-Reklam-
Anasayfa ÖZEL YÖK'ün şiddeti güvenliği artırarak çözmeye çalışmasına tepki: Sorun akademi ile birlikte çözülmeli

YÖK’ün şiddeti güvenliği artırarak çözmeye çalışmasına tepki: Sorun akademi ile birlikte çözülmeli

YÖK’ün şiddete yönelik güvenliği artırıcı tedbirler almasına tepki gösteren uzmanlar “Sorun sadece güvenlikle çözülemez. Şiddeti doğuran nedenler ortadan kaldırılmalı” dedi

YÖK, son dönemlerde üniversitelerde akademisyenlerin maruz kaldığı ve çoğu ölümle sonuçlanan şiddet olaylarına karşı eylem planı hazırlayacak. Eylem planı daha çok güvenlik odaklı olacak.

YÖK Başkanı Yekta Saraç konuyu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü. Soylu ve Saraç ortak çalışma grubu kurma kararı aldı. Bu ortak çalışma grubu, üniversite yerleşkeleri içerisinde yaşanan şiddet olaylarının artmasının nedenlerini araştırarak bu olaylara zemin oluşturan hususların ortadan kaldırılması ile kampüslerde ve kapalı eğitim alanlarındaki emniyetin artırılması dahil önleyici tedbirleri müzakere edip alınan kararları hayata geçirecek.

Bilim insanları ile çözülmeli

Eğitim Sen Yükseköğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan YÖK’ün sadece sorunu güvenlik konusuymuş gibi algıladığını ifade etti. Bozdoğan “Şiddetin nereden beslendiği ve nasıl bu kadar yaygınlaştığına dair bir çalışma yapmak yerine, İçişleri Bakanlığı ile güvenlik odaklı çalışma yapma kararı alıyor. YÖK akademi ile beraber bilimsel bir çalışma yapmak yerine sadece güvenlik ile ilgili tedbirler almayı yeterli görmüştür. Bu yaklaşımın soruna çözüm üretmesi mümkün değildir” dedi.

Şiddeti ortaya çıkaran nedenlere odaklanılması gerektiğini ifade eden Bozdoğan şunları söyledi: “Önemli olan nokta, sorunun çözümü için sonucu üreten nedenlerin ortadan kaldırılması zorunluluğudur. YÖK gerçekten sorunu çözmek istiyorsa önce bilim insanları ile, kitle örgütleri ile, sendikalarla yan yana gelmeli ve sorunun nasıl engelleneceğine dair bilimsel çalışmalar yapmalıdır. Sadece İçişleri Bakanlığı ile kurulacak çalışma grubunun üretecekleri daha fazla kontrol, daha fazla sınırlama olacaktır.”

Bu yaklaşım isabetsiz

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise iktidarın krizi fırsata çevirdiğini ifade etti. Emir iktidarın üniversiteleri baskı altına almaya yönelik bir çabası olduğunu söyledi. Emir şu ifadeleri kullandı: “Üniversite özgür düşüncenin yuvasıdır. Bunun en temel koşulu da üniversitenin içinin özgür olmasıdır. Tabii ki güvenlik tedbirleri alınmalı ama bu sorunun sadece güvenlik düzeyine indirgenmesi yanlış. Zaten siyasi iktidar bütün konuları basitçe güvenlik meselesi olarak ele alıyor. Güvenlik tedbirleriyle sorunları çözebileceğini zannediyor. Oysa burada asıl bakılması gereken toplumdaki artan şiddet eğilimi. Üniversitelerde dahi bu eğilim artıyor. Dolayısıyla potansiyel katilleri üreten, şiddet eğilimi üreten, bu eğilimleri toplumsal yaşamın dışına itemeyen ve bunu sadece güvenlikle çözmeye yaklaşım isabetsiz. Ayrıca siyasi iktidarın üniversiteleri baskılamaya yönelik bir çabası var. Dolayısıyla bu krizi fırsata çevirmeye yönelik bir çalışma da olabilir. Silahla ve benzeri şeylerle üniversiteye giriş tabii ki önlenmeli fakat sorunu yalnızca bu bakış açısıyla çözmek mümkün değil.”

- Reklam -

SON HABERLER

Çorlu’da ‘sessiz bekleyiş’

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki tren kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları, yaralılar ve avukatları, kazada...

Tıbbi malzemelerin temini güçleşiyor

Deniz YerlikayaTürk Girişimsel Radyoloji Derneği (TGRD)...

Hayata Down Kat Projesi’yle gülümsemeler fotoğrafla ölümsüzleşti

Down sendromlu çocukların hayatına dokunmak için ortaya çıkan fotoğraf projesi, çocuklara ve...

Bu ülke bizim, her yere gideriz

İlk belediye meclisi toplantısını dün gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem...

Davutoğlu’ndan partili Cumhurbaşkanı eleştirisi: ‘Psikolojik kopuş’ yaşanıyor

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Ahmet Davutoğlu’yla birlikte yeni parti kuracağı iddiaları tartışılırken,...

Cumhur’da tartışma koridordan duyuluyor

31 Mart seçimlerin en önemli sonuçlarından biri de Cumhur İttifakı’nın geleceğine dair...

Saat geçmeden iddialarının yalan olduğu ortaya çıktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimiyle ilgili...

Azmettirici belli!

CHP, yurt genelinde Kılıçdaroğlu’na saldırıyı kınamak için meydanlara çıktı. İstanbul’daki eylemin adresi...

Kızgın demir dağladı!

Kızgın demiri uygun ortama bir süre bastırırsanız, dağlamakla kalmaz her yanı saracak...

Türkiye siyasetinin gelip dayandığı çıkmaz

Pazar gününden bu yana Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili kınama, analiz vesaire...

Sonraki haber