birgün

23° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 15.10.2019 15:12

1 ay içinde ikinci 'işkence evi' ortaya çıktı: Zincirlenmiş 67 kişi kurtarıldı

1 ay içinde ikinci 'işkence evi' ortaya çıktı: Zincirlenmiş 67 kişi kurtarıldı

Afrika ülkesi Nijerya'da 1 ay içinde ikinci bir işkence evi ortaya çıkarıldı.

Nijerya'da dini eğitim verdiği iddia edilen bir binada zincirlenmiş ve "insanlık dışı ve muameleye maruz kalmış" 67 erkek çocuk ve yetişkin polis baskınıyla kurtarıldı.

CNN Türk'ün haberine göre; Kurbanların yaşlarının 7 ile 40 arasında değiştiği belirtildi.

Kurtarılanlar arasında yer alan 33 yaşındaki Laval Ahmed, "Bizi her gün dövüyorlardı, saldırıyor ve cezalandırıyorlardı" dedi.

Ahmed, işkence evinde geçirdiği iki yılda yapılanlara dayanamayarak ölen insanlar gördüğünü de söyledi. Polis ekipleri, operasyon sonrası Bello Abdullahi Umar adlı bir kişiyi gözaltına aldı.

Geçtiğimiz ay da ülkenin kuzeyindeki Kaduna kentinde Perşembe günü düzenlenen bir operasyonda 500 erkek, İslami eğitim ve ıslahevi olarak kullanılan bir binadan kurtarılmıştı.

Binadan kurtarılanlar işkence gördüklerini ve cinsel tacize uğradıklarını anlatmış ve yaşadıklarını "cehennem azabına" benzetmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız