Yunanistan, askerlerin tutuklanmasını AB ve NATO’ya taşıyor
06.03.2018 20:19 GÜNCEL

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kamenos, Türkiye'de tutuklu bulunan Yunan askerlerine ilişkin konuştu.

Askerlerin Türkiye'de tutulmasının Türkiye-AB ilişkilerini etkileyeceğini söyleyen Kamenos, NATO Genel Sekreteri Yardımcısı Rose Gottemoeller’i de konuyla ilgili bilgilendireceğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Çipras ise BM Genel Sekreteri Guterres ile yaptığı telefon konuşmasında Yunanistan-Türkiye ilişkilerini ele aldı.

"YUNAN ASKERLERİ AYNI ZAMANDA AVRUPA ASKERLERİDİR"

İHA'nın aktardığı bilgiye göre, Belçika'nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları toplantısına katılan Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kamenos, Türkiye’de tutukluluklarına devam kararı verilen 2 Yunan askerine ilişkin hem Türk -Yunan hem de Türkiye-AB ilişkilerini de etkileyeceği mesajı verdi. Kamenos, “Yunan askerleri aynı zamanda Avrupa askerleridir. Yani konu Türkiye-AB ilişkilerini de ilgilendiriyor” diye konuştu.

NATO'YA BİLGİLENDİRME

Kamenos, NATO Genel Sekreteri Yardımcısı Rose Gottemoeller’i de konuyla ilgili bilgilendireceğini söyledi. Kamenos, Yunan askerlerinin, Türkiye’den yasa dışı mülteci ve göçmen sokmak isteyen göçmen kaçakçılarının izinin peşinde olduğunu belirtti.

"ASKERLER KONSOLOSLUKTA KALSIN"

Ayrıca Kamenos, iki Yunan askerin hapisten çıkıp yargılanmaları için askerlerin mahkemeleri yapılıncaya kadar Yunanistan’ın Edirne Konsolosluğu’nda kalmaları önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Öte yandan Kammenos, Türkiye ile Yunanistan'ın NATO üyesi olduklarını hatırlattı ve buna benzer konuların barışçı yol ile ve müzakereler ile çözülebileceğini söyledi.

ÇİPRAS'TAN GUTERRES'E TELEFON

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonia Guterres ile yaptığı telefon görüşmesinde Yunanistan-Türkiye ilişkilerini ele aldığı bildirildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Çipras ve Guterres'in telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Görüşmede, bölgedeki gelişmelerin ele alındığı ifade edilen açıklamada, Türk-Yunan ilişkileri, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler ve Makedonya ile isim sorununa ilişkin fikir alışverişinde bulunulduğu bilgisi yer aldı.

ÇİPRAS, DEVREYE GİRMESİNİ TALEP ETTİ

Yunan basınında Başbakanlık kaynaklarına dayandırılan bilgilere göre ise Çipras, Guterres'ten, Türkiye'de tutuklanan iki Yunan askerin iadesine yönelik "hızlı ve olumlu bir sonucun" elde edilmesi için devreye girmesi talebinde bulundu.