bir başka deyişle, 225 kişisel servet, dünya nüfusunun yarısını bir yıl boyunca yaşatacak büyüklüğe ulaştı.”


Erdal Şafak’ın yazısı, başka verilerle, dünyadaki zenginlik ve yoksulluk manzaralarından çarpıcı fotoğraflarla sürüyor ve “Nasıl bir dünyada yaşıyoruz tanrım!” sözleriyle bitiyor.


• • •


Kemal Derviş’in çizip Erdal Şafak’ın köşesine taşıdığı tabloya Metin Münir’in durduğu yerden ne tür bir yorum gelirdi acaba? Ya da Şafak’ın biraz da isyan ederek sorduğu soruya (Nasıl bir dünyada yaşıyoruz tanrım!) Metin Münir’in cevabı ne olurdu?


Mesela şöyle olabilir miydi? “Bak Erdalcı-ğım, mesele tamamen bir yetenek ve zekâ sorunudur. Dünya gelirinin yüzde 8o’ini alan en zengin yüzde 20, bu gezegende yaşayan en yetenekli ve zeki insanlardır; yüzde ı’i paylaşan yüzde 20’lik nüfus ise yeteneksiz budalalardan oluşur. Bu kadar basit!”


Hayır böyle olmazdı. Metin Münir’i tanırım. Kısa bir dönem de olsa ortak mesaim oldu. Kendisi gayet geniş ilgi alanları, özel hassasiyetleri ve engin birikimi olan bir insandır. Bu anlamda, dünyanın en zeki ve yetenekli insanlarının enteresan bir biçimde bu gezegenin kuzey yarım küresinde ve daha ziyade düşük nüfuslu Kuzey Avrupa ülkelerinde toplandığına dair, koskoca bir insanlık tarihinden soyutlanmış, zamandan ve mekândan bağımsız, neredeyse gülünç denebilecek bir iddiada bulunacak biri değildir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,165AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber