Yoksullaştıran büyüme sürüyor

Türkiye ekonomisinin işsize iş sağlamayan ve halkı daha da yoksullaştıran büyüme performansı 2018’in ilk çeyreğinde de devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye ekonomisi, 2018 yılının ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 büyüdü.


Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2018 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 21,9 artarak 792 milyar 691 milyon liraya çıktı. TÜİK verilerine göre, 2018 yılının ilk çeyreğinde zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörünün katma değeri yüzde 4.6 arttı. Sanayi sektörü yüzde 8,8, inşaat sektörü yüzde 6,9, ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 10 büyüdü.

Üreterek değil, tüketerek büyüme
Yaşanan büyümede borçla kamçılanan tüketim harcamaları etkili oldu. Halkın ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların toplam nihai tüketim harcamaları 2018 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları ise yüzde 18,7 yükseldi.

Cari açık tırmanıyor
Öte yandan, ithalata dayalı büyümenin sonucunda cari açık da hızla artıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, cari açık nisanda 1 milyar 706 milyon dolar artışla 5 milyar 426 milyon dolara, nisan sonunda on iki aylık cari işlemler açığı 57 milyar 73 milyon dolara yükseldi.

‘Büyüme düşer’
Büyüme ve cari açık rakamları hakkında değerlendirmede bulunan GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “Tüketim bazlı büyüme çok sürdürülebilir bir model ortaya koymuyor. Para politikasındaki sıkılık ve faiz artırımlarının ekonomik aktivitede neden olacağı yavaşlama etkisi, büyüme dinamiklerinin de yavaşlamasına sebebiyet verebilir. Büyüme yıl geneli için yüzde 4-5 patikasında gerçekleşebilir” dedi. Cari açık konusunda ise Erkan,
“Bu yıl cari açık, en önemli bileşeni dış ticaret açığının öncülüğünde artış göstermektedir. Yıl geneli için 50 milyar USD civarlarında bir cari açık beklentimizi koruyoruz” şeklinde konuştu.


BİZİ TAKİP EDİN

359,115BeğenilerBeğen
54,887TakipçiTakip Et
1,081,740TakipçiTakip Et
7,481AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL