Anasayfa GÜNCEL Yorgun Atlar Ülkesi

Yorgun Atlar Ülkesi

Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan için “ağırlaştırılmış müebbet” istemiş sayın savcı! Demek ölüm cezası kalkmamış olsaydı, “idam”la yargılayacaklardı arkadaşlarımızı!

Yazarlar ve gazeteciler hakkında böyle uçuk cezalar istenince bir bakıma seviniyorum. Çünkü soruşturma ve kovuşturmaların hukuksal dayanaktan ne denli yoksun olduğunun en somut göstergesidir bu tür suçlamalar. Böyle soyut ve tutarsız iddianamelerle açılan davalar eninde sonunda çökmeye mahkûmdur.

12 Eylül yargılamalarında DİSK ve Barış Derneği yöneticileri için “idam cezası” istendiğinde de gülüp geçmiştik. Boylarından büyük işlere kalkışmıştı dönemin sıkıyönetim savcıları. Nitekim DİSK Başkanı Abdullah Baştürk de, “Siz bizim ancak ceketimizi asarsınız!” diye meydan okumuştu cüppeli emir kullarına…

Gene öyle olacak! Anımsamakta yarar var: Herkese bol kepçe “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” yağdıran “kumpas” davalarının savcıları ve yargıçları şimdi neredeler? Hepsi de “Fethullah Terör Örgütü üyesi” olmakla suçlanmıyorlar mı? Kimisi cezaevinde, kimisi kaçak değil mi?

Yargının bu çete elemanlarından tümüyle temizlendiğini düşünmüyorum. Her gün yeni bir hukuk skandalıyla karşılaşıyoruz. Cumhuriyet gazetesiyle ilgili soruşturmayı yürüten savcının, aslında bir “FETÖ Davası sanığı” olduğunu, Odatv’den Barış Pehlivan arkadaşımız ortaya çıkardı. “Kripto FETÖ’cü”lerin muhalif yazarlara, gazetecilere yönelik operasyonları, işin içinde gerçekten de bir iş olduğunu; kumpas ve tertip odaklarının boş durmadığını gösteriyor. Devlete sızmış “Cemaat” üyeleri, kendilerini gizlemek için, siyasal iktidarın hoşuna gidecek akıldışı yöntemlere başvuruyorlar.

Hükümet, “FETÖ üyeliği” için kanıt sayılabilecek birkaç ölçüt açıklamış. Ama bu ölçütler arasında “kraldan fazla kralcılık” yer almıyor. Bence asıl “FETÖ’cüler”, olağanüstü koşullardan yararlanıp iktidarın gözüne girmek için her türlü ahlaksızlığa başvuran işgüzar “şahin”lerdir! Kim “en ateşli Cemaat karşıtı” görünmek için ekranlarda tetikçilik yapıyor, gazetelere tam sayfa ilanlar veriyor, işyerinin kapısına dev dövizler asıyor ve yargıyı bu amaçla kullanmaya kalkıyorsa, Gülen’cileri başka yerde aramaya gerek yok; “olağan şüpheli” onlardır! Asıl onlara dikkat edilmeli…

Bu satırlar yazılırken, aralarında Barış Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Kürt Yazarlar Derneği, Gündem Çocuk ve Gökkuşağı Derneği’nin de bulunduğu 370 derneğin gece yarısı baskınıyla kapatılarak kapılarına mühür vurulduğu haberi geldi. Evrensel gazetesi, “Mühürlü demokrasi” başlığıyla duyurmuş haberi. Türkiye’de olup biten hiçbir şeye şaşırmıyoruz artık! Binmişiz bir alamete, gidiyoruz kıyamete!


•••

Cumhuriyet gazetesi yazarları ve yöneticileri on gündür Silivri’de hapiste… Son olarak Almanya’dan kendi isteğiyle gelip teslim olan İcra Kurulu Başkanı Av. Akın Atalay da tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun süreden beri Cumhuriyet gazetesini hedef gösterdiği biliniyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisiyle 1924 yılında Yunus Nadi tarafından kurulan ve Cumhuriyet’le yaşıt olan bu gazeteyi de -Cemaat yayınlarına uyguladıkları yöntemle- ele geçirip hükümet organı yapmak istiyorlar. Bu uğursuz tasarı gerçekleşirse, Türkiye’de artık bağımsız gazetecilik yapma olanağı kalmayacaktır. O nedenle, Cumhuriyet gazetesinin bugün karşı karşıya kaldığı hukuk dışı uygulamaları, yalnızca bir kuruma değil, doğrudan basın özgürlüğüne yönelik ağır bir saldırı olarak değerlendiriyoruz.

Cumhuriyet operasyonunda tutuklananlar arasında karikatürist Musa Kart, Kitap eki editörü Turhan Günay ve köşe yazarı Güray Öz de var. Bu değişik kimlikler, gazeteye yönelik saldırının boyutlarını ve yelpazenin genişliğini göstermeye yetiyor.

Güray Öz, yazıları ilgiyle izlenen birikimli bir arkadaşımızdır. Üstüne üstlük sosyalisttir. Çoğu kişi bilmez ama Güray aynı zamanda bir “gizli ozan”dır. Bu yazıyı, onun 1997 yılında Toplum Yayınları’ndan çıkmış “Kurumuş Gül Ağacı” adlı kitabından bir şiirle noktalamak istiyorum. Çünkü şiir de direngendir, boyun eğmez!

YORGUN ATLAR
gökyüzü / yorgun atların / dinlendiği yer midir
uzun hüzünlerden / geçerek geldik / bağ içinde miyiz / yeşil çimen üstünde mi / taşta mı
onulmaz yaralar / tükenir bir gün / yüzün sararmış kuru otlar gibi / gövden gökyüzü
yorgun atların / dinlendiği yer midir şimdi gökyüzü
21. yüzyıl Türkiyesi’nde, yazdıkları ve çizdiklerinden dolayı cezaevine tıkılan tüm gazeteci ve yazarların bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını diliyoruz.
“Yorgun Atlar”ın vurulduğu bir yer olmasın ülkemiz!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,526AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ceylanpınar’da patlama

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir patlama meydana geldi.

İYİ Parti ilçe başkanına saldırı: 6 kişi gözaltında

İYİ Parti Güngören İlçe Başkanı Ayhan Kurt, bir grubun saldırısına uğradı. Kurt,...

CHP’li Gürsel Tekin: İntiharların en büyük nedeni işsizlik, kamu harcamalarını sıfırlayın

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2009-2018 yılları arasında intihar sayısının 30 bin...

Yurt dışı telefon kaydı 1500 lira oldu, ‘100 liraya kayıt’ başladı

Cep telefonlarının yurt dışı fiyatı Türkiye'ye göre oldukça uygun olması nedeniyle vatandaşın...

Akar-Jeffrey görüşmesinin ardından bakanlıktan açıklama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Hulusi Akar'ın, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi...

Babacan’ın partisini kuracak isimlere ilişkin iddia

Karar yazarı Ali Bayramoğlu, AKP'den istifa ederek yeni parti kuracağını açıklayan Ali...

Yazar Azra Kohen: Fi dizisi benim için utanç verici hale geldi

Yazar Azra Kohen, Fi dizisinin, kitabıyla hiçbir benzerliğinin bulunmayacak hale getirildiğini belirtti...

İstanbul’da orman yangını

Şile Oruçoğlu köyünde bulunan ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı....

Füsun Üstel tahliye edildi

Barış Akademisyenlerinden Prof. Dr. Füsun Üstel tahliye edildi.

Havayolu şirketleri uçak biletlerinin fiyatını yükseltmek için bakanlıkla görüşüyor

Havacılık sektörü; dolar kurunun ve akaryakıt fiyatlarının yükselmesi, enflasyon, işçilik ve diğer...

Sonraki haber