birgün

10° PARÇALI BULUTLU

10 günlük yükseliş sürüyor: Dolar/TL 16’ya dayandı!

Dolar/TL 10 günlük aralıksız yükselişini sürdürüyor. Bu sabah 15,90 seviyesini aşan dolar/TL, gün içinde en çok 15,98'i gördü. Kur, 16'ya doğru yükselişini sürdürüyor.

EKONOMİ 18.05.2022 09:32
10 günlük yükseliş sürüyor: Dolar/TL 16’ya dayandı!
Abone Ol google-news

Dolar/TL, 10 günlük aralıksız yükseliş ve benzer para birimlerinden negatif ayrışma ile 16’ya daha da yaklaştı.

Sabah erken saatlerde 15,94 seviyesine kadar yükselen dolar kuru, 15,82’ye düştükten sonra yeniden yükselişe geçti. Tekrar 15,90’ı aşan dolar/TL, 16’ya doğru yükseliş kaydediyor. Kur, içinde en yüksek 15,98 TL seviyesini gördü.

Dolar/TL’de kısa vadede 2021 Aralık benzeri sıçrama piyasalardaki ana beklenti değil. Ancak ay başından beri TL’de dolar karşısında yaşanan yüzde 7,5 değer kaybının devamına kamunun izin verip vermeyeceği piyasalardaki ana gündem maddesi konumunda.

Orta ve uzun vadede yeni döviz kaynağı bulunmaması halinde ise analistler kamunun yön belirleyici olduğu kur politikasına ilişkin risklerin “büyük” olduğuna dikkat çekiyor.

SON İKİ HAFTADA YÜZDE 7,5 DEĞER KAYBETTİ

Dolar/TL 10 gün öncesine kadar 14,5-15 arasında iki ay boyunca yatay bir seyir izlemişti. Küresel piyasalarda faiz artışları kaynaklı resesyon endişesi ve satış baskısının kuvvetlendiği son 2 haftada ise TL, dolar karşısında yüzde 7.5 değer kaybetmiş oldu.

Piyasalarda yeni dış döviz kaynağı, kısa vadeli yüksek getirili bir bono, enflasyona endeksli tahvil gibi adımlarla dövize olan talebin düşürülüp düşürülemeyeceği ya da bu yöntemlerle kamuya yeni döviz kaynağı sağlanıp sağlanamayacağı takip ediliyor.

AVRO VE STERLİN

Avro/TL ise 16,70 lira alış fiyatı, 16,71 lira satış fiyatıyla el değiştiriyor.

İngiliz Sterlini'nde ise alış fiyatı 19,75 lira, satış fiyatı 19,77 lira seviyesinde yer alıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun