birgün

9° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 22.11.2019 23:10

10 bin metal işçisi MESS’i uyardı

Birleşik Metal-İş üyesi 10 bin metal işçisi, MESS’in 3 yıllık sözleşme, esnek çalışma ve düşük zam dayatmasına karşı dün fabrikalarda eylemlere başladı

10 bin metal işçisi MESS’i uyardı

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikalarda çalışan işçiler, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) 3 yıllık sözleşme, esnek çalışma ve düşük zam dayatmasına karşı uyarı eylemleri gerçekleştirdi. Her vardiyada dün üretime yarım saat geç başlayan işçiler, fabrika önlerinde bildiri okudu, sloganlarla işbaşı yaptı. İşçiler patronlarına, “Bu teklifler kabul edilemez, şimdi kârlarınızdan fedakârlık etme sırası sizde” diye seslendi.

Fabrika bahçelerinde ve yemekhanelerde okunan bildiride, MESS’le bugüne kadar 4 toplantı yapıldığı hatırlatılarak, bu toplantılarda sendikanın hiçbir talebinin dikkate alınmadığı ifade edildi. Bu yetmezmiş gibi kazanılmış hakların geriye götürülmek istendiğine dikkat çekilen bildiride, ücret zammına ilişkin henüz teklif vermeyen MESS’in sendikanın ücret teklifini revize etmesini istediği belirtildi.

'FEDAKÂRLIK SIRASI SİZDE'

Bildiride, “Tüm mal ve hizmetlere her gün yeni bir zam yapılıyor. Bugün aldığımızı ertesi gün aynı fiyata alamıyoruz. Ücretlerimiz gerçek enflasyon karşısında eriyip duruyor. Bunu MESS yetkilileri de söylüyor. Diyorlar ki ‘Biz zarar ediyoruz demiyoruz; ancak kârımız azalıyor.’ Biz de diyoruz ki eliniz biraz kasalarınıza gitsin. Şimdi kârlarınızdan fedakârlık etme sırası sizde” dendi.

3 yıllık sözleşme, ikramiye maddesindeki değişiklik ve esneklik talepleriyle metal işçilerinin yıllardır mücadeleyle kazandıkları hakların geriye götürülmek istendiğinin altı çizilen bildiride, şu ifadelere de yer verildi: “MESS toplu sözleşmeye ‘rekabet gücünün korunması ilkesi’ ile yaklaştığını belirtiyor. MESS’in rekabet olarak kastettiği, işçilere yeni haklar vermemek; yeni haklar bir yana, işçilerin kazanılmış haklarını da geriye götürmek ve işçiyi düşük ücretlerle çalıştırmak.” Bildiride bu tekliflerin asla kabul edilmeyeceği dile getirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol