birgün

3° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 01.12.2021 10:53

12 insan 12 mektupla buluştu

12 insan 12 mektupla buluştu

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Yapımcılığını Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV), yönetmenliğini Yusuf Kenan Beysülen’in üstlendiği “İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar” belgeseli, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen gösterimle seyirciyle buluştu.

Cumartesi Anneleri ile sembolleşen kayıp yakınlarının, vicdani retçilerin, LGBTİ+ bireylerin ve insan hakları aktivistlerinin de aralarında bulunduğu 12 kişinin hikâyesiyle, Türkiye’deki insan hakları hareketinin geçmişini, bugününü ve başarılarını anlatan belgeselin gösterimi, çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi, sanatçı ve insan hakları aktivistini bir araya getirdi.

Gösterimin ardından konuşa yönetmen Yusuf Kenan Beysülen, “Ben de Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan destek almış bir insanım. Bir gönül borcum vardı. Yola çıktık. Herkes bu kolektif sürecin bir parçası oldu. 12 hak savunucusunu da kutluyorum. Zamanın kısıtlı olduğu, insanların sokağa çıkamadığı bir dönemde onlara sorduk. Onlar anlattı, bizler de elimizden geldiği biçimde kolektif bir biçimde üretim sağladık” diye konuştu.

Belgesel gösterimleri Diyarbakır, İzmir ve Ankara’da devam edecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol