birgün

22° AÇIK

12 Eylül’ü hatırlatan günler: Tutuklu mahkumlara işkence

Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan mahkum Yakut, “Avukat görüşün var” denilerek çıkarıldığı koğuşundan alınarak emniyete götürüldü. Yakut’un beş gün boyunca emniyette işkence gördüğünü ifade eden avukat Yıldırım, “Son zamanlarda cezaevinden emniyete götürülme ve işkence vakaları Antalya’da oldukça arttı” dedi

GÜNCEL 25.05.2017 09:09
12 Eylül’ü hatırlatan günler: Tutuklu mahkumlara işkence
Abone Ol google-news

HÜSEYİN ŞİMŞEK - huseyinsimsek@birgun.net

15 Temmuz sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal ile birlikte cezaevlerinde artan hak ihlallerine bir yenisi daha eklendi. Antalya’da tutuklu mahkumların koğuşlarından “Avukat görüşün var” denilerek çıkartıldığı ve ardından emniyete götürüldüğü ortaya çıktı.

Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu mahkum Hasan Yakut, koğuşuna gelen gardiyanlar tarafından “Avukatın seni bekliyor” sözleri ile dışarı çağrıldı. Giyindikten sonra koğuşundan ayrılan Yakut, en fazla bir saat sürmesi gereken görüşmeden beş gün sonra üzerinde işkence izleri ile döndü.

Edinilen bilgilere göre, “Avukatın seni bekliyor” denilerek koğuş dışarısına çıkartılan Yakut, buradan polis ekiplerine teslim edilerek emniyete götürüldü. Yakut’un emniyette yaşadıklarını ise avukat Deniz Yıldırım anlattı. Yıldırım, “Yakut’un annesi dahil birçok insan, üzerinde işkence izlerini gördü. Beş gün boyunca emniyette tutulan tutuklu mahkum Yakut, burada her gün işkence görmüş. Coplu tacizle tehdit edilmiş. Kendisine, ‘Konuşmaz isen annesi, kardeşini de buraya getiririz’ denilmiş” dedi.

Tutukluların emniyete götürülmesi ilk değil

Hasan Yakut’un emniyete götürülerek işkenceye uğraması olayının ilk olmadığını belirten avukat Yıldırım, “Daha önce aynı cezaevinde üç tutuklu mahkum daha aynı yollarla koğuşlarından çıkartılarak emniyete götürüldü. Durum öyle bir hal aldı ki artık mahkumlar avukat görüşüne çıkmak istemiyor” şeklinde konuştu.

Avukatım diye mahkumlarla görüşüyor

Antalya L Tipi Cezaevi’nde mahkumlara ilişkin skandal uygulamalar, cezaevinden alınarak emniyete götürülmeyle de sınırlı kalmadı. Cezaevine gelen ve mahkumlarla görüşmek isteyen bir kişinin avukat görüş odasına alındığı, gardiyanların getirdiği mahkumlarla burada Kürtçe konuşarak, “Ben avukatım, size yardımcı olmak istiyorum” dediği ifade edildi. Mahkumların avukat olduğunu söyleyen kişinin ismini ailelerine bildirdiği ve ailelerin yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye Barolar Birliği’ne bağlı böyle bir avukat olmadığını tespit ettiğini söyleyen avukat Yıldırım, mahkumların büyük baskı altında olduğunu ve tutuklu haklarına aykırı hareket edildiğini ifade etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol