birgün

20° AZ BULUTLU

“10 bin açık var” diyen Diyanet, özel fabrikaya imam atadı

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde kışın 2, yazın ise 3 vakit namaz kılınan Özyılmaz Fındık Fabrikası mescidine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kadrolu imam atandı. Atanan imam Hayrettin Öztürk 2014’te, "18 yaşındakinin zinasına karşı çıkamıyorsanız, 17 aylık bebeğe tecavüze karşı çıkmak timsahın gözyaşlarıdır" ifadelerini sarfedip tepki toplamıştı. Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise yaptığı açıklamada 10 bin imam açığı olduğunu savunarak “Ramazan ayına kadar 7 bin 800 imam ataması yapılacak" demişti.

GÜNCEL 22.02.2022 11:22
“10 bin açık var” diyen Diyanet, özel fabrikaya imam atadı
Abone Ol google-news

Diyanet İşleri Başkanlığı, Samsun’un Çarşamba ilçesinde bulunan özel Özyılmaz Fındık Fabrikası’nın mescidine devlet kadrolu imam atadı. Atanan imam, devletten maaş alarak görevini yürütecek. Samsun Etik Haber sitesinden Berat Gonca ile Sezer Sezer’in gündeme getirdiği konu hakkında Samsun İl Müftülüğü herhangi bir açıklama yapmadı.

Çarşamba İlçesi Beylerce mevkiindeki Özyılmaz Fındık Tic. San. Ltd. Şti. Fındık Kırma Fabrikası'nın idari binasının üst katındaki mescidine imam atanması Ali Erbaş’ın, “Diyanet'te 10 bin imam açığı var ve Ramazan ayına kadar 7 bin 800 imam ataması yapılacak" sözlerini akıllara getirtti.

FABRİKANIN FETÖ GEÇMİŞİ

2012 yılında imam ataması yapılan Özyılmaz Fındık Fabrikası aile şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Ticari Sicil Gazetesi'ne göre, fabrikanın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Mehmet Azmi Yılmaz yapıyor. Diğer ortaklar ise Mustafa Yılmaz, Erol Yılmaz, Levent Yılmaz ve Selim Yılmaz. FETÖ'nün Samsun'da Sağlık İmamı olduğu gerekçesiyle Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2016/4542 Esas No'lu dosyada yargılanan Dr. Ersin Yılmaz 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmış ve 2018 yılında cezaevinden çıkmıştı. FETÖ İmamı olduğu gerekçesiyle ceza alan Ersin Yılmaz'ın, Özyılmaz Fındık Fabrikası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Azmi Yılmaz amcası, büyük ortaklardan Mustafa Yılmaz ise babası.

10-bin-acik-var-diyen-diyanet-ozel-fabrikaya-imam-atadi-983596-1.

Hayrettin Öztürk

ATANAN İMAMIN SKANDAL SÖZLERİ AKILLARDA

Fabrikaya 2012 yılında ilk imam ataması yapıldığında Samsun İl Müftüsü olarak Hayrettin Öztürk görev yapıyordu. Hayrettin Öztürk'ün 2014 yılında, "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" nedeniyle, İl Müftülüğü'nde düzenlenen etkinlikte "Camiler ve Gençlik" konulu paneldeki, "18 yaşındakinin zinasına karşı çıkamıyorsanız, 17 aylık bebeğe tecavüze karşı çıkmak timsahın gözyaşlarıdır" sözleri Türkiye'nin gündemine oturmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol