Yoksa fakirler aptal mı?Bugün hafta içinde iki farklı gazetede yayımlanmış iki köşe yazısından söz edeceğim. Biri Erdal Şafak’ın 26 Kasım Pazartesi günü Sabah’ta, diğeri Metin Münir’in 28 Kasım Çarşamba günü Milliyet’te yayımlanan yazıları… Tarih sırasını tersine çevirerek önce Metin Münir’in yazısına bakalım… Yazının başlığı “Petrol bir ülkenin büyümesi için kötüdür”. Metin Münir, özetle, bir ülkenin başta petrol olmak üzere doğal kaynaklar bakımından zengin olmasının onun ekonomik gelişmişlik düzeyiyle doğrudan ilgisi olmadığını, dolayısıyla Türklerin de “niye Musul ve Kerkük bizim değil, olsa her yıl milyarlarca dolar tasarruf ederdik” diye hayıflanmasının yersiz olduğunu söylüyor. Sonra kişi başına düşen gelirden yola çıkarak dünyanın en zengin 10 ülkesini sıralıyor. 56 bin dolar ile 33 bin dolar gelir aralı-ğındaki ülkeler sırasıyla, Lüksemburg, Norveç, İsviçre, ABD, Danimarka, İzlanda, Japonya, İsveç, İrlanda ve İngiltere. Ve Münir ilave ediyor: “Listede Norveç ve ABD dışında petrol ve gaz zengini ülke yoktur.”


Kabul etmek gerekir ki, ulusal ölçekte zenginlik için petrol üreticisi olmanın şart olmadığına dair ikna edici bir tablo ile karşı karşıya-yız. En azından Metin Münir’in buraya kadar söyledikleri, tartışmaya değer argümanlar.


Ya sonra? Metin Münir, şöyle devam ediyor: “Demek ki bir devleti zengin yapan doğal kaynak değil, insanların yeteneğidir. “Devletler Tanrı tarafından zengin kaynaklarla donatıldıkları için zengin olmazlar, zengin ülkeler tarafından sömürüldükleri için fakir kalmazlar. “Her devlet kendi kaderinin mimarıdır. Gerisi mazeret ve lafazanlıktır.” Yazı şu sözlerle bitiyor: “En değerli doğal kaynak zekâdır.”


•  •


Gelelim Erdal Şafak’ın “Zengin ve yoksul” başlıklı yazısına… Şafak, BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş’in Cenevre’de düzenlenen ‘Ticaret İçin Yardım’ konulu toplantıda yaptığı konuşmayı özetlemiş. Konuşmanın satır başları şöyle:


“2 yüzyıl kadar önce, 1820’de en varlıklı 10 ülkenin vatandaşları, en yoksul 10 ülkenin yurttaşlarından 3 kat daha zengindi. Bugün bu oran 50 kata yükseldi. “Dünyanın en zengin ve en yoksul yüzde 2’si arasındaki gelir farkı son 20 yılda ı’e 30’dan ı’e 8o’e çıktı. “En zengin yüzde 20 nüfus dünya gelirinin yüzde 8o’ini alıyor, en yoksul yüzde 20 nüfus ise sadece yüzde ı’ini.


“En zengin 225 kişinin 1 trilyon doların üstünde olan servetleri, en yoksul 3 milyar insanın bir yıllık gelirleri toplamını aşıyor. Bir başka deyişle, 225 kişisel servet, dünya nüfusunun yarısını bir yıl boyunca yaşatacak büyüklüğe ulaştı.”


Erdal Şafak’ın yazısı, başka verilerle, dünyadaki zenginlik ve yoksulluk manzaralarından çarpıcı fotoğraflarla sürüyor ve “Nasıl bir dünyada yaşıyoruz tanrım!” sözleriyle bitiyor.


• • •


Kemal Derviş’in çizip Erdal Şafak’ın köşesine taşıdığı tabloya Metin Münir’in durduğu yerden ne tür bir yorum gelirdi acaba? Ya da Şafak’ın biraz da isyan ederek sorduğu soruya (Nasıl bir dünyada yaşıyoruz tanrım!) Metin Münir’in cevabı ne olurdu?


Mesela şöyle olabilir miydi? “Bak Erdalcı-ğım, mesele tamamen bir yetenek ve zekâ sorunudur. Dünya gelirinin yüzde 8o’ini alan en zengin yüzde 20, bu gezegende yaşayan en yetenekli ve zeki insanlardır; yüzde ı’i paylaşan yüzde 20’lik nüfus ise yeteneksiz budalalardan oluşur. Bu kadar basit!”


Hayır böyle olmazdı. Metin Münir’i tanırım. Kısa bir dönem de olsa ortak mesaim oldu. Kendisi gayet geniş ilgi alanları, özel hassasiyetleri ve engin birikimi olan bir insandır. Bu anlamda, dünyanın en zeki ve yetenekli insanlarının enteresan bir biçimde bu gezegenin kuzey yarım küresinde ve daha ziyade düşük nüfuslu Kuzey Avrupa ülkelerinde toplandığına dair, koskoca bir insanlık tarihinden soyutlanmış, zamandan ve mekândan bağımsız, neredeyse gülünç denebilecek bir iddiada bulunacak biri değildir.

BİZİ TAKİP EDİN

360,147BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,515TakipçiTakip Et
7,994AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL