Anasayfa SİYASET Zorbalığa teslim olmayacağız

Zorbalığa teslim olmayacağız

Halkın iradesini hiçe sayan karara, emek ve meslek örgütleri ile sol partilerden de tepki geldi: Zorbalığa teslim olmayacağız

Çok sayıda emek ve meslek örgütü ile sol parti, YSK’nın halkın iradesini hiçe sayan kararının ardından peş peşe açıklamalarda bulundu:

ÖDP: Zorbalığa teslim olmayacağız

Bu kararla AKP-MHP ittifakının ülkeye ve halka karşı her tür kötülüğü yapabilecek bir gözü dönmüşlük içinde oldukları ortaya koydu. Erdoğan ve Bahçeli siyasi ikballeri için, eteklerine topladıkları rant şebekesinin çıkarları için ülkeyi bir bataklığın içine atmaktan tereddüt etmemiştir.

Bu kararla sandık devrilmiş, artık demokrasinin kırıntısının da kalmadığı anlaşılmıştır. Bu karar ülke tarihine asla silinmeyecek kara bir leke olarak geçecektir. Tüm demokratik muhalefet güçlerinin bugünkü sorumluluğu bu zorbalığa teslim olmamak, halk iradesine sahip çıkmak ve bu sürecin gayri meşru olduğunu ilan etmektir.

TKP: İstanbul adayımız tekrar aday olmayacak

Bu karar YSK’nın kararı değildir, Erdoğan’ın kararıdır. Erdoğan’ın karar vermesinin ya da kararını kesinleştirmesinin bu kadar uzaması, derinleşen siyasi krizle ve ülkeyi keyfi bir biçimde yöneten Erdoğan’ın zayıf taraflarıyla ilgilidir. Partimizin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zehra Güner Karaoğlu, 23 Haziran’da yapılacağı duyurulan oylamada hiçbir biçimde aday olmayacaktır.

EMEP: Bu ablukaya geçit vermeyeceğiz

Emek Partisi(EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Tek adam iktidarının YSK üzerine kurduğu abluka başarılı oldu ve İstanbul seçimini yenileme kararı çıktı. Bu karar YSK eliyle bizzat tek adamındır. İktidar gücünü sınırsızca kullanmasına, Osmanlı oyunlarına rağmen AKP kaybettiği İstanbul’da halkın iradesini YSK ile resmen gasp etti” ifadelerine yer verdi.

HALKEVLERİ: Halkın kararını tanıyın!

Muhalefet açısından eşitsiz ve adil olmayan bir seçimi, her türlü hukuksuzluğu, baskıyı, devlet olanağını devreye sokmasına rağmen kazanamayan iktidarın, seçimi yeniletme çabası, YSK’yı baskı altına alarak karar vermeye zorlaması asla kabul edilemez. YSK’yı hukuka uygun davranmaya çağırıyoruz! İstanbul’da halk kararını vermiştir, kararını tanımaktan başka çareniz yoktur.

TMMOB: Hukuksuzluğu ve gaspı kınıyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal edilmesi halk iradesinin gasp edilmesidir. YSK’nın bu hukuk dışı kararını kınıyoruz!

KESK: Tek adam rejimini yeneceğiz

YSK eliyle halk iradesine bir kez daha darbe yapılmıştır. Belediyelere atanan kayyumlar, mazbataların türlü hukuksuzluklarla halkın seçtiklerine verilmemesi ile sürdürülmüş, şimdi de rantı kaybetmemek uğruna halkının iradesi gasp edilmiştir. Rejimin adı bizzat AKP-MHP ittifakınca da ortaya konulmuştur. YSK marifetiyle tek adam rejiminin karanlığı koyulaşmıştır. Bu karanlığa teslim olmayacağız.

DİSK: Emekçiler İradesine sahip çıkacak

Halkın iradesine saygısı olmayanlar, hukuku ayaklar altına alanlar halka hesap verecek! Emir komutayla yapılan sandık darbesine karşı direnmek haktır! İşçiler ve emekçiler olarak irademize de emeğimize de sahip çıkacağız!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,396AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Gıda MO İstanbul Şube Başkanı: “Kaçak içkide kamu denetimi önemli”

YAĞMUR ÖZTÜRKSahte ve kaçak alkol zehirlenmeleri sonucunda...

Euroleague’de yılın koçu Itoudis

Euroleague'de 2018-2019 sezonunu şampiyon tamamlayan Rus ekibi CSKA Moskova'nın Yunan çalıştırıcısı Dimitris Itoudis, yılın başantrenörü...

Fatih Altaylı: Mehmet Şimşek ‘Bir yıl çalışıp para kazanmam lazım’ demiş

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun adının...

Stephen King’den ‘Stranger Things’ yorumu: Gülmekten yerlere yattım

Edebiyatın usta ismi Stephen King, Netflix dizisi Stranger Things'in üçüncü sezonunda geçen...

Kadın Savunma Ağı’nın Dikili’deki yaz kampına jandarma yasağı

Kadın Savunma Ağı'nın bu yıl 3'üncüsünü düzenleyeceği Kadın Yaz Kampı İzmir Dikili...

Türk gemisine korsan saldırısı: 10 mürettebat rehin alındı

Gine Körfezi'nin Nijerya açıklarında Paksoy-1 adlı bir Türk gemisi korsanların saldırısına uğradı....

3 bin yıllık lahit kapağına spreyle yazı yazıldı

Bartın'ın Amasra ilçesinde, Roma Dönemi'ne ait lahit mezar ve mezar kapağına sprey...

“İstanbul Sözleşmesi’yle değil Okçular Vakfı’nızla uğraşın”

Halk Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında...

U20 Atletizm Milli Takımı Boras’ta

Avrupa U23 Şampiyonası'ndaki tarihi başarıların ardından gözler yine İsveç'te yapılacak Avrupa U20...

Parçalı ay tutulması bu gece gerçekleşecek

Çıplak gözle takip edilebilen az sayıdaki astronomi olaylarından, Ay Tutulması bugün saat...

Sonraki haber