Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Yurtta 1 Mayıs coşkusu: "Halk egemenliği için omuz omuza!"

Yurtta 1 Mayıs coşkusu: “Halk egemenliği için omuz omuza!”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle güvenlik önlemlerinin alındığı Taksim Meydanı havadan görüntülendi. Sendika temsilcileri Taksim Anıtı’na çelenk bırakırken İstanbul’da kutlamaların adresi Maltepe olacak. 1 Mayıs İşçi Bayramı, başta İstanbul ve Ankara’da olmak üzere birçok ilde coşkuyla kutlanıyor. İşçiler ve emekçiler tüm yurtta “Üreten biziz yöneten de biz olacağız!”, “Halk egemenliği için omuz omuza” sloganlarını atıyor.


GEBZE’DE 1 MAYIS

Kocaeli’de TMMOB İl Koordinasyon Kurulu 1 Mayıs’ta Gebze Sendikalar Biriliği ile birlikte Gebze Kent Meydanı’nda olacağını açıklamıştı. İşçiler, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Kent Meydanı’nda bir araya geldi.

RİZE’DE 1 MAYIS

Bu yıl Rize’de İnsanın, Emeğin ve Doğanın Sömürülmesine Hayır’ sloganıyla düzenlenen kutlamalar için Memişağa Parkında Toplanan Disk Gıda-İş, Tek Gıda-İş, Kesk, Türk Kamu-Sen, Egitim-İş, DEKAP, Halkevleri, Haziran Hareketi, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu, Çay Üreticileri, CHP, ÖDP, İYİ Parti ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Cumhuriyet Caddesi boyunca tulum eşliğinde türküler ve sloganlarla yürüyüş yaparak; Rize Kültür Merkezi önündeki miting alanına ulaştı. Burada düzenlenen 1 Mayıs Hak, Hukuk ve Emek Mitinginde Disk Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, DEKAP Sözcüsü Ömer Şan birer konuşma yaptılar.

İZMİR’DE 1 MAYIS

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458324-1.
Fotoğraf: BirGün

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458345-1.
Fotoğraf: AA

LÜLEBURGAZ’DA 1 MAYIS

Petrol-İş, Kristal-İş, Şeker-İş, DİSK/Gıda-İş, Emekli Sen ve Eğitim Sen’in tertip komitesinde yer aldığı Lüleburgaz 1 Mayıs’ı için saat 11.00’de eski hükümet konağı önünde toplanmaya başladı. İşçi ve emekçiler Kongre Meydanına yürüdü. Petrol-İş ve Kristal İş’e üyelerinin yoğun katılımının olduğu 1 Mayıs’ta Alpullu Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi ile birlikte gündemde OHAL, KHK ihraçları, grev yasakları ve seçim var. Ayrıca ÖDP ve HAZİRAN da yoğun bir katılım sağladı.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458285-1.

ZONGULDAK’TA 1 MAYIS

1 Mayıs İşçi Bayramı Çaycuma’da halaylar çekilerek kutlandı.

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen kutlamalara,Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, siyasi parti temsilcileri, sendika ve dernek temsilcileri, kağıt fabrikası çalışanları ve çok sayıda kişi katıldı.

Zonguldak ta saat 13.00’te İstasyon alanında toplanan sendikalar, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler madenci anıtına doğru saat 13.30’da harekete geçti. Yaklaşık 5000 kişlilik kortej, “Madenler halkındır özelleştirelemez”, “Madenlere işçi alınsın”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla madenci alanını doldurdu. GMİS Başkanı Ahmet Demirci ve Demokrasi Platformu adına Erdoğan Kaymakçı konuşma yaptı.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458352-1.yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458353-1.yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458354-1.yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458358-1.

Eğitim Sen Çaycuma Şube Başkanı Gökhan Taner Günsan ve Selüloz İş Çaycuma Şube Başkanı Hakan Cura’nın açıklamalarda bulundular. Selüloz İş Çaycuma Şube Başkanı Hakan Cura programa katılanlara karanfil verdi. Ardından emekçiler davul zurna eşliğinde halaylar çekerek İşçi Bayramını kutladı. Atatürk heykeli önüne kadar yürüyen katılımcılar ardından kutlamalar için Zonguldak kent merkezine hareket etti.

Öte yandan Saadet Partisi’nin ‘İşçiyi Yaşat ki Devlet Yaşasın’ pankartı dikkat çekti.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458315-1.

BURSA’DA 1 MAYIS

Bursa’da Uludağ Üniversitesi Emek Gençliği’nin “Dikta(Rek)töre karşı demokratik üniversite” pankartı alana alınmadı.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458316-1.
Fotoğraf: Evrensel

TRABZON’DA 1 MAYIS

Trabzon’da, 1 Mayıs İşçi Bayramı, sendika ve siyasi parti temsilcilerinin katılımı ile Atatürk Alanı’nda horonlarla kutlandı.

Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan yaklaşık bin kişi, sloganlar atarak Atatürk Alanı’na yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı alana üzerleri aranarak alınan katılımcılar, burada horon oynadı, sloganlar attı. Kutlamalara yöresel kıyafetleriyle katılan kadınlar ve çocuklar renkli görüntüler oluşturdu. Bir grup Trabzonspor taraftarı da ‘Sene hep 2011’ yazılı pankartla alana geldi. Kutlamalara, demir doğrama ustası Özgür Çelik de iş elbiseleri ile katıldı. Atatürk Alanı’nda toplanan kalabalık oynanan horonların ardından dağıldı.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458370-1.

SÖKE’DE 1 MAYIS

Aydın Söke’de 1 Mayıs, Hükümet Meydanında kutlandı. Söke Emek Kültür ve Sanat Platformu tarafından yapılan kutlamaya sendikalaşma mücadelelerini sürdüren SİBAŞ işçileri de katıldı. “Sendika kıyım getirdi ama birlik bize zafer getirecek – direnİŞÇİ” yazılı pankartla alana giren işçiler, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “SİBAŞ işçisi direnişin simgesi” sloganlarıyla coşkuyla karşılandı.

Burada direniş türküleriyle çekilen halaylar ve yapılan konuşmaların ardından Aydın merkezde yapılacak 1 Mayıs mitingine katılmak için yola çıktı.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458317-1.
Fotoğraf: Evrensel

TGS DİYARBAKIR TEMSİLCİLİĞİ 1 MAYIS’TA

Diyarbakır’da emekçiler istasyon meydanında bir araya geliyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilciliği de mitinge katılıyor.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458321-1.
Fotoğraf: Evrensel

ELAZIĞ’DA 1 MAYIS

Elazığ’da 12.00’de Perşembe Pazarı’nda başlayacak miting öncesi emekçiler bir araya geldi.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458322-1.
Fotoğraf: Evrensel

RİZE/FINDIKLI’DA 1 MAYIS

Rize’nin Fındıklı ilçesinde emekçiler “ÇAYKUR halkındır satılamaz”, “Dereler özgürdür özgür akacak”, “İş, ekmek, özgürlük”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Hak hukuk adalet”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde 1 Mayıs yürüyüşünü gerçekleştiriyor. Kortejin en önünde tulum çalınıyor.

TUZLA’DA YEREL 1 MAYIS KUTLAMASI

Tuzla Organize Sanayi Bölgesi işçileri 1 Mayıs kutlamasına erken ba������ladı. Aydınlı’da bulunan DERİTEKS Tuzla Şubesi önünde toplanan yüzlerce işçi “Her yer Taksim her yer direniş”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “1 Mayıs’ta alanlardayız”, “Yaşasın 1 Mayıs yaşasın sınıf dayanışması”, “İş ekmek özgürlük”, “Birlik mücadele zafer”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Pankart ve dövizlerle toplusözleşme ve örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması taleplerini dile getiren işçiler, patronların ve hükümetlerin haklarına yönelik saldırılarını da ıslıklarla protesto etti. Yürüyüşün ardından işçilere seslenen DERİTEKS Şube Başkanı Binali Tay, savaş ve seçim koşullarına dikkat çekerek, işçi haklarına saldıranlara birlik olunması gerektiğini söyledi. Tay, 1 Mayıs’ın birliğe vesile olmasını istedi. Açıklamanın ardından işçiler Maltepe mitingine doğru yola çıktı. (EVRENSEL)

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458323-1.

TOKAT’TA 1 MAYIS

İşçi ve emekçiler Tokat’ta 1 Mayıs’ı kutlamak için bir araya geldi.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458325-1.

AKSARAY’DA 1 MAYIS

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458329-1.

MUĞLA’DA 1 MAYIS KUTLAMASI

Muğla’da, 13 ilçeden yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliğe yöresel kıyafetleriyle kadınlar büyük ilgi gördü.

Menteşe ilçesinde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında Tertip Komitesi’nin çağrısı üzerine binlerce kişi, Atatürk Stadyumu altındaki boş arazide araya geldi. Siyasi partiler ve birçok sendikanın da katıldığı kutlamalar, ‘İnsanca, Özgürce, Kardeşçe, Yaşam’ adı verilen yürüyüşle başladı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı CHP’li Bahattin Gümüş ve birçok ilçe belediye başkanının katıldığı yürüyüşte, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘OHAL kaldırılsın’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ sloganları atıldı.

Kutlamalarda en fazla ilgiyi ise yöresel kıyafetleri yürüyen kadınlar çekti. Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyo Kültürel Alanı’nda bir araya gelen işçiler, yerel sanatçıların verdiği konserler ile keyifli vakit geçirdi. Az sayıda polis ekibinin güvenlik önlemi aldığı kutlamalar, olaysız sona erdi.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458337-1.yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458338-1.

BOLU’DA 1 MAYIS

ESKİŞEHİR’DE 1 MAYIS

ESKİŞEHİR’de Türk-İş, 1 Mayıs’ı şeker fabrikası önünde düzenlenen etkinlikle kutladı.

Türk-İş tarafından düzenlenen, çeşitli siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliği Şeker Mahallesi’ndeki Büyükşehir Belediyesi Opera Binası önünde başladı. CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı CHP’li Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Ataç’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 1500 kişi, Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’na doğru yürüyüşe geçti. Kalabalık sık sık ‘Şeker vatandır, vatan satılamaz’, ‘Şekeri satanı biz de satarız’ ve ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları attı.

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası önünde tamamlanan yürüyüşün ardından Şeker-İş Şube Başkanı Hamit Dokuzlar kalabalığa hitaben konuşma yaptı. Dokuzlar şunları söyledi:

“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü sevinçle kutladığı bu önemli günde şeker işçisi ne yazık ki bu sevinçten mahrum, boynu bükük bir şekilde güzel bir bahar gününde baharı yaşayamamaktadır. Binlerce şeker işçisi yıllardır emeğiyle değer üretmenin, alın teriyle helal kazancının arayışında ve çabasında iken bir anda özelleştirmenin soğuk nefesiyle adeta şoka girmiştir. Özelleştirme planlanan 14 şeker fabrikasından 11 tanesi özelleştirilmiş, 3 tanesinin ihale süreci devam etmektedir. Kapanacak şeker fabrikalarından ortaya çıkacak şeker açığı nişasta bazlı şekerler ile kapatılmaya çalışılacak. Bu mücadelemiz nişasta bazlı şeker lobisi denilen sentetik bazlı zehrin eline düşmemesi için şeker vatandır, vatan satılamaz.”

Yapılan konuşmaların ardından Şeker-İş Sendikası Şube Başkanı Hamit Dokuzlar beyaz güvercin uçurdu. Kalabalık daha sonra şeker fabrikası önünden ayrıldı.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458342-1.

DÜZCE’DE 1 MAYIS

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458343-1.

GİRESUN’DA 1 MAYIS

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Giresun’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Debboy mevkinde toplanan sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin üyeleri, Gazi caddesi güzergahını takip ederek kutlama etkinliğinin yapılacağı Osman Ağa meydanına kadar yürüdü.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458346-1.

ORDU’DA 1 MAYIS

Ordu’da 1 Mayıs İşçi Bayramı, yaklaşık 350 kişinin katılımıyla kutlandı. Kent merkezinde bulunan siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve sendikalardan yaklaşık 350 kişi yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Ellerinde döviz ve bayraklarla slogan atarak meydana gelen grup, polis noktasında aranarak alana giriş yaptı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) öncülüğünde burada düzenlenen programda, ‘Yaşasın 1 Mayıs’ sloganları atıldı. Tertip komitesinin konuşmalarından sonra kutlamalar, müzik eşliğinde devam etti. Yaklaşık 2 saat süren etkinliklerin ardından kutlamalar olaysız sona erdi.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458347-1.

ÇORUM’DA 1 MAYIS

Çorum’da 1 Mayıs İşçi Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Çorum’da sendika üyeleri 1 Mayıs için alanlara indi. KESK ve DİSK’in içinde yer aldığı 1 Mayıs platformu kutlama komitesi tarafından düzenlenen etkinliklere bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri de katıldı. Pir Baba Çamlığı önünde toplanan yaklaşık bin 500 kişi, Gazi Caddesi’nden yürüyüşe geçti. Kortej, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atarak Hürriyet Meydanı’nda bulunan saat kulesine kadar yürüdü. Polis, 1 Mayıs etkinlikleri nedeniyle Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatırken, kutlama alanı güvenlik barikatı ile çevrildi. Kalabalık, polisin yoğun güvenlik önlemi altında alana giriş yaptı.

Miting alanına gelenlerin üstleri tek tek arandı. Seyyar satıcılar alana alınmazken, 1 Mayıs kutlama etkinlikleri yapılan basın açıklamasının ve çekilen halaylarla sona erdi.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458348-1.

MANİSA’DA 1 MAYIS

Manisa’nın Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzüm bağlarında çalışan tarım işçilerini ziyaret ederek, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı, karanfil dağıttı.

Sarıgöl üzüm bağlarında 28 dereceye varan sıcakta çalışan tarım işçilerini ziyaret eden Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Oda Başkanı Ülgen, “Bugün de bağda, bahçede çalışmakta olan emekçi arkadaşlarım zor şartlar altında emek paralarını kazanmakta. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nüzü kutluyorum” dedi. İşçiler, karanfil veren Ülgen’e teşekkür etti.

Manisa’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, coşkuyla kutlandı. İşçiler, halay ve türkülerle gönüllerince eğlendi.

Manisa’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, birçok sendikanın, siyasi partinin ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla kutlandı. Saat 11.00’de tarihi Sultan Camii’nin önünde toplanmaya başlayan kalabalık, polis tarafından titizlikle arandı. Sendikaların, siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin üyelerinin yanlarında getirdikleri pankartlar ile dövizler incelendi. Saat 12.00’ye kadar alanda toplanan yaklaşık 700 kişilik grup, pankartlar ve sloganlarla Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ ve ‘Yaşasın 1 Mayıs’ sloganları atıldı, ‘İşimi ekmeğimi geri istiyorum’, ‘Sendika haktır engellenemez’, ‘Abdestli kapitalizme hayır’ pankartları taşındı.

Emek ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşe, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de destek verdi. CHP’li Biçer ve yürüyüşe katılanlar, yol boyunca zaman zaman birlikte halay çekti.

Şehzadeler ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’na gelen topluluk, mitingin yapılacağı Milli Egemenlik Anıtı’nın önünde, alana tekrar aranarak alındı. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayanları izleyen simit satıcısı da dikkat çekti. Kafasına simit tepsisini taşıyan işçi, bayramı kutlayanları uzaktan izledi. Miting alanını dolduran kalabalığa konuşma yapan DİSK’e bağlı Gıda İş İzmir Bölge Temsilcisi Gürsel Köse, emeklerine, işlerine ve özgürlüğe sahip çıkmak için alanlarda olduklarını söyledi.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458388-1.yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458389-1.

EDİRNE’DE 1 MAYIS

Edirne’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, sendikaların kurduğu platform tarafından düzenlenen organizasyonlar kutlandı. Yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüşün ardından trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’ne gelen 2 bin kişilik kalabalık konuşmaların ardından müzik eşliğinde halay çekip, 1 Mayıs’ı eğlenerek kutladı.

1 Mayıs kutlamaları için DİSK öncülüğünde yaklaşık 2 bin sendika işçisi ve siyasi parti temsilcileri Atatürk Bulvarı üzerindeki Şükrüpaşa İlkokulu önünde toplandı. Yürüyüş korteji nedeniyle bulvar trafiğe kapatılırken, ana caddeye çıkan birçok ara sokağı polis ekiplerince barikatlar konuldu. Kalabalık ellerinde flama, döviz ve afişlerle yaklaşık 5 kilometre yürüyerek, trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi’ne geldi. Caddede kutlama yapılacak alan, polis barikatlarıyla çevrilirken, alana girenler aramadan geçirilerek içeri alındı. Kurulan platformda sendika başkanları konuşma yaparken, işçiler ellerindeki döviz ve sendika flamalarıyla halay çekip eğlendi.

Kalabalık adına konuşan Zeki Şişko, 1 Mayıs’ı Olağanüstü Hal durumunda kutladıklarını ifade ederek, hükümet politikalarını eleştirdi. Şişko, “Sanayimiz, derelerimiz, havamız, suyumuz, toprağımız, ormanlarımız için alanlardayız. Emeğin giderek değersizleştirildiği, insancıl çalışma koşullarının yok edildiği, iş cinayetlerinin arttığı, yanlış enerji tercihleri ile ülkenin geleceğinin karartıldığı, çevre duyarsızlığı ile yaşam alanlarımız kirletildiği için, meslek itibarsızlığına, işsizliğe, yoksulluğa karşı çıkmak için alanlardayız” dedi.

Konuşmalardan sonra platforma çıkan yerel sanatçıların şarkıları eşliğinde işçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü halay çekerek kutladı.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458362-1.yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458363-1.

BARTIN’DA 1 MAYIS

Bartın’da, 1 Mayıs İşçi Bayramı yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşle kutlandı.

Kemerköprü Meydanı’nda toplananlar, ellerindeki pankart ve dövizlerle yürüdü. Maden işçileri kortejin önünde yer aldı. Davul-zurna eşliğinde sloganlar atan kalabalık, Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Yürüyüşe katılanlar polisin yaptığı üst aramasının ardından alana alındı. Sendika temsilcilerinin konuşmalarından sonra kalabalık halay çekerek 1 Mayıs’ı kutladı.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458367-1.yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458368-1.

BURSA’DA 1 MAYIS

Bursa’da, bir araya gelen binlerce kişi, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı coşkuyla kutladı.

Bursa’da 1 Mayıs coşkusu yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla birlikte yaşandı. Saat 12.00’den itibaren Kent Meydanı’nda toplananlar, arama noktasını geçmelerinin ardından yürüyüş yerine geldi. Saat 13.00’de başlayan yürüyüşle katılımcılar Darmstadt Caddesi üzerinden Atatürk Syadyumu Meydanı’na geldi. Burada ikinci arama noktasından da geçen grup, meydanda toplandı. Yürüyüşe KESK, Eğitim-İş, Emekliler, Eğitim-Sen, DİSK gibi sendikaların yanı sıra Bursalılar, açtıkları pankartlarla, ‘Yaşasın 1 Mayıs’ sloganı atarak eski Atatürk Stadyumu’nun bulunduğu alana geldi. Burada yapılan konuşmaların ardından kutlamalar, Grup Abdal konseri ile son bulacak.

Öte yandan Bursa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, çevrede çok geniş güvenlik tedbirleri aldı. Yürüyüş yapılan yolu barikatlarla kapatan ekipler, drone ile havadan güvenlik kontrolü sağladı.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458384-1.yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458385-1.

SİVAS’TA 1 MAYIS

Sivas merkezdeki 1 Mayıs kutlamaları, Mevlana Meydanı’nda yapıldı. Ethembey Parkı yakınlarında toplanan, aralarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emek Partisi (EMEP), Halkevleri ve sendika üyeleriyle çeşitli sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 500 kişilik grup, güvenlik önlemlerinin alındığı Mevlana Caddesi’nden alana kadar yürüdü. Burada 1 Mayıs tertip komitesi adına konuşmalar yapıldı. Tertip komitesi başkanı Mustafa Akyol, yaptığı açıklamada, “Bugün karanlığa karşı aydınlığı, baskıya karşı direnişi, adaletsizliğe karşı adaleti, bunca hukuksuzluğa karşı hukuku savunmak için Sivas’ın aydınlık yüzlü insanları olarak alanlardayız. ‘Özgür, demokratik bir Türkiye istiyoruz’ demek için alanlardayız” dedi.

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız da konuşmasına 1 Mayıs’ı kutlayarak, başladı. Akyıldız, buruk bayram yaşadıklarını belirterek, “16 yıldır ülkemizi yöneten AKP iktidarı, maalesef işçinin de emekçinin de alın terinin karşısında bir duvar gibi durmaya devam etmektedir. Ülkemizde 14-15 milyon çalışan var; ama maalesef ülkemizdeki sendikalı sayısı, 2 milyon bile değil. İş kazalarında Avrupa birincisiyiz ve dünya üçüncüsüyüz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından alana gelen az sayıda katılımcı, davul- zurna eşliğinde halaylar çekerek, 1 Mayıs’ı kutladı. Kutlama programında çok sayıda polis görev aldı.
yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458386-1.yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458387-1.

SAMSUN’DA 1 MAYIS

Samsun’da 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Samsun’da 1 Mayıs Emek ve Danayışma Günü kutlamaları için sendika temsilcileri ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Buradaki törenin ardından sendikaların, sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin üyeleri, İlkadım ilçesinde bulunan İstasyon Mahallesi Ray Apartmanı önünde toplandı. Etkinliğe katılanlar polis tarafından yapılan üst aramasından sonra toplanma noktasına girdi. Bazı gruplar da toplanma yerine gitmeden önce İstiklal Caddesi üzerindeki bir araya geldi. Etkinliğe katılan yaklaşık 5 bin kişi, Cumhuriyet Meydanı’na pankartlarla, dövizlerle sloganlar atarak kortej eşliğinde yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda sendika yetkililerinin konuşmalarının ardından halaylar çeken kalabalık daha sonra alandan ayrıldı.

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458390-1.yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458391-1.yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458392-1.

MUĞLA

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458415-1.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Muğla’da etkinliklerle kutlandı. Muğla’da Emirbeyazıt Mahallesi’nde toplanan katılımcılar, slogan atarak şehir merkezine yürüdü. Atatürk Bulvarı’ndan Büyükşehir Belediyesi Sosyokültürel Alan’a ulaşan grup burada sloganlar attı.

UŞAK

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458431-1.

HOPA

yurtta-1-mayis-coskusu-halk-egemenligi-icin-omuz-omuza-458432-1.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,133AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buldan ve Temelli’den ortak açıklama: Yaşam kazandı

HDP Eş Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, açlık grevlerinin daha fazla...

CHP’li başkan maaşları cebinden ödedi

CHP’li Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, yeterli ödenek gelmeyince çalışanların maaşını cebinden...

Sabahattin Önkibar’a saldıran zanlılar yakalandı

Gazeteci Sabahattin Önkibar’a saldıran 3 kişi ile bu kişilere araç kiralayan 1...

Muğla Yatağan’da 4.2 büyüklüğünde deprem

Muğla'nın Yatağan ilçesinde saat 15.07'de 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Kısa süren...

Tekirdağ’da Erdoğan’a hakaretten gözaltı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a...

Afrika sıcakları geliyor

Hafta başından itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak havayla ülkede sıcaklıkların hissedilir derecede artacağı...

Uçağı yarım saatten fazla bekleten Meksikalı bakan istifa etti

Meksika Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Josefa Gonzalez-Blanco, iş seyahatine çıkacağı uçağı yarım...

Bayraklı Belediyesi’nden işsizliğe karşı TÜSİAD ile işbirliği

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone...

İmamoğlu: İyilik kazanacak

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçimlerine yönelik iptal ve yenileme kararının ardından...

Korkusuz kedi kendisine saldıran çakalları kovaladı

ABD’nin Los Angeles eyaletinin Azusa bölgesinde Tigger isimli bir ev kedisi, kendisine...

Sonraki haber