birgün

14° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 08.08.2021 12:00

115 gündür direnen işçiler grev pankartını astı

115 gündür direnen işçiler grev pankartını astı

EMEK SERVİSİ

Tekirdağ Çerkezköy’de faaliyet gösteren İndomie Adkoturk makarna fabrikasında Kod-29’la işten çıkarılan emekçiler, önceki gün grev kararlarını fabrika önünde astı. 23 Ağustos tarihinde greve çıkacaklarını belirten işçiler, “Bu grev dışarıda direnen, içeride tüm baskılara rağmen sendikasına sahip çıkarak grev gününü bekleyen emekçi kadınların gücünü gösterecek” dedi.

Fabrika içerisinde sendikalı olmayan çalışanların greve destek vermek istediğini aktaran işçi, greve çıkacak emekçileri sendikalı olmaya çağırdı. İşçiler, Twitter hesaplarından paylaştıkları duyuruda, “İşçi sınıfını, emeklerinin arkasında durmaya ve yaşadıkları haksızlıklara karşı gelmeleri için grevimize bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Yaklaşık 600 işçinin çalıştığı fabrikada Türkiye Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası’nda (Tek Gıda-İş) örgütlü olan 8 emekçi, pandemi önemlerine uymadıkları iddiasıyla Kod-29’la işten çıkarılmıştı. Direnişlerini fabrika önünde 115 gündür sürdüren işçiler, işe iadeleri yapılıp ve fabrikaya Tek Gıda-İş girene kadar mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini belirtiyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol