10 üniversitenin rektörlük seçimi tamamlandı

Ege Üniversitesi'nde rektörlük seçimi yapıldı

İzmir Ege Üniversitesi'nde Prof. Dr. Candeğer Yılmaz'dan boşalan rektörlük koltuğu için 2'si kadın 9 aday yarıştı. Seçimlerde, Prof. Dr. Yeşim Kirazlı 382 oyla ilk sırada yer aldı.


Mevcut rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz'ın iki dönem sürdürdüğü görevden boşalacak olan koltuk için, adaylar arasında uzun süren yarış yaşandı. Rektörlük için 7'si Tıp Fakültesi'nden toplam 9 aday yarıştı. 1764 akademisyenin oy kullanacağı seçim, saat 10.30'da, çoğunluğun sağlandığının anlaşılmasıyla Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi'nde başladı. Akademisyenler, kültür merkezinde kurulan 4 sandıkta adaylardan Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Özkahya, Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Yüksel Gürüz, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı, Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Yağdı, Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akın ve Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı için oy kullandı. Adaylar ve onları destekleyen öğretim üyeleri, oy kullanma işleminin sona erdiği saat 16.00'ya kadar, seçimin yapıldığı kültür merkezinde kalmayı sürdürdü.

SANDIKLAR AÇILDI

Saat 16.00'da oy verme işleminin sona ermesinden sonra yapılan sayımda; Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı 382, Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu 315, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı 246, Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun 232, Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tahir Yağdı 187, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun 120, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Özkahya 45, Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Yüksel Gürüz 24, Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Akın 10 oy aldı. Rektörlük, ilk 6 sırada yer alan adayın ismini YÖK'e bildirecek. YÖK de aday sayısını 3'e indirip, atama yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı'na gönderecek.

NURİ ALÇO'YA DA OY ÇIKTI

İzmir'de Ege Üniversitesi'nde Prof. Dr. Candeğer Yılmaz'dan boşalan rektörlük koltuğu için 2'si kadın 9 adayın yarıştığı seçimde, ilginç sonuçlar da çıktı. Prof. Dr. Yeşim Kirazlı'nın 382 oyla ilk sırada yeraldığı seçimde, 3 oyun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, 1 oyun Nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancar'a, 1 oyun da ünlü oyuncu Nuri Alço'ya çıktığı öğrenildi. Bu oylar, geçirsiz sayıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde en çok oyu Prof. Dr. Köse aldı

Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlük seçimleri yapıldı. En çok oyu Mühendislik Fakültesi'nden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse aldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlük seçimi Sabancı Kültür Merkezi'nde yapıldı. Seçimde bin 500 akademisyen oy kullandı, 32 oy boş çıkarken 19 oy geçersiz sayıldı. Prof. Dr. Mehmet Füzün'den boşalacak koltuk için Mühendislik Fakültesi'nden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse 361, Prof. Dr. Can Karaca 253, İşletme Fakültesi'nden Prof. Dr. Adnan Kasman 240, eski başhekim Prof. Dr. Mehmet Refik Mas 226, Prof. Dr. Erdal Çelik 139, Prof. Dr. Abidin Cenk Erdal 84 oy aldı. En çok oy alan altı aday, YÖK'e gönderilecek. İlk altı aday arasına giremeyen isimler ve aldıkları oylar şöyle gerçekleşti:

"Hasan Havıtçıoğlu 81, Ömer Dumlu 51, Yeşim Kamile Aktuğlu 8, Abdurrahman Orhan Mağden 6" Seçimde sandıktan bir oyun da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çıkması dikkat çekti. İlk altıya giren adayların mutluluğu yüzlerine yansırken en çok oy alan Prof. Dr. Köse, yakın çevresine "İkinci raundu bekleyeceğiz" dedi.En çok oy alan altı adayın ismi YÖK'e bildirecek. 18-26 Temmuz arasında Rektör Adaylarını İnceleme Komisyonu çalışacak. Bu komisyonun raporları 27- 28 Temmuz'da toplanacak YÖK Genel Kurulu'nda değerlendirilecek, aday sayısı her üniversitesi için 3'e indirilip liste 1 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak. Rektörlerin görev süresi ağustos ayının ilk haftasında dolduğu için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın o hafta içinde atama yapması bekleniyor.

Cumhuriyet Üniversitesi'nde en çok oyu Rektör Kocacık aldı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde (CÜ) rektörlük seçimleri yapıldı. Toplam 7 adayın yarıştığı seçimlerde en yüksek oyu mevcut rektör Prof.Dr. Faruk Kocacık aldı.

CÜ Kültür Merkezi'nde sabah saat 09.00'da başlayan oy verme işlemi saat 14.00'te sona erdi. Ardından yapılan sayımlar sonucunda mevcut rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık en yüksek oyu alan aday oldu. 801 oyun kullanıldığı seçimlerde 786 oy geçerli sayıldı. Seçim sonucunda Prof.Dr. Faruk Kocacık 280 oyla birinci olurken, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Alim Yıldız 158, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz 126, Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Ana Bilim Dalı Prof.Dr. Yeltekini Demirel 80, Tıp Fakültesi Ortopedi ve Tramvatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayatı Öztürk 67, Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öcal Berkan 64, Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Özdemir ise 11 oy aldı. Seçim sonuçlarına göre ilk 6 adayın isimleri Yüksek Öğretim Kurulu'na gönderildikten sonra buradan da 3 aday Cumhurbaşkanı'nın tercihine sunulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tercihi ile üniversitenin yeni rektörü belirlenecek.

OMÜ'de Rektörlük seçimi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) toplam bin 78 öğretim üyesi, yeni rektörübelirlemek için bugün sandık başına gitti. 16 adayın yarıştığı seçimlerde oy kullanma işlemi saat 16.00'da sona erecek.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde bin 78 öğretim üyesi, üniversitenin yeni rektörünü belirlemek için bugün sandık başına gitti. OMÜ Kurupelit Yerleşkesindeki Atatürk Küştür ve Kongre Merkezi'nde başlayan seçimde 16 rektör adayı yarıştı. Rektör adayları Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, Prof.Dr. Fatma Aydın, Prof. Dr. Güven Önbilgin, Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, Prof. Dr. Mahmut Aydın, Prof. Dr. Muhammet Dervişoğlu, Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, Prof. Dr. Ramazan Amanvermez, Prof. Dr. Sait Bilgiç, Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, Prof. Dr. Şenol Eren, Prof. Dr. Yılmaz Can Kulis, Prof. Dr. Erdal Ağar ve Prof. Dr. Fazlı Arabacı üniversiteyi 4 yıllığına yönetebilmek için rektörlük görevine talip oldu.

Bugün saat 16.00'da sona erecek oy verme işleminin ardından oy sayımı yapılacak. İlk 6 sırayı alan adayların ismi Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'na bildirilecek. YÖK, adaylar arasından 3 ismi Cumhurbaşkanlığı makamına sunacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 adaydan birini üniversiteyi 4 yıllığına rektör olarak atayacak.

İLK 6 İSİM BELLİ OLDU

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) bugün gerçekleşen rektörlük seçiminde 16 adaydan YÖK'e gönderilecek ilk 6 isim beli oldu. Sandıktan çıkan ilk 6 isim Şaban Sarıkaya, Sait Bilgiç, Şenol Eren, Yılmaz Can, Bünyamin Şahin ve Ali Haydar Şahinoğlu oldu. 978 öğretim üyesinin oy kullandığı seçimde Prof. Şaban Sarıkaya 163, Prof. Dr. Sait Bilgiç 161, Prof. Dr. Şenol Eren 134, Prof.Dr. Yılmaz Can 115, Prof.Dr. Bünyamin Şahin 85 ve Prof.Dr. Ali Haydar Şahinoğlu 85 oy aldı.

Atatürk Üniversitesinde rektörlük yarışı

Erzurum'da 1957’de kurulan Atatürk Üniversitesi'nde öğretim üyeleri, 16’ncı rektör adayını belirlemek için sandık başına gitti. Rektör olmak için 1'i kadın 15 aday çekiştiği seçimlerde 1453 akademisyen oy kullanmak için uzun kuyruk oluşturdu.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi A salonunda yapılan seçimlerde oy kullanma işlemi saat 10.00'da başladı. Prof. Dr. Ömer Selim Yıldırım, Prof. Dr. Serdar Sevimli, Prof. Dr. Medine Güllüce, Prof. Dr. Mükerrem Kaya, Prof. Dr.Ümit Demir, Prof. Dr.Ümit Ertaş, Prof. Dr. Üstün Özen, Prof. Dr. Dursun Kaya, Prof. Dr. Azman Ateş, Prof. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu, Prof. Dr. Nuri Bakan, Prof. Dr. Muhlis Macit, Prof. Dr.Önder Çalmaşur, Prof. Dr.Fahri Yavuz, Prof. Dr. Ömer Çomaklı'nın rektör adayı olmak için yarışıyor.

İki dönem Rektörlük yaptığı için seçimlere girmeyen Prof. Dr. Hikmet Koçak yaptığı konuşmada adaylara başarılar diledi. Atatürk Üniversitesi'nin sadece bir üniversite değil bölgesine, ülkesine, insanına hizmet eden bir kurum olduğuna işaret eden Prof. Dr. Koçak, "Nasıl Erzurum Türkiye için çok önemliyse yüksek öğretim kurumları arasında da Atatürk Üniversitesi de o kadar önemlidir. Bu seçim sadece bizi ilgilendirmeyecek Türk yüksek öğretim kurumunu ve bölge ülkelerini de ilgilendiren bir seçimdir" dedi.

Rektör Prof. Dr. Koçak'ın konuşmasının ardından oluşturulan divan kurulu sonrası akademisyenler Kültür Merkezi dışında listeye göre oy kullanmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Sağlı sollu oluşturulan uzun kuyruklarda kullanılan oylarla yeni rektör adayı belirlenecek. Saat 17.00'de sona erecek seçimde en çok oy alan 6 adayın ismi YÖK'e bildirilecek. YÖK ise belirlediği 3 adayı seçmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak.

Öte yandan seçimlerde tek kadın aday olarak katılan Çevre ve Şehircilik eski Bakanı İdris Güllüce'nin kız kardeşi Prof. Dr. Medine Güllüce, Türkiye'deki kadın öğretim üyesi sayısının diğer ülkelere göre oldukça iyi olduğunu bildirdi. Yönetimde olan kadın sayısın ise yüzde 5-6 gibi çok düşük oranlarda olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Güllüce, Türkiye'deki devlet üniversitelerinde 5 kadın rektörden 4'ünün görev süresinin bittiğini belirtti. Şimdi devlet üniversitelerinde tek kadın rektör bulunduğuna işaret eden Prof. Dr. Güllüce, kadınlara bir ayrımcılık istemediklerini, ancak yönetimde hak ettikleri yerde olması gerektiğe inandıklarını ifade etti. Atatürk Üniversitesinde 400'e yakın kadın akademisyen bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Güllüce, "Bunun temsil edilmesi gerekiyor. Bizim bu yola çıkışımız, yeni akademisyenler için örnek olacağına inanıyorum. Artık hanım arkadaşlarımız da erkek arkadaşlarımızla birlikte omuz omuza vererek bu üniversiteyi bilim yuvasına dönüştürmek için çaba göstereceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

SEÇİMİN GALİBİ PROF. DR. YILDIRIM OLDU

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi'nde 16’ncı rektör adayını belirlemek için yapılan seçimler tamamlandı. Rektör adayı olmak için 1'i kadın 15 öğretim üyesinin yarıştığı seçimlerde 1453 öğretim üyesinden 1353'ü oy kullandı. Kullanılan oylardan 9'u geçersiz sayıldı, 7'si boş çıktı. Geçerli 1337 oyun 1087'sini 6 aday aldı. Rektörlük seçimlerinde YÖK'e bildirilecek 6 öğretim üyesinin isim, görev, aldıkları oylar şöyle:

1- Prof. Dr. Ömer Selim Yıldırım (Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi): 366 oy, 2- Prof. Dr. Serdar Sevimli (Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi): 233 oy, 3- Prof. Dr. Üstün Özen (Açık Öğretim Fakültesi Dekanı) 151 oy, 4- Prof. Dr. Ömer Çomaklı (Rektör Yardımcısı): 124 oy, 5- Prof. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu (Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi): 123 oy, 6- Prof. Dr. Ümit Demir (Fen Fakültesi Analitik Kimya Anabilim Dalı öğretim üyesi) 90 oy."

Fırat Üniversitesi'nde rektörlük için 6 aday yarışıyor

Elazığ'da Fırat Üniversitesi Rektörlüğü için 6 adayın yarıştığı seçimde öğretim üyeleri oylarını kullanıyor.

Fırat Üniversitesi Rektörlük seçimi için bugün sabah başlayan oy seçimi akşam saat 17.00'a kadar devam edecek. Sandıklar, akşam açılacak ve oy sayma işlemi başlayacak. 18-26 Temmuz tarihleri arasında rektör adaylarını inceleme komisyonu, çalışmalarını yürütecek ve sonuçlar 27- 28 Temmuz 2016 tarihleri arasında Yükseköğretim Genel Kurulu'na gönderilecek. 1 Ağustos 2016 tarihinde ise sonuçlar Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 3 aday arasından bir ismi rektör olarak atayacak.

Fırat Üniversitesi Rektörlüğü için; Prof. Dr. Berrin Tarakçı, Prof. Dr. Bilal Üstündağ, Prof. Dr. Erol Keleş, Prof. Dr. Hüseyin Turhan, Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ ile Prof. Dr. Mehmet Şekerci, rektör olmak için yarışıyor. Seçimlerde 358 profesör, 194 doçent ve 386 yardımcı doçent oy kullanacak.

EN FAZLA OYU PROF. DR. DEMİRDAĞ ALDI

Fırat Üniversitesi Rektörlüğü için 6 adayın yarıştığı seçimlerde 905 öğretim görevlisi oy kullanırken, 32 öğretim görevlisi sandığa gitmedi. Seçimlerde 893 oy geçerli sayıldı. Prof. Dr.Kutbettin Demirdağ, 417 oy alarak seçimi ilk sırada tamamladı. Diğer adaylardan Prof. Dr. Erol Keleş 380, Prof. Dr. Bilal Üstündağ 65, Prof. Dr. Mehmet Şekerci 18, Prof.Dr. Hüseyin Turhan 8 ve Prof. Dr. Berrin Tarakçı 5 oy aldı.

Gaziantep Üniversitesi'nde rektörlük seçimi

Gaziantep Üniversitesi'nde öğretim üyeleri bugün yapılan rektör seçiminde oy kullandı.

Gaziantep Üniversitesi'nde 2 dönemdir rektörlük yapan Prof. Dr. Yavuz Coşkun’un görev süresinin tamamlanmasının ardından yeni ismin belirleneceği rektörlük seçimleri Mavera Kültür Sanat Merkezi'nde başladı. 680 akademisyenin oy kullanacağı seçim öncesi konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun, görev süresince kendisine destek olan akademisyenlere teşekkür etti.

10 adayın rektörlüğe talip olduğu seçimlerde akademisyenlerin kullandığı oylarla belirlenecek sonuçlara göre en yüksek oy alan 6 kişinin ismi 15 Temmuz'da YÖK'e gönderilecek. YÖK'ün yapacağı inceleme sonucunda ise belirlenecek 3 aday, 1 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak. Cumhurbaşkanı da 3 aday arasından bir ismi rektör olarak atayacak.

SEÇİMLER TAMAMLANDI

Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde 680 akademisyenden 662'sin sandığa gittiği seçimde 4 kişi boş boş kullandı. 658 oyun geçerli sayıldığı seçimlerde; 126 oy alan Prof. Dr. Ali Gür birinci, Cahit Bağcı 112 oyla ikinci, Mehmet Koruk 103 oyla üçüncü, Tevfik Gülsoy 94 oyla dördüncü, Metin Bayram 75 oyla beşinci, İbrahim Güzelbey 50 oyla altıncı, Mehmet Tarakcıoğlu 44 oyla yedinci, Recep Yumrutaş 40 oyla sekizinci, Mustafa Namıduru 8 oyla dokuzuncu, 6 ay alan Orhan Göztaşı ise onuncu oldu.

Akdeniz Üniversitesi'nde rektörlük seçimi

Akdeniz Üniversitesi'nde (AÜ) 1150 öğretim üyesi, rektör adayını belirlemek üzere sandık başına gitti. Seçimde, adaylığını açıklayan 7 isim yarıştı.

AÜ Rektörlüğü için Prof. Dr. Hüseyin Basım, Prof. Dr. İbrahim Demir, Prof. Dr. İsmail Boztosun, Prof. Dr. Muharrem Certel, Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Prof. Dr. Mustafa Ünal ve Prof. Dr. Nevzat Çevik adaylığını açıkladı. Bugün yapılan seçimde, yaklaşık 1150 akademisyen oy kullanacak.

Seçim sandığının yer aldığı AÜ Atatürk Konferans Salonu'na sabah erken saatlerde gelen 7 rektör adayı, giriş kapısı önünde öğretim üyelerini kapıda karşılayarak hepsiyle tek tek tokalaştı.

TELEFON HASSASİYETİ

Salonda yeterli çoğunluğun sağlanmasının ardından seçimin yapılacağı bölüme geçen rektör adayları için divan kurulu oluşturuldu. Vekil Rektör Mustafa Ünal, seçimin sağlıklı ve huzurlu bir ortamda sonucuna ulaşması için temennide bulundu.

Divan kurulu sandıkların hepsini tek tek açarak boş olduğunu tüm salona gösterdi ve ardından sandıklar mühürlendi. Oylama sırasında oy pusulasının fotoğrafının çekilmemesi için Divan Kurulu Başkanı Prof. Dr. Meral Gültekin, özellikle uyarıda bulundu. Telefonlarla birlikte paravana girilmemesi için ayrı bir masa hazırlandığını belirten Gültekin, “Telefonlarımızla lütfen oy kullanma işlemi yapmayalım. Oy pusulasının fotoğrafını çekmemek için bir masa hazırladık. Herkes telefonunu ya buraya bırakıp oy kullansın ya da bir arkadaşına versin. Öğretim üyelerine yakışır bir şekilde bu duruma hassasiyet gösterelim" dedi.

Saat 16.30'a kadar sürecek oylama sonunda 7 olan aday sayısı oy oranlarına göre 6'ya düşürülerek YÖK'e bildirilecek. YÖK ise aday sayısını 3'e düşürerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak. Seçim takvimi, Cumhurbaşkanı'nın bu isimlerden birini rektör atamasıyla son bulacak.

EN ÇOK OY PROFESÖR DEMİR'İN

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Atatürk Konferans Salonu'nda saat 10.00 sıralarında başlayan oy verme işlemi saat 16.30'da tamamlandı. Oyların sayım işlemi 2.5 saat sürdü.

1086 öğretim üyesinin oy kullandığı seçimde 1066 oy geçerli, 5 oy geçersiz sayıldı. 15 oy da boş çıktı. Seçim sonunda ilk sırada yer alan Prof. Dr. İbrahim Demir 339 oy, Vekil Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal 332 oy, Prof. Dr. İsmail Boztosun 162 oy, Prof. Dr. Muharrem Certel 106 oy, Prof. Dr. Hüseyin Basım 46 oy, Prof. Dr. Muharrem Kılıç 44 oy, Prof. Dr. Nevzat Çevik ise 37 oy aldı. Rektör adayları, dostane bir seçim olduğunu belirterek, 3 ayaklı seçimin ilk ayağını tamamladıklarını söyledi.

Bu sonuca göre en az oy alan Prof. Dr. Nevzat Çevik dışındaki 6 adayın ismi YÖK'e bildirilecek. YÖK aday sayısını 3'e düşürerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak. Seçim takvimi, Cumhurbaşkanı'nın bu isimlerden birini rektör atamasıyla son bulacak.


Adana'da rektör seçimi

Adana Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde (Adana BTÜ), rektör adaylarını belirlemek üzere öğretim üyeleri bugün sandığa gitti.

Adana BTÜ'de 85 akademisyen oy kullandı. Rektör Vekili Prof. Dr. Aykut Gül 47, Prof. Dr. Mehmet Tümay 33, 4 aday da birer oy aldı.


REKTÖR KİBAR FARK ATTI

Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) gerçekleştirilen rektörlük seçiminde bin 32 profesör, doçent ve yardımcı doçent kadrosunda bulunan öğretim üyesinden 947'si sandığa gitti. Seçimde mevcut Rektör Mustafa Kibar, rakiplerine büyük fark yapıp 746 oy aldı. Prof. Dr. Dilek Özcengiz 124 oy ve Prof. Dr. Alper Güvel ise 38 oy toplayabildi. Diğer adaylardan Mesut Başıbüyük, Seyhan Tükel, Şeref Erdoğan, Ali Osman Ateş ve İbrahim Halil Elekçioğlu'na ise 1'er oy çıktı. Seçimde, 34 oy da geçersiz sayıldı. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile ÇÜ'de yapılan rektörlük seçimi sonrasında ilk altı sırayı alan adayların ismi Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'na bildirilecek. YÖK, adaylar arasından 3'ünün ismini ataması için Cumhurbaşkanlığı makamına sunacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu 3 adaydan birisini rektör olarak görevlendirecek.

İnönü Üniversitesi, rektörünü belirlemek için sandığa gitti

İnönü Üniversitesi'nde rektörlük seçimi yapıldı. Seçimlerde en yüksek oyu Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kızılay aldı.

İnönü Üniverstesi'nde akademisyenler, yeni rektör adayının belirlenmesi amacıyla bugün sandık başına gitti. 739 akademisyenin oy kullandığı seçimlerde 5 oy geçersiz sayıldı. Oyların 359'unu alan Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kızılay sandıktan birinci çıktı. Ak Parti Fenel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ın kardeşi olan Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ise 181 oy alarak ikinci, Fransa’daki Rohan Üniversitesi'nin eski rektörü Prof. Dr. Cafer Özkul ise 90 oy alarak üçüncü olabildi.

Diğer adaylardan Prof. Dr. Cafer Özkul 90, Prof. Dr. Cengiz Ara 35, Prof. Dr. Hacı Bayram Kaçmazoğlu 28, Prof. Dr. İlhan İçen 35, Prof. Dr. Kemal Duruhan ise 6 oy aldı.