birgün

8° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 17.10.2020 09:44

1 milyon ton nükleer atık su okyanusa bırakılacak

1 milyon ton nükleer atık su okyanusa bırakılacak

Haber Merkezi

Japonya hükümeti, Fukuşima-Daiiçi nükleer santralından 1 milyon tondan fazla kirli suyu denize bırakmaya karar verdi. Binden fazla tankta depolanan suyu serbest bırakma çalışmalarının en erken 2022’de başlayacağı ve tamamlanmasının on yıllar alacağı belirtildi.

Kyodo haber ajansı, buharlaştırma veya başka yerlerde daha fazla depolama tankı inşa etme gibi diğer seçeneklerle birlikte, suyla ne yapılacağı konusundaki yıllardır süren tartışmaları sona erdirerek, resmi kararın ay sonuna kadar verilebileceğini söyledi.

Fukuşima bölgesinden deniz ürünleri ithalatı yapmanın halen yasak olduğu Güney Kore, suyun boşaltılmasının deniz ortamı için ‘büyük bir tehdit’ oluşturduğunu iddia ederek endişelerini tekrar tekrar dile getirirken, çevre grupları da karara karşı çıktı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız