birgün

15° AÇIK

MEDYA 01.05.2021 14:50

1 Mayıs eylemlerini görüntüleyen gazetecilere polis engeli: Emniyet'in genelgesi gerekçe gösterildi!

1 Mayıs eylemlerinde gözaltıları görüntüleyen gazeteciler, 2 gün önce Emniyet'in yayınladığı genelge gerekçe gösterilerek engellendi. Polis bir gazetecinin telefonunu yere atıp görüntüleri silmeye çalıştı.

1 Mayıs eylemlerini görüntüleyen gazetecilere polis engeli: Emniyet'in genelgesi gerekçe gösterildi!

1 Mayıs eylemlerini görüntüleyen gazeteciler, polis tarafından engellendi. Emniyet'in yayınladığı genelge gerekçe olarak gösterildi. Polisler, gazetecilerin telefonlarını yere atarak görüntüleri silmeye çalıştı.

Ankara'daki eylemlerde de görüntü almaya çalışan Yol TV Muhabiri Özge Uyanık'ı polis "Çekim yapmıyorsunuz" diye engellemek istedi. "Neye göre?" diye soran Uyanık'a polis memuru, "Daha dün genelge yayınlandı" cevabı verdi. Uyanık basın kartını göstermesine rağmen polis, Uyanık'ın telefonunu yere attı ve çektiği videoyu silmeye çalıştı.

Gazeteci Sultan Eylem Keleş, Taksim'e çıkmak isteyenlere polis müdahalesini görüntülerken alandan uzaklaştırıldı. ''Gazeteciyiz, işimizi yapıyoruz'' diyen Keleş'e polisler ''Burası bizim güvenli alanımız, genelge talimatı geldi'' dedi.

DİSK Basın-İş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "1 Mayıs'ta çekim yapan gazeteci arkadaşlarımız polis tarafından engelleniyor, üyemiz Sultan Eylem Keleş'in ''Gazeteciyiz, işimizi yapıyoruz' itirazı üzerine polisler ''Genelge talimatı var'' dedi. Tekrar ediyoruz; Emniyet'in genelgesiyle gazetecilik faaliyeti engellenemez!" diyerek tepki gösterdi.

TEPKİ ÇEKEN GENELGE

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın imzasıyla yayımlanan genelgede, eylemler sırasında polislerin görüntülerini ya da seslerini kaydeden kişilerin engellenmesi ve haklarında adli işlem yapılmasına karar verildiği bilgisi yer alıyor.

Söz konusu genelgede, görevli polislerin ve sivillerin ses ve görüntü kayıtlarının sosyal medyada paylaşılmasının, "özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği" savunulurken, ses ve görüntü almanın da görevi yapmayı engellediği öne sürüldü.

Genelgede, "Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek danışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesi” ifadelerine yer verildi.

Genelgeye basın meslek örgütleri ve sendikalar tepki göstermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol