Anasayfa ÖZEL Yüksek lisansa yığılma

Yüksek lisansa yığılma

Doktora mezunu sayısında OECD ortalamasının altında kalan Türkiye, yüksek lisansta yığılma yaşıyor. Öğrencilerin bir kısmının askerliği ertelemek, bir kısmının ise işsizliği ötelemek amacıyla başvurduğu yüksek lisans programlarına devam eden öğrenci sayısı 454 bin 673’e ulaştı

OECD ortalamasına göre en az doktora mezunu veren ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin bu alandaki beş yıllık planlaması da tutmadı. Gökhan Çetinsaya’nın YÖK Başkanlığı döneminde konulan “2019 yılına kadar doktora mezunu sayısının 10 bine çıkarılması” hedefinin 3 bin 955 kişi gerisinde kalındı. Akademide liyakati yok sayan uygulamalar ve iktidarın üniversitelere yönelik baskıcı tutumu, doktora yapan sayısına da yansıdı. 2014 yılında 4 bin 500 olan doktora mezunu sayısı, 2018 yılında yalnızca 6 bin 45’e yükseldi. Yüksek lisansta ise adeta yığılma yaşanıyor. Yüksek lisans programlarına devam eden öğrenci sayısı 454 bin 673 oldu.

Gençlerin son dönemde işsizliği erteleme aracı olarak başvurduğu yüksek lisans programlarındaki öğrenci sayısında ise büyük artış yaşandı. Buna göre, yüksek lisans düzeyinde 2014 yılında 342 bin 101 olan öğrenci sayısı 2018 yılına 454 bin 673’e kadar çıktı.

TEŞVİKLER TEŞVİK ETMEDİ

Yükseköğretimde güvencesiz istihdam ve iktidarın üniversiteler üzerindeki baskısı başta olmak üzere akademide çöküşe yol açan uygulamalar, YÖK’ün lisansüstü eğitim verilerine de yansıdı. Doktora yapan öğrenci sayısında 2014’te OECD ortalamasının gerisinde kalınması üzerine YÖK tarafından 2018 yılına ilişkin konulan, 10 bin doktoralı hedefi yakalanamadı. Eski YÖK Başkanı Çetinsaya’nın “4 bin 500 olan doktora mezunu sayısının üç katına çıkartılması gerekiyor. 2019’a kadar kademeli olarak 10 bine, 2025’e kadar da 15 bine çıkarmamız gerekiyor. Teşvik edici uygulamalarımız olacak” açıklamalarına karşın 2018 yılı sonundaki doktora mezunu sayısı yalnızca 6 bin 45’le ifade edildi.

Öğrencilerin bir kısmının askerliği ertelemek, bir kısmının ise işsizliği ötelemek amacıyla başvurduğu yüksek lisans programlarına devam eden öğrenci sayısı ise 2014 yılına göre yüzde 32 artarak 454 bin 673’e ulaştı. Eğitimciler, yüksek lisans, doktora öğrencilik ve doçentlik başvurularında baraj niteliğinde olan YDS’ye alternatif getirilen YÖKDİL sınavının da yüksek lisanslı öğrenci sayısının artmasına yardımcı olduğunu savundu.

“İKTİDAR KÖSTEK OLUYOR”

BirGün’e konuşan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, verilerin iktidarın üniversitelerde yarattığı ortamı yansıttığını belirtti. Gürer, AKP’nin bilimsel çalışmalara destek olmaktan çok köstek olan bir yaklaşım benimsediğini savunarak “OECD ortalamasına göre en az doktora mezunu veren ülkeler arasında olan ülkemizin beş yıllık planlaması da hedeflerin gerisinde kalması bu bağlamda yetersizliğin göstergesidir” dedi. Gençlere yönelik desteğin artırılması gerektiğine vurgu yapan CHP’li Gürer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yurtdışında araştırma faaliyetlerine katılıp ülkemizde bu yönde çalışmalar sürdürecek akademisyenler ile bilgi ve bilimsellik adına önemli çalışmaların yolu daha çok katkıyı gerekli kılmaktadır. MEB’in bu bağlamda sağladığı katkı ve katılımcı sayısını artırıcı çalışmalara daha da ağırlık vermelidir. Ülkemiz üniversitelerinin dünyada eğitim kalitesi ve bilgi üretimde yerini artırmanın yolu bilgiye ulaşımın yolunu açacak çalışmalardır.”

SON HABERLER

Toprakta ve tarımda komünizm

Karl Marx, bildiğimiz Marx olmadan, Marksizm henüz doğmadan, toprakta ve tarımda komünizm...

İmamoğlu TÜSİAD ile görüştü

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel...

Doğa ve insan odaklı çalışacağız

Kardelen Kocatürk Yerel seçimlere bir hafta kala çekişmeli...

IŞİD’e füze yakıtı Türkiye’deki dağıtıcı ve işadamı üzerinden sağlandı

Güney Fransa’nın Picardie bölgesindeki tarlalarda yetişen buğdaydan elde edilen ve gıda sektöründe kullanılan...

Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla miting düzenlenecek...

Sansür sorusuna sansürlü cevap

AKP döneminde eleştirel yayınlarından dolayı bazı televizyon ve gazetelere ağır cezalar verilirken...

Kent iktidara ne yapacak?

Uzunca bir süre, AKP iktidarı öncülüğünde kentlere yapılanları tartıştık. Kentin beton ekonomisinin...

Doçentliğe ‘piyasa’ ayarı

Akademide bir bilinmeze daha kapı aralandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) doçentlik sınavına başvuru...

Müdür yardımcısı kendisi için oy derdine düşmüş: Problem çözülürse AKP’nin oyları artar

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bir Anadolu lisesinin okul müdürü, okuldaki eğitim kalitesini...

Alper Taş: Ak Parti’liler Beyoğlu’nda halktan kopmuş durumda

Yerel seçimlere 9 gün kala CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın...