birgün

8° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 14.02.2019 08:44

10 yıllık mazileri varmış

Kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido ve ABD’nin ona verdiği açık destek uluslararası kamuoyunda tepki toplamaya devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın askeri seçenek de gündem de dediği Venezuela’nın Rusya Büyükelçisi Carlos Raphael Faria Tortosa, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Guaido’yu daha 10 yıl önce taraf değiştiren […]

10 yıllık mazileri varmış

Kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido ve ABD’nin ona verdiği açık destek uluslararası kamuoyunda tepki toplamaya devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın askeri seçenek de gündem de dediği Venezuela’nın Rusya Büyükelçisi Carlos Raphael Faria Tortosa, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Guaido’yu daha 10 yıl önce taraf değiştiren Washington’un kuklası olmakla eleştirdi. Tortosa, “Daha önce hiç kimsenin bilmediği milletvekili Guaido, elimizdeki bilgiye göre ABD tarafından 10 yıl önce görevlendirildi. Belki de biliyorsunuz, onu eğitim için Sırbistan’a gönderdiler. Her şey bununla başlamış oldu” diye konuştu.

Müdahaleye sıcak bakıyor

Guaido, ülkesine yönelik bir askeri müdahaleye yeşil ışık yakıp yakmayacağı sorusunu, muhalefetin “mümkün olan her şeyi yapacağını” belirterek cevaplamıştı. Bolivya Devlet Başkanı Evo Moroles ve Venezuela’ya destek veren kıta ülkeleri askeri müdahaleyi reddetmemesine tepki göstererek “kukla” benzetmesi yapmıştı.

Ar damarları çatladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Venezuela’da bütün siyasi güçlerinin katılımıyla ulusal diyalog için gereken tüm koşulların en kısa zamanda oluşturulmasından yana olan Meksika ve Uruguay’ın girişimine en baştan destek verdik” dedi. Venezuela muhalefetinin bu diyalogu reddetmesini değerlendiren Lavrov, “Muhtemelen bu muhalefeti, ABD temsilcileri yönettiğindendir. O temsilciler ki, Venezuela’daki krizin nasıl çözüme kavuşturulması gerektiği konusunda ar damarları çatladı”

Çin’den yalanlama

Çin Dışişleri Bakanlığı, Venezuela’daki muhalefet partisiyle görüşmeler yapıldığına ilişkin Batı medyası kanalıyla yayılan iddialarını yalanladı. Bakanlık Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Çin’in Venezuela’daki yatırımlarını korumak için Guaido’nun temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirdiği yönündeki iddialarla ilgili “yalan haber” ifadesini kullandı.

***

ABD’de rekor borç

Öte yandan, Venezuela’ya peş peşe yaptırım paketleri açıklayan ABD’de hükümet borcu, 22 trilyon dolara ulaşarak yeni bir rekora imza attı. ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, toplam hükümet borcunun 22.01 trilyon dolar olduğu belirtildi. Borç tutarı ABD Başkanı Trump’ın Aralık 2017’deki vergi indirimi tasarısını imzalamasından ve Kongre’nin yerel ve askeri programlara harcamaları artırmasından bu yana sürekli olarak artış gösteriyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız