Anasayfa ÖZEL Zenginin fitresi yoksulun gelirinden fazla: Asgari ücretli fitreye muhtaç

Zenginin fitresi yoksulun gelirinden fazla: Asgari ücretli fitreye muhtaç

Diyanet ramazan ayı için fitre tutarını 23 TL olarak açıkladı. Prof. Karatepe, “Fitre hesabına göre dört kişilik bir ailenin aylık asgari gıda ihtiyacı 2 bin 760 TL. Bu hesapla 2 bin 20 TL olan asgari ücrete mahkûm edilenler fitreye muhtaç” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ramazan fitre bedelinin günlük 23 TL olduğunu açıkladı. Bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak belirlenen fitre hesabına göre, belirlenen tutar asgari ücretin yüzde 35’inden fazla. Dört kişilik bir ailenin aylık asgari gıda ihtiyacının 2 bin 760 TL olduğuna dikkat çeken iktisatçı Prof.Dr. Yalçın Karatepe, “2 bin 20 TL alan milyonlarca asgari ücretli fitreye muhtaç” dedi.

Asgari ücretin Diyanet’in fitre hesabının bile altında kaldığını vurgulayan Karatepe, “2 bin 20 TL asgari ücret alan dört kişilik bir ailenin günlük beslenme bedeli kişi başına 16,83 TL. Diyanet’in hesabına göre ise günlük beslenme bedeli 23 TL. Günlük 23 TL’den dört kişilik bir aileyi düşündüğümüzde, aylık beslenme tutarı 2 bin 760 TL olarak gerçekleşiyor. Kira, fatura ve diğer harcamalar bu tutarın dışında tutulduğunda asgari ücret ile geçinmek zorunda kalan milyonlarca insanın açlığa mahkum edildiği görülüyor” dedi.

ENFLASYON DİKKATE ALINMADI

2019 fitre tutarının 2018 yılı için belirlenenden sadece 4 TL fazla olduğuna da dikkat çeken Karetepe, “Yapılan zamlar düşünüldüğünde 4 TL’lik bir artışın da ne kadar yetersiz olduğu görülür. TÜİK’in mart ayı için açıkladığı enflasyon verilerine göre son bir yıl içerisinde gıda fiyatları yaklaşık yüzde 30 arttı. 2019 yılı fitre miktarı, gıdada yaşanan enflasyon dikkate alınarak artırılsaydı günlük 25 lira olmalıydı” dedi.

İlginizi çekebilir:  Eski Diyanet İşleri Başkanı Görmez AKP’lilerle vakıf kurdu

Akademisyen Serkan Öngel de yoksullara ödenecek fitrenin asgari ücretin üstünde belirlenmesinin dikkat çekici olduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye, asgari ücretle çalışanların oranının son derece yüksek olduğu bir ülke. Tüm veriler somut bir gerçeği ortaya koyuyor. Ücretliler ekonomik bir krizin içinde. Hayat pahalılığı aldı başını gitti. Ücretler enflasyon canavarının karşısında küçüldükçe küçülüyor. Hedeflenen enflasyon esas alınarak yapılan ücret artışları gerçekleşen enflasyonun altında eziliyor. Kriz dönemleri ücretler üzerindeki baskının arttığı, ücretlerin yüksek enflasyon ortamında düşük ücret artışları karşısında eridiği dönemler oluyor.

Böyle bir süreçte asgari ücret ister istemez tartışmaların merkezine oturuyor. Asgari ücret, işçinin ailesi ile birlikte tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yakışan bir düzeyde tespit edilmesi gerekir. Buna rağmen asgari ücret sendikal örgütlenmenin etkisizleştiği bir süreçte, işçinin neredeyse tek tutunma noktası haline gelmiştir.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,477AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Netflix tarihinde ilk kez abone kaybetti

Netflix, tarihinde ilk kez abone kaybı yaşadı. Şirket, 2019 yılının ikinci çeyreğinde...

Bilseydim asla bu bölümü seçmezdim

Meltem DEMİRALP - Seda BalmumcuPiri Reis Üniversitesi...

Eğitim emekçileri iş güvencesi istiyor

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), 1 Ağustos’ta başlayacak 5. Dönem...

Hakan Atilla tahliye oluyor

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde Rıza Sarraf davasında yargılanıp 32 ay...

56 kentte öğrenciler mutsuz

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen ve üniversite tercihi yapacak öğrencilerin yoğun ilgisini gören,...

‘Sakin Şehir’ Şavşat’ın unvanı tehlikede: Doğa talanına İtalya’dan uyarı

Dilan Şahinbaşİtalya’da 1999 yılında kurulan ‘sakin’ felsefesine...

AYT, TYT, YKS… Üç harfe sıkıştırılan hayatlar

Nejla Doğan/EğitimciYKS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler için...

“Ben ülkem adına üzüntü duyuyorum”

Meral DanyıldızCHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan...

Meteoroloji’den ‘çok kuvvetli’ yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Niğde, Samsun, Ordu,...

Sonraki haber