Anasayfa KÜLTÜR SANAT Zifiri gece uçuşu

Zifiri gece uçuşu

Hafta içinde youtube’da yerli ve yabancı İslami kısa filmleri izlerken, sakallı erkeklerle dolu bir uçak hikayesinin altında komik bir izleyici yorumuna rastladım: “Uçağı IŞİD kaçırmış gibi geldi bana”.

“Uçak düşerken hiç kimse ateist değildir” saçmalığı üzerinden bir ateist-müslüman karşılaştırması yapılan filmde, Londra’ya doğru uçmakta olan 52:35 Havayolları’na ait bir uçak görünüyor -amacı ve ne demek istediği anlaşılmıyor ama havayolunun ismi Kuran’ın 52. suresi olan Tur’un 35. ayetine vurgu olsa gerek: “Bunu kendilerine akılları mı emrediyor, yoksa onlar azgın bir topluluk mudur?” Uçakta kadın varlığını geçtim, dişiliği anımsatacak bir iz bile yok! Tüm yolcular ve servis görevlisi erkek, ayrıca biri dışında yolcuların hepsi İslami tarzda sakallı -Batılı bir Müslüman olduğu belli olan ateist rolündeki sarışın adam bile! Tanrıya inanmadığını söyleyen sarışın/batılı uçak sarsılmaya başlayınca korkarak “Oh my god! Oh my god!” diye çığlıklar atıyor, bu sırada Lokman Suresi 35. ayet (31:35) devreye giriyor: “Onları (denizde,) bir dalga gölgelikler gibi kapladığında, dini Allah’a has kılarak ona yalvarırlar. Allah onları kurtarıp karaya çıkarınca, onlardan bir kısmı orta yolu tutar. Bizim ayetlerimizi ise ancak son derece kaypak, son derece nankör olanlar inkar eder.”


En akıllıca yorumun gerçekten de “Uçağı IŞİD kaçırmış gibi geldi bana” olabileceği bu kısa film 2015’te yayımlanmış… Çok basit bir sözel refleksin doğasını anlamakta zorlanan dincilerin genellikle sırıtarak “Yaa, gördün mü, başın sıkışınca nasıl da Allah’a sığınıyorsun!” demek için kullandığı bu saçma hikaye 30-40 yıl önce filmleştirilmiş olsa belki önemsemeyebilirsiniz, ama 2015?! İnsanlığın herhangi bir ilahi güce başvurmak zorunda kalmadan evrenin nasıl oluştuğunu anlayabildiği bir çağda!

Belki çok da dert etmeye değmezdi, ama tam da bu filmi izlediğim günlerde tesadüfen National Geographic TV’nin hazırladığı Dönüm Noktası adlı programın ‘Keşif’ başlıklı bölümünde bir bilim insanının söylediği şu sözleri de duydum: “Galileo kilisenin taleplerine boyun eğmeyi ve iddialarını geri çekmeyi reddettiği için bugün hayatlarımızı gerçekler yönetiyor, iman veya batıl inançlar değil…” Dünyanın bir bölümü bu kadar aydınlanmışken, böyle bir devinim ve ilerlemeye rağmen geri kalanının sürekli zifiri karanlıkta yaşamasının yarattığı gerilim ‘düşen uçak’ sefilliğini iyice göze çarpar hale getiriyor.

Ama bitiyor mu? Bitmiyor! Tam da aynı günlerde AKP Başganı imam nikâhını resmileştiriyor, Ensar Vakfı eğitime biraz daha sokuluyor, Mısırlı bir ‘hukukçu’ “Sırtının yarısı gözüken bir kızın sokaktan aşağı doğru yürüdüğünü görmekten mutlu oluyor musunuz? Bence bir kız böyle yürüdüğünde onu taciz etmek vatanseverlik görevidir, ona tecavüz etmek ise milli görevdir” şeklinde sözler söylüyor, New York’ta “Allahu ekber!” diye bağırarak 8 kişiyi öldüren IŞİDli terörist “Mümkün olduğunca fazla sayıda insan öldürmeyi hedefledim. Pişman değilim, kendimi iyi hissediyorum.” deyip hastane odasına IŞİD bayrağı istiyor…

Adamlar tüm insanlığın yolcusu olduğu uçağı resmen kaçırıyor, Allah adına bilinmeyen bir akıbete doğru sürüklüyorlar. Uçaktaki Kopernik’lerin, Galileo’ların, Bruno’ların seslerini daha çok çıkarması lazım, aksi takdirde bu ‘Allah’ diyenle demeyenin tamamen aynı felaketi yaşayacağı bir akıbet olacak…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,489AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Borçlunun yakınına SMS atan avukata ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun internet sitesinde yer alan karara göre, Kurul başvuru...

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ‘Kürdistan’ açıklamasının ardından Twitter hesabını kapattı

Trabzon'un Çaykara ilçesinde ünlü turizm merkezi Uzungöl'de, üzerinde 'Kürdistan' yazılı atkılar ile...

UEFA Fenerbahçe’ye verdiği cezaları açıkladı

UEFA kararını Fenerbahçe’ye iletti. Avrupa kupalarından men cezası yok. Sarı lacivertli kulübe...

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik iddianame kabul edildi: İddianamede neler var?

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik soruşturma sonunda hazırlanan iddianame, İstanbul 30. Ağır...

Sonraki haber