-Reklam-
Anasayfa ÖZEL Yoksulun oyu kıymete bindi

Yoksulun oyu kıymete bindi

AKP’nin uyguladığı politikalar yandaşları zengin ederken yoksul yurttaş hayatın her alanında ezildi. Seçimler yaklaşırken iktidar yine düşük gelirli yurttaşı hatırlarken anketlerde çıkan düşük oy oranının da söz konusu adımlarda payı bulunuyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında ekonomik krizden bunalan yurttaşı rahatlatmaya dönük paket açıkladı. Kredi kartlarından esnaf borçlarına, elektrik desteğine kadar birçok başlığın olduğu pakette iki hedef göze çarpıyor. Birincisi Türkiye’nin ekonomik kaynaklarında sorun yok mesajı olurken seçmenine de ‘bizden vazgeçmeyin’ diyor.

Tarihinin en ciddi ekonomik krizini yaşayan Türkiye’de bu adımlar kuşkusuz riski daha da büyütüyor. Ekonomik fay hatlarında daha büyük bir enerji biriktiriyor. Çok açık ki bu da patlamanın şiddetini ve etkisini artıracaktır. Herkesin gördüğü bu gerçeği Erdoğan’ın fark etmemesi imkansız. O zaman sorulması gereken soru Erdoğan ve hükümet sonuçlarını göre göre bu adımları neden attı?

Sadece CHP’liler değil

Erdoğan’ın açıkladığı paketin hedef kitlesi dar gelirli vatandaş. Bunun en önemli nedeni de ekonomik krizin gündelik hayatta iyiden iye hissedilmeye başlandığı ekim ayından bu yana gelen kamuoyu araştırmalarının sonuçları. Son anket sonuçları cumhur İttifakı için alarm zillerinin çalmasına yol açtı. Anketlerin en dikkat çekici bölümü ise kararsız seçmende görülen yüksek oran. Tahminlerin aksine kararsız seçmen küskün CHP’liler değil.

AKP’lilere dönük hamle

Yerel seçimlere dair kararsızlık veya sandığa gitmeyeceğim seçeneğini işaretleyenlerin bir önceki seçimlerdeki siyasi parti tercihi fotoğrafın daha net anlaşılmasını sağlıyor. Kamuoyu araştırmalarına göre Sandığa gitmeyeceğim ya da kararsızım diyen seçmenin yaklaşık yüzde 50’si en az bir kere AKP’ye oy vermiş. Geri kalan yüzde 50 ise dört partiye neredeyse eşit oranda dağılmış. Erdoğan’ı da düşündüren ve harekete geçmeye iten neden de anketlerdeki bu sonuçlar.

Başta ekonomiden sorumlu olanlar olmak üzere tüm hükümet yetkililerinin ağızlarından düşürmediği ‘mali disiplin’ rafa kaldırılmış oldu. Ekonomik kriz sonrası değişmeye başlayan seçmen davranışı tabir yerindeyse Erdoğan hükümetine oruç bozdurmuş oldu.

son 10 yıllık tablo

Son on yılda yapılan tüm seçimler gösterdi ki kırsal, kentlerin merkez dışında kalan ilçeleri ve mahallelerinde yaşayanlar AKP’nin en çok oy aldığı bölgeler. Bir başka ifade ile daha çok dar gelirli ve muhafazakârların yaşadığı alanlar. Yine anketler gösteriyor ki krizle birlikte özellikle kent yoksullarının AKP tercihinde tereddütler belirdi. İşsizlik ve hayat pahalılığı zor olan yaşamlarını daha zorlaşan vatandaşın durumu daha da kötüleşti. Tepki yüksek sesle olmasa bile AKP’ye doğru yönelmiş durumda. Erdoğan’ın salı günü açıkladığı ve dün de yeni maddelerle desteklenen önlemler kısa vadede de olsa seçmenle yeniden bir gönül ilişkisi kurulmasını öngörüyor.

CHP BOŞA DÜŞEBİLİR

Tıpkı AKP gibi muhalefet partileri de bu süre içerisinde kamuoyu yoklamalarından çok faydalandılar. Seçmenin AKP’den uzaklaşma eğilimini onlar da gördüler. Muhalefet patileri ekonomik nedenlerden dolayı AKP’den uzaklaşmayı görmelerine rağmen sınıfsal bir değerlendirme yapmaktan kaçındılar. CHP, iktidar partisinden uzaklaşan bu kitleyi ‘sağ seçmen’ olarak etiketledi. Bu seçmene adres olarak ya İyi Parti’yi gösterdiler ya da CHP’nin sağdan transferleri ile seslenmeyi uygun buldurlar. Erdoğan hükümetinin son günlerde yaptığı hamleler CHP’nin bu politikasını boşa düşürebilir. Seçmen bir kez daha bildiği, tanıdığı ‘sağcıyı’ tercih edebilir.

Tabii bir de 31 Mart sonrası var. Krize dair hiçbir somut adım atmayan Erdoğan hükümeti seçim sonrası acı reçeteyi çok kapsamlı biçimde önümüze koyacaktır. Bugünden ona hazırlık yapmayıp seçim başarısına odaklananların öyle bir durumda da yapabilecekleri çok sınırlı olacaktır.

- Reklam -

SON HABERLER

Galatasaray’dan Göksel Gümüşdağ sert sözler

Galatasaray Kulübü, Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın yaptığı açıklamaları sert sözlerle...

“Avukatlık can çekişiyor”

Antalya Barosu'na kayıtlı avukatlar, ekonomik ve mesleki sorunlarının çözülmesi için cübbelerini giyerek...

Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı.Cumhurbaşkanlığı...

Kanseri yenen öğretmene öğrencilerinden sürpriz karşılama

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Cemile Yeşil Anadolu Lisesi'nde görev yapan ve yakalandığı kanser...

İBB Başkanı İmamoğlu, Erdoğan’la bir araya geliyor

Yerel seçimlerin ardından 17 gün süren tartışmaların son bulmasıyla mazbatasını alan İstanbul...

HSK’den ‘Rabia Naz’ açıklaması

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkan Vekili ve İkinci Daire Başkanı Mehmet...

İBB Twitter hesabından ilk İmamoğlu paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçiminden 17 gün...

Soma faciası davasında Can Gürkan’a tahliye

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin...

Notre Dame yangınının nedeni belli oldu

Fransız polisinden yapılan açıklamada, Notre Dame Katedrali'ndeki yangınla ilgili yürütülen soruşturmanın, yangının...

Londra’daki çevreci işgal eyleminde gözaltı sayısı 460 oldu

Çevreci kampanya grubu Extinction Rebellion’ın Londra'nın merkezi yerlerinde gerçekleştirdiği işgal eylemleri 4'üncü...

Sonraki haber