Yurttaşlar hastanelerden randevu alamıyor: ‘Bir aydır arıyorum, dolu!’
13.02.2018 07:46 SAĞLIK
“Merkezi Hekim Randevu Sistemi” hastaların hastaneye ulaşması ulaşmasında en büyük engel. Şikâyet siteleri randevu alamayan hastaların şikâyetleri ile dolu

BURCU CANSU / [email protected]
@burcu_cansu

Hastaların muayene için ilk adresi olan “Merkezi Hekim Randevu Sistemi” (MHRS) uygulanmaya başlandığı 2011 yılından bu yana hastaları mağdur ediyor. “Sağlık Bakanlığı’nın sağlığınıza ve vaktinize değer veren hizmeti ile her zaman öndesiniz” sloganıyla uygulamaya geçirdiği; “ALO 182, internet ve e-Devlet girişi” ile hizmet veren MHRS’ye ilişkin şikayetlerin sonu gelmiyor. ALO 182’yi arayan hastalar, dakikalarca bekletilmekten, bağlantı kurduklarında da randevu alamadıklarından yakınıyor. İnternetten randevu almaya çalışan hastalar ise “sistem çok yoğun size daha sonra hizmet verebiliriz” uyarısıyla karşılaşıyor. İnternet platfotmu üzerinden yurttaşların şikâyetlerini ilettiği mecra olan “Şikayetvar” adlı sitede “Sağlık Bakanlığı” için yazılan 789 şikayet yer alıyor. Yurttaşların şikâyetlerinden bazıları şöyle:

Randevu alınamıyor

Hatice: 182’den randevu alamıyoruz. Bir aydır arıyorum ‘dolu’ diyorlar, her gün aynı şey, ben takipli hastayım başka hastaneye gidemem.

Kazım: Devlet hastanelerinde bazı bölümler randevusuz muayene yapmıyorlar. Randevu sistemi ise 15 gün için dolu oluyor. Acilde her bölüm doktoru olmuyor. Sistem içinde sistemsizlik yaşıyoruz.

Gülizar: Online randevu sistemi 1 haftadır randevu vermiyor. Bu nasıl sistem?

İzinli doktora randevu!

Bülent: Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nden MHRS üzerinden 01.02.2018 tarihinde saat 13.50’ye dahiliye polikliniğinden Uzm. Dr. A** O** E** beye randevu aldım. Fakat randevuya gittiğimde doktorun olmadığı izinli olduğu tarafıma söylendi. Bu nasıl bir MHRS sistemidir o gün mesaide olmayan bir doktora nasıl randevu verilebiliyor?

‘Randevum iptal olmuş’

Mustafa: Yüzde 91 engelli babam için Nöroloji biriminden aldığımız randevumuz “hekimin çalışma planında gelişen zorunlu değişiklik nedeni ile iptal edilmiştir” şeklinde bizden kaynaklı olmayan bir nedenle iptal mesajı geldi. İleri bir tarihe randevu almak istediğimizde ise bir türlü yer bulamamaktayız.

İsmail: MHRS’den yaklaşık 10 gün önce eşim için randevu aldım. İptal olduğuna dair mesaj geldi. 22.01.2018 tarihine tekrar randevu aldım, saat 20.30’da hastaneye gittiğimizde doktorun olmadığını öğrendik. Madem doktor olmayacak neden önceden haber vermiyorsunuz, şimdi doktorumuza randevu dahi bulamıyoruz.

Merve: MHRS en erken 2 hafta sonrasına veriyor, yetmiyormuş gibi bir de randevu günü geldiğinde mesaj geliyor doktor izinli randevunuz iptal edilmiştir diye. Yeniden randevu alalım dedik doktorların randevusu kapalı. Böyle hizmet görülmedi!

***

BirGün daha önce de gündeme getirmişti

yurttaslar-hastanelerden-randevu-alamiyor-bir-aydir-ariyorum-dolu-426799-1.

BirGün, 2011’de hayata geçilen ‘Merkezi Hastane Randevu Sistemi’nden yurttaşların aylarca randevu alamadıklarını daha önce “Ölüyoruz merkez” manşetiyle gündeme getirmişti. Geçen yıl 22 Aralık’ta manşete taşıdığımız haberde, yurttaşların randevu almalarına rağmen yine sıra numarası alarak saatlerce beklemek zorunda kaldıkları dile getirilmişti. Haberde, telefonda randevu veren görevlinin saygısızlığının, en temel şikâyetler arasında yer aldığı ifade edilmişti.