Anasayfa EKONOMİ Zam asgari, sömürü azami

Zam asgari, sömürü azami

Emekçilerin yoğun tepkisine rağmen patronların talebine boyun eğen hükümet, 1404 liralık asgari ücrette anlaşma sağlandığını açıkladı. Yapılan yüzde 8’lik zam dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Zammın az olduğunu kabul eden hükümet, yıllık enflasyonun üzerinde zam yapıldığını iddia ederek kendisini savundu ve yüksek ücretlerin büyümeye engel oluşturacağı tezini öne sürdü.

Maaş açlık sınırının altında

Yapılan zamla birlikte emekçiler 2017 yılında da açlık sınırının altında yaşamak zorunda bırakıldı. Türk-İş’in en son hazırladığı raporda dört kişinin sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmesi için gerekli olan asgari harcamayı ifade edeb açlık sınırı, bin 432 lira olarak açıklanmıştı. İnsanca bir yaşam için gerekli olan ücret ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 665 lira ile asgari ücretli için bir ‘hayal’ olmaktan öte gidemiyor.


Ekmeğin enflasyonu hükümetinkinden farklı

Hükümetin asgari ücretliye yaptığı zammın yıllık enflasyonun üzerinde olduğu tezi de hazırlanan raporlarla boşa düşüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayında yıllık enflasyonun yüzde 7 olduğunu açıklamıştı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal- İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM) çalışmasına göre ise yoksulun enflasyonuyla yüksek gelire sahip olanların enflasyonu birbirinden çok farklı. BİSAM’ın yayımladığı son araştırmaya göre kasım ayı itibariyle yıllık enflasyon ekmekte yüzde 10,1, kirada yüzde 10,24, belediye otobüs ücretinde yüzde 10,48, koyun etinde yüzde 13,8’e ulaşmış durumda.

Dolarda her rekor maaşı eritti

Lirada yaşanan değer kaybı da asgari ücretliyi vurdu. Son 1 yılda lira dolar karşısında yüzde 20’nin üzerinde değer kaybetti. Yılın başında maaşıyla 446 dolar alabilen asgari ücretli, yapılan son zam eklendiğinde bile sadece 399 dolar alabilecek. Dolayısıyla yapılan zamma rağmen asgari ücretlinin cebinden 47 dolar daha çıkmış oldu.

Kaşıkla verilen BES’le alınacak

Asgari ücretliye verilen zammın 53,3 lirası ise 2017’de yürürlüğe girecek olan zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) düzenlemesi kapsamında emekçinin maaşından kesilecek.

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, önceki akşam yaptığı açıklamada vergi dilimi değişikliği dolayısıyla asgari ücrette yaşanacak kaybı karşılayacaklarını açıkladı. Yıldırım, “Vergi diliminden dolayı, mesela senenin son üç ayında asgari ücretin altına düşüyor bazı ücretler. Bunu yine karşılamaya karar verdik. Yani 1404 lira, ocakta da aldığı aynı olacak, aralıkta da aynı parayı alacak. Vergiden bir kayıp olmayacak, o farkı biz Maliye Bakanlığı marifetiyle karşılayacağız.”

*****

İşçilerden asgari ücret protestosu

DİSK Nakliyat-İş Sendikası’na üye işçiler, Kocaeli Gebze’deki OHAL yasakları ve her türlü engellemeye rağmen 2017 yılı asgari ücretinin ‘sefalet ücreti’ olarak belirlenmesini protesto etti. Konya, Eskişehir ve İstanbul’dan sonra Gebze’de de asgari ücrete ilişkin taleplerini dile getirmek isteyen işçilerin Kaymakamlığa yaptığı başvuru, Kocaeli Valiliği OHAL Bürosu’nun 31 Aralık’a kadar tüm eylemleri yasakladığı gerekçesiyle reddedildi. Bunun üzerine işçiler açıklamayı sendika şubesi önünde yapmak istedi, ancak polis izin vermedi. Şube binasında açıklama yapan Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal, Valiliğin bu keyfi tutumunu kınadı. Asgari ücretin 1404 TL olmasının kabul edilemeyeceğini belirten Kopal, bu kararı alanları da protesto ettiklerini belirtti.

*****

‘104 lira zam kandırmacadan ibaret’

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, 2017 yılı için asgari ücrete yapılan 104 lira zammın daha verilmeden eridiğine dikkat çekti, “Asgari ücret artmadı, azaldı” açıklamasında bulundu. Dev Maden-Sen Genel Merkezi’nde yapılan açıklamada konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “1300 TL olan asgari ücretin karşılığı 446 dolardı. Önümüzdeki yıl ise asgari ücret 399 dolar ediyor. Dolayısıyla 104 TL zam yapıldığı savı kandırmacadan ibarettir” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,517AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İran’dan İngiltere’ye: ABD sizi bataklığa çekmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u hedef...

Adam Peaty’den dünya rekoru: 57 saniyenin altına inen ilk sporcu

Adam Peaty, Güney Kore'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda erkekler 100 metre kurbağalamada dünya...

Didim’de deniz temizlendi, halı bile çıktı

Aydın'ın Didim ilçesinde, protokolün de katılımıyla dalgıçlar tarafından yaklaşık bir saat temizlik çalışması...

THK’den eski yöneticiler için suç duyurusu

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığınca, kurumun eski yöneticileri hakkında 'ihaleye fesat...

İzmir Film Festivali yarın başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve Asitem destekleri ile...

Adana’da sahte içkiden ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi

Adana'da metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle tedavi altına alınan bir kişi daha yaşamını...

Göcücek koyundaki yapılaşmaya piknikli protesto

İzmir'in Çeşme ilçesi Ovacık Mahallesi'nin cenneti andıran koylarından Gücücek'te, Hazine'ye ait arazinin...

Kırgızistan’da yarış otomobili izleyicilerin arasına daldı

Kırgızistan’da düzenlenen bir otomobil yarışında, virajı dönen otomobil, kontrolden çıkarak kalabalığın arasına...

Bahçeli’nin hedefinde yine HDP ve İYİ Parti var

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karaman'da konuştu.

Antalya’da 40 derece sıcakta bir araç kendiliğinden alev aldı

Antalya'da yayladan gelen bir araç, 40 dereceyi aşan sıcakta park halindeyken kendiliğinden...

Sonraki haber