Yunanistan'da, eşinin konut yardımı aldığı ortaya çıkan Ekonomi Bakanı istifa etti
27.02.2018 22:33 DÜNYA

Yunanistan'da eşinin konut yardımı aldığı ortaya çıkan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Papadimitru gelen tepkiler üzerine görevinden ayrıldı. Bakanın kendisi gibi siyasetçi olan eşi de dün aynı nedenle istifa etmişti.

Yunanistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitri Papadimitriu, eşinin ayda 1000 euro konut yardımı aldığının ortaya çıkmasının ardından artan tepkiler nedeniyle görevinden ayrıldı.

EŞİ PAZARTESİ GÜNÜ İSTİFA ETTİ

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Papadimitriu'nun Çalışma Bakan Yardımcısı olarak görev yapan eşi Rania Antonopulos, Yunan medyasında geçen hafta hakkında çıkan haberler sonrası Pazartesi günü istifa etmişti.

KAMUOYUNDAN SERT TEPKİ

Bazı gazetelerin "hükümetin en zengin çifti" olarak tanımladığı Papadimitriu ve eşiyle ilgili haberler, birçoklarınca siyasetçilerin yolsuzlukları ve devletin müsrifliğine mal edilen borç krizi nedeniyle yıllarca süren kemer sıkma politikalarına maruz kalan Yunan halkının sert eleştirilerine neden olmuştu.

PARAYI İADE EDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Eşiyle birlikte ABD'den Yunanistan'ın başkenti Atina'ya taşındıktan sonra devletten kira desteği için iki yılda 23 bin euro aldığını söyleyen Antonopulos, istifasını açıklarken 2017 ortalarından bu yana söz konusu yardımı almadığını ifade etmişti. Antonopulos, şu ana kadar aldığı yardımları da iade edeceğini belirtmişti.

ABD'DEKİ EVLERİNİ AÇIK TUTARAK ATİNA'YA TAŞINDILAR

New York'taki Bard Koleji Levy Ekonomi Enstitüsü'nde çalışmalarını sürdüren ekonomist çift, Yunan hükümetinde görev almak için birkaç yıl önce ABD'deki evlerini açık tutarak Atina'ya taşınmışlardı. Antonopulos da daimi ikameti Atina'da olmayan hükümet üyelerine tanınan hakkı kullanarak ayda bin euroluk konut yardımı talebinde bulunmuştu.

ÇİPRAS İSTİFAYI KABUL ETTİ

Antonopulos 2015 yılında yıllık kazancını 70 bin euro, birikimini 340 bin dolar olarak açıklamıştı. Aynı sene eşi Papadimitriu ise yaklaşık 2,7 milyon dolarlık servetinin yanı sıra yıllık 450 bin doların üzerinde geliri olduğunu bildirmişti.

Papadimitriu'nun istifasını kabul eden Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 71 yaşındaki bakana şu ana kadarki hizmetlerinden ötürü teşekkür etti.

Aylık kazancın ortalama 770 euro olduğu Yunanistan'da, milletvekillerinin maaşları da ek ödemeler hariç 5 bin euro civarında.