birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 11.10.2021 12:44

10 Ekim’de babasını kaybeden Çağlayan Bozacı adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı

10 Ekim Ankara katliamında hayatını kaybeden Emek Partili Osman Turan Bozacı’nın oğlu Çağlayan Bozacı, "Cumhurbaşkanına hakaret" gerekçesiyle tutuklanma talebiyle mahkeme sevk edildi. Bozacı 14.30'daki duruşma sonrası adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

10 Ekim’de babasını kaybeden Çağlayan Bozacı adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı

10 Ekim Ankara katliamında hayatını kaybeden Emek Partili Osman Turan Bozacı’nın oğlu Çağlayan Bozacı, tutuklanma istemiyle mahkeme sevk edildi. Bozacı’ya babasının anmasında yaptığı konuşma nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlaması yöneltiliyor.

"BABAMI KAYBETTİM, SÖYLEDİKLERİM HAKARET DEĞİL, SİYASİ ELEŞTİRİ"

Evrensel’de yer alan habere göre, Ankara Katliamı'nda yaşamını yitiren 58 yaşındaki emekli öğretmen Emek Partili Osman Turan Bozacı dün memleketi Rize’nin Pazar Şentepe aile kabristanlığında bulunan mezarı başında anıldı. Törende konuşan Osman Turan Bozacı’nın oğlu Çağlayan Bozacı konuşma sonrası jandarma tarafından "İfaden var" denilerek karakola çağrıldı. Bozacı gittiği karakolda gözaltına alındı. Sabah saatlerinde Pazar Adliyesine sevk edilen Bozacı savcılığa sevk edildi. İfadesinde Babası Osman Turan Bozacı’nın 10 Ekim 2015’te IŞİD tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybettiğini hatırlatan Çağlayan Bozacı, “Mezar başında yaptığım konuşmada bu saldırının siyasi yanına dikkat çektim. Henüz atamam yapılmasa da ben bir edebiyat öğretmeniyim, neyin hakaret olduğunu biliyorum. Söylediklerim hakaret değil siyasi eleştiridir” dedi. Bozacı ifadesini “Benim gözaltına alındığımı IŞİD’liler görse herhalde mutlu olurdu” diyerek bitirdi.

TUTUKLANMA TALEBİYLE SEVK EDİLDİ

Bozacı ifadesinin ardından tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Bozacı14.30'daki duruşma sonrası adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

10 Ekim Ankara Katliamı'nda emekli öğretmen babasını yitiren Çağlayan Bozacı, 10 Ekim Katliamı davası duruşmalarında yaptığı konuşmalar nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla yargılanmış 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Avukatların itiraz ettiği dosya istinaf aşamasında.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol