Anasayfa EKONOMİ Zam asgari, sömürü azami

Zam asgari, sömürü azami

Emekçilerin yoğun tepkisine rağmen patronların talebine boyun eğen hükümet, 1404 liralık asgari ücrette anlaşma sağlandığını açıkladı. Yapılan yüzde 8’lik zam dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Zammın az olduğunu kabul eden hükümet, yıllık enflasyonun üzerinde zam yapıldığını iddia ederek kendisini savundu ve yüksek ücretlerin büyümeye engel oluşturacağı tezini öne sürdü.

Maaş açlık sınırının altında

Yapılan zamla birlikte emekçiler 2017 yılında da açlık sınırının altında yaşamak zorunda bırakıldı. Türk-İş’in en son hazırladığı raporda dört kişinin sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmesi için gerekli olan asgari harcamayı ifade edeb açlık sınırı, bin 432 lira olarak açıklanmıştı. İnsanca bir yaşam için gerekli olan ücret ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 665 lira ile asgari ücretli için bir ‘hayal’ olmaktan öte gidemiyor.


Ekmeğin enflasyonu hükümetinkinden farklı

Hükümetin asgari ücretliye yaptığı zammın yıllık enflasyonun üzerinde olduğu tezi de hazırlanan raporlarla boşa düşüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayında yıllık enflasyonun yüzde 7 olduğunu açıklamıştı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal- İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM) çalışmasına göre ise yoksulun enflasyonuyla yüksek gelire sahip olanların enflasyonu birbirinden çok farklı. BİSAM’ın yayımladığı son araştırmaya göre kasım ayı itibariyle yıllık enflasyon ekmekte yüzde 10,1, kirada yüzde 10,24, belediye otobüs ücretinde yüzde 10,48, koyun etinde yüzde 13,8’e ulaşmış durumda.

Dolarda her rekor maaşı eritti

Lirada yaşanan değer kaybı da asgari ücretliyi vurdu. Son 1 yılda lira dolar karşısında yüzde 20’nin üzerinde değer kaybetti. Yılın başında maaşıyla 446 dolar alabilen asgari ücretli, yapılan son zam eklendiğinde bile sadece 399 dolar alabilecek. Dolayısıyla yapılan zamma rağmen asgari ücretlinin cebinden 47 dolar daha çıkmış oldu.

Kaşıkla verilen BES’le alınacak

Asgari ücretliye verilen zammın 53,3 lirası ise 2017’de yürürlüğe girecek olan zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) düzenlemesi kapsamında emekçinin maaşından kesilecek.

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, önceki akşam yaptığı açıklamada vergi dilimi değişikliği dolayısıyla asgari ücrette yaşanacak kaybı karşılayacaklarını açıkladı. Yıldırım, “Vergi diliminden dolayı, mesela senenin son üç ayında asgari ücretin altına düşüyor bazı ücretler. Bunu yine karşılamaya karar verdik. Yani 1404 lira, ocakta da aldığı aynı olacak, aralıkta da aynı parayı alacak. Vergiden bir kayıp olmayacak, o farkı biz Maliye Bakanlığı marifetiyle karşılayacağız.”

*****

İşçilerden asgari ücret protestosu

DİSK Nakliyat-İş Sendikası’na üye işçiler, Kocaeli Gebze’deki OHAL yasakları ve her türlü engellemeye rağmen 2017 yılı asgari ücretinin ‘sefalet ücreti’ olarak belirlenmesini protesto etti. Konya, Eskişehir ve İstanbul’dan sonra Gebze’de de asgari ücrete ilişkin taleplerini dile getirmek isteyen işçilerin Kaymakamlığa yaptığı başvuru, Kocaeli Valiliği OHAL Bürosu’nun 31 Aralık’a kadar tüm eylemleri yasakladığı gerekçesiyle reddedildi. Bunun üzerine işçiler açıklamayı sendika şubesi önünde yapmak istedi, ancak polis izin vermedi. Şube binasında açıklama yapan Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal, Valiliğin bu keyfi tutumunu kınadı. Asgari ücretin 1404 TL olmasının kabul edilemeyeceğini belirten Kopal, bu kararı alanları da protesto ettiklerini belirtti.

*****

‘104 lira zam kandırmacadan ibaret’

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, 2017 yılı için asgari ücrete yapılan 104 lira zammın daha verilmeden eridiğine dikkat çekti, “Asgari ücret artmadı, azaldı” açıklamasında bulundu. Dev Maden-Sen Genel Merkezi’nde yapılan açıklamada konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “1300 TL olan asgari ücretin karşılığı 446 dolardı. Önümüzdeki yıl ise asgari ücret 399 dolar ediyor. Dolayısıyla 104 TL zam yapıldığı savı kandırmacadan ibarettir” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,004AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Babacan başkanlık mı istiyor?

Bizim başkanlık sisteminin tam olarak ne olduğunu anlamak için YSK’nın İstanbul seçimi ile ilgili gerekçeli...

Yeni bir Nevin Yıldırım vakası daha

Isparta, Yalvaç’ta kendisine tecavüz eden Nurettin Gider'i av tüfeği ile öldürüp başını...

Sınır vizyonda: İnsanlar, insansılar ve hayvanlar

İki ülke arasındaki hayali çizgidir sınır. Bizle ötekileri ayırır. Ama başka sınırlar...

Leyton Orient FC: Amatör futbol candır

Leyton Orient FC… Londra’nın Fulham’dan sonra en eski takımı, 117 seneden sonra 2016-17...

İmamoğlu: İBB’de kibir ve partizanlık üzerine kurulu bir düzen var

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Mağluptur bu 
yolda galip!

Yunis AlaçamSüper Lig’de geçen hafta Başakşehir’i yenerek...

Erdoğan: Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yoktur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da esnaf ve sanatkarlar ile bir araya...

Endonezya’da Agung Yanardağı’nda patlama

Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

İBB seçimlerinin iptali yönünde oy kullanan YSK üyesi İlhan Hanağası'nın eşi Avukat...

Selçuk Kozağaçlı’ya ‘Lawyers For Lawyers’ ödülü

‘Lawyers For Lawyers’ ödülü tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya...

Sonraki haber