Yüzde 84 engelli olan tutukluya tahliye yok
18.05.2017 09:25 GÜNCEL
BirGün’e mektup gönderen hasta tutuklu Pelit, Kavurmacı’nın tahliye edilmesine ilişkin, “Bu nasıl bir adaletsizlik?“ dedi

UĞUR ŞAHİN - @uugurs
[email protected]

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın ‘FETÖ’den tutuklu damadı işadamı Ömer Faruk Kavurmacı, Adli Tıp yerine özel bir hastaneden ‘uyku apnesi var’ raporuyla tahliye edilirken, hasta tutuklular görmezden geliniyor. Edirne F Tipi Cezaevi’nden BirGün’e mektup gönderen “yüzde 84 engelli, çalışamaz” şeklinde raporu bulunan, hasta tutuklu Arif Pelit, “57 yaşındayım, yüzde 84 engelliyim. Ayağım sakat ve KOAH gibi rahatsızlıklarım bulunuyor. Bu nasıl bir adaletsizlik?” diyor.

yuzde-84-engelli-olan-tutukluya-tahliye-yok-288406-1.Tahliyeme iki ay kalmıştı…

Pelit, mektubunda evinde bulunan 19 çakmağın ‘bomba delili’ sayılarak, mahkûm edildiğini, kendisini tutuklayan hâkimin ise ‘FETÖ’den tutuklandığını hatırlatarak, “Okuma yazmam olmadığı için derdimi ben anlatıyorum, arkadaşım kaleme alıyor. Yöneticilikten açılan soruşturma okuryazarlığım olmadığı için üyeliğe döndü ve hakkımda 7 yıl verildi. Beni ‘çakmak bombacısı’ ilan eden polis, savcı, mahkeme heyeti ve Yargıtay heyeti ya FETÖ’den tutuklu ya da firari… AYM’den yeniden yargılama beklerken OHAL sonrası sürgün edildiğim Edirne F Tipi’nde, tahliyeme iki ay kala infazım yakıldı ve iki yıl daha hapis yatmama sebep oldular” ifadelerini kullandı.

Pelit, Edirne F Tipi Cezaevi’nde, hak ihlallerine karşı birçok eylem yapıldığını aktararak, “Ben hasta olduğum için bu eylemlere katılamıyorum ancak hapishane yönetimi katılmadığım eylemler nedeniyle bana da 7 tane hücre cezası verdi” dedi. Pelit şöyle devam etti: “İnfaz Hâkimliği eylemlere katılmadığımı görüp kararı bozsa da bir üst mahkeme kararı onayladı. Sonuç olarak, tahliyeme iki ay kala iki yıl daha haksız yere hapis yatacağımı öğrendim. Ömer Faruk Kavurmacı’nın epilepsi ve uyku apnesi nedeniyle tahliye edildiğini de basından öğrendim. Bu nasıl bir adaletsizliktir? Ben yüzde 84 engelliyim ve birçok hastalığım varken bırakın Kavurmacı gibi ‘torpilli’ tahliyeyi, normal şekilde tahliye olamıyorum. Yine kanser hastası arkadaşımız Mesude Pehlivan, durumu kötüleşmesine rağmen tahliye edilmiyor.”