Yunanistan'dan Türkiye'ye iadeler yavaşladı
04.08.2017 17:41 DÜNYA
Yunan makamları, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki anlaşma çerçevesinde başvurusu geri çevrilen sığınmacıların iadesinde yavaş ilerlediğini açıkladı.

Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki mülteci anlaşması çerçevesinde mültecilerin Yunanistan'dan Türkiye'ye iadesinin yavaş ilerlediği açıklandı.

Deutsche Welle'nin aktardığı haberde Yunan polis teşkilatının açıklamasına göre, Yunanistan hükümeti ve Avrupa Birliği sınır koruma teşkilatı Frontex, anlaşmanın yürürlüğe girdiği Nisan 2016'dan bu yana Doğu Akdeniz adalarından Türkiye'ye bin 304 kişi gönderildiği belirtiliyor.

Hafta ortasında iltica talepleri kabul edilmeyen Midilli adasındaki 15 sığınmacı gemiyle Dikili'ye getirilmişti. Polis iade edilenlerin çoğunluğunu Pakistan vatandaşlarıyla Afrikalıların oluşturduğunu duyurdu.

Personel yetersizliği ve diğer problemler nedeniyle iltica işlemlerinin karara bağlanması uzun sürüyor. Doğu Ege adalarında 15 bin sığınmacı bulunuyor.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalan anlaşma kaçak yollardan Yunan adalarına çıkan ve iltica hakkı alamayan mültecilerin Türkiye'ye gönderilebilmesini öngörüyor.

Yunan emniyeti, bin 462 göçmenin de Uluslararası Göç Organizasyonu'nun (IOM) işbirliğiyle başlatılan gönüllü dönüş programı çerçevesinde ülkelerine gönderildiklerini açıkladı.