-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL YSK Başkanı Sadi Güven: Kaç mühürsüz oy var bilmiyoruz

YSK Başkanı Sadi Güven: Kaç mühürsüz oy var bilmiyoruz

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, tartışma yaratan mühürsüz pusula ve zarfların geçerli sayılacağına dair kararlarına ilişkin olarak yeni bir açıklama yaptı.

Güven, “Kaç mühürsüz oy var bilmiyoruz” dedi.


DHA’nın haberine göre; Güven, “Oy verme ve halk oylamasına katılma hakkı Anayasa’nın 67’nci maddesinde düzenlenmiş, kanunda öngörülen şartlara haiz olan her vatandaşın kullanabileceği bir haktır. Biz bu doğrultuda seçmen listelerini hazırladık. Köylü Ahmet Ağa, esnaf Mehmet Ağa, siyasetçi Mehmet Bey, kim sandığın başına gittiğinde önce bu listede ismi olup olmadığına bakılıyor. Seçmen listesinde ismi varsa bizim buradan gönderdiğimiz oy pusulası, oy zarfı oradaki seçmene sandık kurulu tarafından mühürle birlikte veriliyor. Vatandaş, sandığa giderek, tercihini istediği bir yere usulüne uygun olarak vurmak suretiyle sandığın içine atıyor. Bu şekilde vatandaşın kendi üzerine düşen sorumluluğu sona eriyor” diye konuştu.

“SAHTE OLAN OY PUSULASI VE ZARF ZATEN GEÇERLİ DEĞİL”
Halk oylamasında verilen zarf ve oy pusulalarının YSK tarafından özel olarak üretilen evraklar olduğunu belirten Güven şu ifadeleri kullandı: “Paralardaki gibi kaldırdığınızda YSK’nın ismini arkasında filigranlı olarak görebilirsiniz. Vatandaşa verilen, akşamdan beri tartışmaya konu olan, geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları; YSK tarafından imal ettirilen, gerçek, doğru, sahte olmayan oy pusulası ve zarflardır. Sahte olan oy pusulası ve zarf, zaten geçerli değildir. Kimsenin herhangi bir şüphesi yok. Yasa koyucu, filigranlı olarak üretilen bu oy pusulası ve zarfların yanında ikinci bir tedbir almış ve orada bulunan sandık kurulu başkanı ve üyelerinin mühür basmak suretiyle ikinci kez bunu garanti altına almak istemiştir. Sandık kurullarında bildiğiniz gibi siyasi partilerin temsilcileri görev yapmaktadır. Onların yapmış oldukları bir hata, ihmal veya kasıt nedeniyle biz YSK olarak vatandaşın anayasal hakkını kullanması gerektiğine, onun iradesinin sandığa yansıma gerektiğine karar verdik. Gerçek vatandaş, oy kullanma hakkına sahip olan vatandaş; kendisine verilen YSK tarafından imal ettirilen, sahte olmayan oy pusulasını geçerli bir şekilde usulüne uygun olarak sandığa atmıştır. Sadece orada, sandık kurulunda çalışanların bizim eğitimlerde bilgi vermemize, eğitmemize, seçim günü sabah telefonlarına mesaj göndermemize rağmen ihmalen veya bilerek, bu şekildeki eksiklikleri vatandaşın oy hakkını engelleme yolunda değerlendirmedik. Bu, ilk kez bizim bir sefer yaptığımız işlem değildir. Bizden önceki dönemlerde de aynı konularda, oyların sahte olduğu iddia edilip, ispat edilmediği sürece YSK’nın ürettiği oylar bu şekilde kullanıldığında, geçerli olduğu yolunda çok sayıda kararlar vardır”

“SİYASİ PARTİLERLE PAYLAŞILMADAN BU KARARI ALDIK”
YSK kararının, sonuçlar sisteme girilmeden önce alındığını söyleyen Güven, şöyle devam etti: “Biz, bu kararı; sandıklar açılmaya başladığında, sonuçlar sisteme girmeden yani kimsenin kafasında bir şey takılmadan ‘evet’ veya ‘hayır’ lehine ya da aleyhine bu şekildeki oy pusulası olup olmadığı belirlenmeden karar verdik. Sonra karar verseydik belki tartışmalar olurdu; ‘filancanın lehine’ denilebilirdi. Biz, sandıklar açılmaya başladığında böyle bir sıkıntı doğduğunda anayasal hakkını kullanan vatandaşın kendisinden kaynaklanmayan, sandığın başındaki kişilerden kaynaklanan bir hatadan dolayı hakkını zayi etmemek adına aldık. Sisteme tek bir oy girilmeden, siyasi partilerle paylaşılmadan bu kararı aldık. Bu kararın arkasına herhangi bir anlam yüklemek doğru değildir. Bu tamamen sandık kurullarının yapmış olduğu hata nedeniyle vatandaşın siyasi iradesinin sandığa yansıma önündeki engeli kaldırmaktır. Sonuçların hayırlı olmasını diliyorum. 11-12 gün sonra kesin sonuçları bileceğiz”

“KAÇ TANE BÖYLE OY VAR, BİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”
Şu anda, tartışmalara neden kaç tane oy pusulası olduğunun bilinmediğini kaydeden YSK Başkanı Güven, “Biz, şu anda itibariyle bin midir, 5 bin midir, 10 bin midir, 20 bin midir; gerçekten bilmiyoruz. Bunlar itiraz üzerine yeniden geldiğinde, gelir mi, gelmez mi; onu da bilmiyorum. Bir bakılır. Şu anda ne bizim ne siyasi partilerin kaç tane böyle oy var, onu bilmemiz mümkün değil. Gerçek oy, gerçek seçmen, gerçek mühür, sağlıklı şekilde kullanılan oy. Biz, bu oyları geçerli saydık. Bu kararımız doğrultusunda il ve ilçe seçim kurulları sonuçları değerlendirmek zorundadır” dedi.


- Reklam -

SON HABERLER

Asıl topal ördek kim?

ABD siyasetinde başkanın kongrede çoğunluğu yitirmesi ya da görev süresinin bitmesi ve...

‘Yürütmeye devam etmek’ için yürütmeyi durdurma: Halka hesap verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İBB’nin verilerinin kopyalamasına dair talimatı...

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Sonraki haber