birgün

21° PARÇALI BULUTLU

12. Hormonlu Domates Ödülleri sahiplerini buldu

GÜNCEL 24.06.2016 13:30
12. Hormonlu Domates Ödülleri sahiplerini buldu
Abone Ol google-news

12. Hormonlu Domates Ödülleri, Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

12. Hormonlu Domates Ödülleri, Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Gecede geçen sene hayatını kaybeden aktivistler Boysan Yakar, Zeliş Deniz ve Mert Serçe de anıldı.

Her yıl homofobik kişi, kurumu ya da kuruluşlara verilen Hormonlu Domates Homofobi ve Transfobi Ödülleri’nin 12.’si sahiplerini buldu.

“Medya” dalında Hormonlu Domates’e geçtiğimiz sene düzenlenen Trans Güzellik Yarışmasını transfobik bir dille yazan ve gelen eleştiriler üzerine Hormonlu Domates Ödüllerine adaylıklarını açıklayan 140 Journos layık görüldü. Bu kategorideki diğer adaylar Sabah Gazetesi, Cem Keçe ve Hürriyet Aile, Yeni Şafak Hayrettin Karaman, Milat Gazetesi ve muhabiri Enes Babacan, Vahdet Gazetesi, Milli Gazete ve Yeni Akit’ti.

“Hedef gösterme” dalında ise ödülü Ankara sokaklarına astıkları afişlerle eşcinselleri öldürme çağrısı yapan Genç İslami Müdafaa kazandı.

“Eğitim” dalında ödül İstanbul Üniversitesi’nin oldu.

“Sağlık” dalında ödül kazanan Jinekolog Dr. Cüneyt Genç oldu. Genç, trans bir bireyin fotoğrafını sosyal medyada “Millet kapısının önünde kedi yavrusu bulur, bizim kapının önünde bunu buldum. İçimdeki insan sevgisi nedeniyle baktım tabii” mesajıyla paylaşmıştı. Genç, gelen tepkiler üzerine, bir mektup yazarak “espri yaptığını” söylemiş, hakarete maruz kalanın kendisi olduğunu ileri sürmüştü.

“Beynelmilel” dalında ödül sahibi CERN laboratuvarına asılan LGBTİ derneğine ait afişleri parçalayanlar oldu.

“Kurumlar” dalında ödül sahibi, aktivist Kemal Ördek’in yaşadığı saldırıdan sonra homofobik tavırlara maruz kaldığı Esat Polis Karakolu oldu.

“Televizyon Dünyası” dalında ödülü Can Yaman alırken, “Siyaset” dalında ödül Bülent Arınç’ın oldu. Hormonlu domates ödülleri ilk kez 2005’te “Hormonlu domates yemeyin homoseksüel olursunuz” sözleriyle verilmeye başlanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol