Anasayfa SİYASET Ziraat Bankası’na tepki

Ziraat Bankası’na tepki

Üreticiye haciz gönderen, çiftçiye kredi vermekte zorlanan bankanın bataktaki kulüplerin borçlarını üstlenecek olması üreticiler kadar futbol camiasının da tepkisini çekti. Anlaşma futbola da kayyum endişesine yol açarken eski futbolcu Lemi Çelik: Bu kulüpleri devlete bağımlı hale getirir

DENİZ YERLİKAYA

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) bankaların futbol kulüplerinin borçlarını üstlenmesi için yağtığı anlaşmaya tepkiler sürüyor. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Süper Lig kulüplerinin yöneticileri, kriz içindeki kulüplerin borçlarının yeniden yapılandırılması için anlaşmaya varmıştı. Üreticilere, çiftçilere kredi vermekte dahi zorlanan Ziraat Bankası’nın borç batağındaki kulüpler için kesenin ağzını açması hem üreticiler hem de futbol camiasınca tepkiyle karşılandı.

Demirören ve Aydın mutlu!

Öte yandan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, dün birtakım açıklamalarda bulundu.

Demirören yaptığı açıklamada “Çok mutluyum. Türk futbolunun ve kulüplerin kurtulması için senelerdir çabalıyorduk ve artık sonuç verdi. Kulüplerde yeni bir borçlanma değil. Mevcut borçların yapılandırılması. %50’sini başardık. Bundan sonra da inşallah tamamını başaracağız.” ifadelerine yer verdi.

Aydın ise açıklamasında “Ziraat Bankası dışında Türkiye’de diğer bankalar da sporun içinde. Bir tarafta futbolun gerçek sahibi Futbol Federasyonu ve öbür tarafta finansmanın temsilcisi olarak biz de bu işi temsilen yürüttük. Güzel çalışmalar yaptık.” dedi.

Kamu parasıyla kulüplerin kurtarılmaya çalışılmasına tepki gösteren Trabzonsporlu eski milli futbolcu Lemi Çelik, halkın vergisiyle ayakta duran bir bankanın tarıma daha çok destek vermesi gerekirken futbola, medyaya destek vermesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Bu ilişkinin futbol kulüpleri üzerinde bir baskıya yol açacağını ifade eden Çelik, futbol kulüplerinin zaten çoktandır siyasallaştığını vurgulayarak, “Bizim paramızla batan kulüpler kurtarılmaya çalışılıyor. Kulüpleri soyan, keyfi harcamalar yapan başkanlar devlete yalvarıyorlar. Devlet de yardım ediyor ve bu da kulüpleri devlete bağımlı hale getiriyor” dedi.

HER BANKA AYRI ANLAŞACAK

Tepkiler üzerine açıklama yapan Türkiye Bankalar Birliği, konu hakkında yaptığı açıklamada “Futbol kulüplerimiz ile bankalar arasındaki ilişki, ticari olup, bundan sonra da aynı anlayışla devam edecektir. Futbol kulüplerimizin borçlarının bir bankaya devredilmesi söz konusu olmayıp her banka kendi kredi riskini yönetmeyi sürdürecektir” denildi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,519AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bağlaçların bitmeyen çilesi!

“Ağaç yaşken eğilir” diye boşuna söylememişler. Dille ilgili kimi bilgiler sonradan kolay...

Rüzgâr ancak soldan döner

Bugün AKP hızla kemik tabanına doğru daralıyor. O tabanın takriben %20’lik bir...

Ellerindeki kanları yıkatmayın

Önce 31 Mart ardından 23 Haziran seçimleriyle Türkiye’de yeni bir siyasal dönemin...

Bağımlılık bağımlılığı

Cuma günkü Yeni Akit gazetesinin manşeti neydi biliyor musunuz?

Sendrom doğuran sendrom

Dan Simmons’ın ‘Vietnam sendromu’ ile ilgili E-Ticket to ‘Namland (Vietnampark’a E-Bilet) adlı...

Yatağan’da maden ocağında iş cinayeti

BERKAY SAĞOLMuğla'nın Yatağan ilçesinde maden sahasında bulunan...

Domates sanılıp yeniliyor: Bakanlıktan uyarı geldi

Pazaryeri ilçe Tarım Müdürlüğü konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak...

Karar yazarı Albayrak: Geçmişte Erdoğan’a soru sormak yerine iltifat yağdırmam yanlıştı

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, sosyal medya üzerinden 17-25 Aralık sürecinde katıldığı...

‘Ülke ekonomik krizle karşı karşıyayken Saray’ın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, hazırladığı...

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Sonraki haber