YSK Suruç soruşturması başlattı, Bakan Fakıbaba ‘ihlalleri’ yalanladı

Bakan Fakıbaba, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’in ihlal ile ilgili soruşturma başlatıldığını söylediği Urfa Suruç’taki seçim ihlali iddialarıyla ilgili, “‘Şanlıurfa’da olaylar var, Suruç’ta olaylar var…’ Böyle bir şey bana gelmiş değil.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Merkez Karaköprü ilçesindeki Mehmet Güneş Anadolu Lisesinde, “1314 numaralı” sandıkta oyunu kullandıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Suruç ilçesinde bazı sandıklardaki ihlal iddialarının sorulması üzerine Fakıbaba, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ben devamlı takip ediyorum. Spekülatif olaylar çıkarıyorlar sanki Şanlıurfa’da bir şeyler varmış, Şanlıurfa’da bir şeyler oluyormuş gibi… Değişik düşüncede insanlar var ama kardeşçe hepimiz birbirimizi selamlayıp gidip oylarımızı veriyoruz. ‘Şanlıurfa’da olaylar var, Suruç’ta olaylar var…’ Böyle bir şey bana gelmiş değil. Takip ediyorum, arkadaşlarımız sükunet içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Kimse etkilenmesin diye oyumu kullandığım okulu bile dolaşmadım.

Fakıbaba, Twitter üzerinden açıklamalarına devam etti:

Suruç’ta çıkan tartışmalarda ölü olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Suruç’ta daha önce yaşanan ve 4 kişinin hayatını kaybettiği elim hadise üzerinden bu huzurlu, medeni, demokratik süreç gölgelenmeye ve manipülatif bazı davranışlar sergilenmeye çalışılmaktadır.

Özellikle Suruç olayı üzerinden başta HDP ve CHP çevreleri Şanlıurfa genelinde son yıllarda en huzurlu ve adeta bir demokrasi şöleni gibi yaşanan süreci sabote etmek istemektedirler.

Şanlıurfa’da merkez ve bütün ilçelerimizde vatandaşlarımız oylarını huzur içerisinde istedikleri adaylara ve partilere kullanmıştır. Yaşanan münferit olayda bir vatandaşımız ayağından bir metal parçası ile yaralanmıştır. Kendisine acil şifalar diliyorum.

HDP’nin CHP işbirliği ile özellikle sosyal medya üzerinden yaymaya çalıştığı bilgilerin tümü tamamen yalandır. Bu yaklaşımı ve Şanlıurfa’ya sürülmek istenen lekeyi şiddetle kınıyorum.

Şanlıurfa her zaman olduğu gibi şimdi de bir huzur ve medeniyet şehridir. Bunu gölgelemeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Yaşadığımız seçim sürecinde bize oy versin vermesin bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Seçim sonucunun şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum.

YSK BAŞKANI: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, Suruç’taki bazı sandıklarda asayişe yönelik duyumlar alınması üzerine kurul tarafından idari, adli ve seçim hukuku açısından işlem yapılması için gerekli girişimlerde bulunulduğunu bildirdi.

BİZİ TAKİP EDİN

360,070BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,729TakipçiTakip Et
7,937AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL