'1 sene önce kanun teklifi verdik, iktidar müsrifliği yeni gördü'

06.09.2018 14:13 EKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın imzasıyla tüm kamu kurumlarının sahip oldukları ve kiraladıkları araç envanterlerinin istenmesi ve araçların hem sınıflarında hem de sayılarında ciddi bir tasarrufa gidileceği haberiyle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan açıklamalarda bulundu.

Tarhan, “18 Eylül 2017 Tarih ve 1473 Sayı ile yani bundan tam 1 sene önce taşıt kanunda bir düzenleme yapılması, kamu araçlarına bir sınırlama getirilmesi gerektiği Kanun Teklifi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunmuştum. Aradan koca 1 yıl geçti, iktidar yetkilileri, keyfi müsrifliği yeni gördü” dedi.

CHP'li Tarhan, “Bir sene önce bu kanun teklifini hazırlarken baz aldığımız bazı değerler vardı. Ekonomik kriz bu denli büyük değildi ancak sinyal vermeye başlamıştı. Türkiye ile Gelişmiş Dünya Devletleri kıyaslandığında, kamu araçlarında 20 kat daha fazla olduğumuz ortaya çıkmıştı. Dünyanın en pahalı benzinini kullanırken kamunun her alanında mevki sahiplerinin milyon liralık makam araçları kullanmaları israftan başka bir şey değildir. Tam bir sene önce teklif etmemize rağmen, iktidar bu müsrifliği görmedi ya da görmek istemedi” ifadelerini kullandı.

"SIRA KAMU ARAÇLARINA GELDİ"

Tarhan, “Ekonomik krizi aşmak amacıyla Toki eliyle cami arazilerini, sanayi arazilerini, imarlı yerleri, satmaya başladılar. Limanları, madenleri Türkiye’nin tüm değerlerini sattılar. 2002’de tasarruf amacıyla Milletvekili Lojmanlarını satarak başlamışlardı. Şimdi sıra kamu araçlarına geldi. Satacak bir şey kalmayınca ne olacak. Maalesef kamunun her alanında bir lüks araç sevdası vardı. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan, Meclis Başkanına, belediye başkanından, daire başkanına kadar sirayet eden lüks makam araba sevdası kamuoyunca bilinmekteydi. Bu durum zaman zaman defalarca gündeme geldi. Yüzlerce kez uyardık. Tasarruf edin dedik. Dinlemediler. Daire başkanlarının bile emrine milyon liralık araçları tahsis edenler, aslında bugünkü ekonomik krizin temelini atanlardır. Ancak artık önlem almak gerekiyor ve maalesef çok geç kalınmış durumda” diye konuştu.