birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 02.09.2019 12:11

13 milyon liraya kendine bina yaptıran AKP’li belediye merdiven ve fıskiye için 7 milyon lira harcadı!

13 milyon liraya kendine bina yaptıran AKP’li belediye merdiven ve fıskiye için 7 milyon lira harcadı!

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin, Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’ne yapmış olduğu merdiven tadilatının ortaya çıkan rakamları ağızları açık bıraktı.

31 Mart Yerel Seçimleri’nden önce Beykoz Belediyesi’ne ait Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin giriş merdivenleri için tadilat yapıldı. Bu tadilatla birlikte aynı merdivenlerin önüne birde fıskiye inşa edildi. Geçen zaman içinde yapılan tadilat işinin ortaya çıkan rakamları tartışmalara neden oldu.

Dost Beykoz’da yer alan habere göre, Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin giriş merdivenleri, su fıskiyesi ve yine aynı bina içinde bir odanın prekast kaplaması işi 7 milyon 58 bin 795 TL’ye ihale edildi.

İhale bedelinde 116 bin 275 TL indirime gidilirken, işin karşılığında; Abdullah Varan’ın sahibi olduğu Teknik Mühendislik İnşaat Taahhüt Enerji Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi’ne tam tamına 6 milyon 940 bin 519 TL ödendiği ortaya çıktı.

İnşaat mühendisleri ve müteahhitler bu rakamın çok yüksek olduğunu ifade ederken, yine aynı şirketin sahibi Abdullah Varan’ın, Beykoz Belediyesi’nden değişik sürelerde büyük işler almış olması da dikkati çekti.

BELEDİYE BİNASI BİLE 13 MİLYON LİRA

Beykoz Belediyesi Meclis Binası’nı 13 milyon 458 bin TL’ye yapan aynı firmanın neredeyse meclis binasını yapmış olduğu fiyatın yarısına bir başka binaya merdiven ve fıskiye yapması kafaları karıştırdı.

Abdullah Varan, sahibi olduğu Teknik Mühendislik İnşaat Taahhüt Enerji Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi üzerinden Beykoz Belediyesi’nden değişik zamanlarda birçok iş aldığı da belirlenirken, yapılan işler ve bedelleri şöyle sıralandı:

2016 yılı Asfalt serimi bakımı onarım işi 7 milyon 488 bin lira.

2016 yılı Beykoz ilçesi muhtelif sokaklara yağmursuyu kanalı yapım onarım işi 532 bin lira.

2017 Yılı Asfalt Serimi Bakımı ve onarım işi 7 milyon 268 bin lira.

2017 yılı Beykoz ilçesi muhtelif sokaklara yağmursuyu kanalı yapım onarım işi 594 bin lira.

Paşamandıra Meyve Bahçesi projesi uygulaması 2 milyon 448 bin lira.

Çiftehavuzlar yürüyüş yolu yapım işi 1 milyon 147 bin lira.

Bordür, Tretuvar ve Yol Kaplaması Yapım, Bakım Onarım İşi 1 milyon 663 bin lira.

Kısmi İdare Malı Tretuvar Taş Kaplama Yapım ve Bakım Onarım işi 217 bin lira.

Abdullah Varan’ın şahıs firması olarak aldığı işler ise şöyle:

Alibahadır C tipi mesire alanı ihalesi 12 milyon 480 bin lira.

Beykoz Belediyesi’nin Sınırlarında İhtiyacı Olan Hizmet Binalarının Tadilat işi 458 bin lira.

2017 Beykoz Belediyesi Meclis Binası Yapım işi 13 milyon 458 bin lira.

CEVAP VE DÜZELTME

Beykoz Belediyesi, Dost Beykoz kaynaklı habere ilişkin bir cevap ve düzeltme metni yayınladı. Metin aynen şöyle:

2.09.2019 tarihinde yayınlanan “Beykoz’da bina fiyatına merdiven yapmışlar” başlıklı haberde belediyemizi hedef alan, toplumda infial yaratmaya yönelik gerçek dışı ithamlar bulunmaktadır. Söz konusu haberde, hiçbir somut dayanak olmaksızın 6.940.519 TL ödenerek merdiven tadilatı yapıldığı iddia edilmiştir.

2018 yılında 18.575 m²’lik alanda geçmişte farklı zamanlarda yapılmış kamu hizmet binalarının bakım, onarım, tadilat ve güçlendirme çalışmaları ihale edilmiştir. İhale, 111 kalemi inşaat işi olmak üzere tam 333 kalem işten ibarettir ve 2018 yılında başlayan işler 2019 yılında tamamlanmıştır.

5.882.802,84 TL’ye ihale edilen 333 kalem işin arasında asansör yenileme, konferans salonu yapımı, engellilere yönelik bina iyileştirmeleri, derslikler, öğretmenler odası, uzay odası, kafeterya, kamu hizmet binalarının istinat duvarlarının prekast kaplaması gibi çeşitli işler bulunmaktadır. Bu işlerin arasında yer alan merdiven tadilatı ve süs havuzu yapımı ise haberde iddia edilenin aksine 123.838,94 TL’ye yapılmıştır. Bu iki işin hak ediş detayları ekteki tabloda yer almaktadır.

İftira niteliği taşıyan bu haber ile belediyemiz hedef alınmış ve toplumdaki itibarı sarsılmak istenmiştir. Sümerliler tarafından inşa edilen Babil Kulesi’nin gökyüzüne uzanan merdivenlerinin dahi böyle bir maliyetinin olmayacağı herkesin malumuyken, neredeyse 7 milyona merdiven yapılacağına inanmak en hafif tabiriyle art niyetli bir çarpıtmadır. Bu haberi yayınlayan yayın kuruluşlarının, aynı yerde belirgin şekilde bu haberi tekzip etmelerini bekliyor, haberi yapan yayın kuruluşu içinse gereken tüm hukuki yollara başvuracağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

13-milyon-liraya-kendine-bina-yaptiran-akp-li-belediye-merdiven-ve-fiskiye-icin-7-milyon-lira-harcadi-619711-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız