birgün

27° AÇIK

DÜNYA 12.08.2020 13:21

102 gün ardından yeni vaka bildiren Yeni Zelanda: Sebebi yurtdışı kaynaklı nakliye olabilir

102 gün ardından yeni vaka bildiren Yeni Zelanda: Sebebi yurtdışı kaynaklı nakliye olabilir

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yeni Zelanda'da 102 gün sonra yeniden koronavirüs vakası görülmesi üzerine resmi araştırma başlatıldı.

Araştırmada ülkenin 100 günü aşkın süre sonra yaşadığı yeni koronavirüs vakalarının ülke dışından nakliye kaynaklı olabileceği üzerinde duruluyor. Ülkede bakım evlerinde yeniden sıkı karantina tedbirleri uygulanmaya başlandı.

Biri uluslararası eşya taşıma firmasında çalışan 4 kişilik enfekte ailenin tespit edilmesinin ardından Başbakan Jacinda Ardern, vakaların görüldüğü Auckland'da ciddi kontrol önlemleri ve ülke çapında sosyal mesafe tedbirleri getirdi.

Yeni Zelanda Sağlık Genel Müdürü Dr. Ashley Bloomfield, "Bu ailenin nasıl enfekte olduğu bulmacasının parçalarını bir araya getirmeye çalışıyoruz" dedi.

Enfekte olan aileden bir üyesinin; ABD, Arjantin, Avustralya ve Yeni Zelanda arasında operasyonları bulunan Atlanta merkezli soğuk hava deposu ve taşımacılık şirketi Americold Reality Trust'ta çalıştığı biliniyordu.

Dr Bloomfield, "Yurtdışında yapılan çalışmalardan virüsün soğutulmuş ortamlarda bir süre hayatta kalabildiğini biliyoruz" dedi.

Yeni Zelanda, şimdiye kadar 1.225 Kovid-19 vakası ve 22 ölüm bildirdi.

Kaynak

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız