birgün

5° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 09.11.2020 09:40

14 bin ağaç madenlerin tehlikesi altında!

14 bin ağaç madenlerin tehlikesi altında!

Gökay BAŞCAN

Termik santralların ve madenlerin kuşattığı Muğla’nın Yatağan ilçesinde talan sürüyor. Bölgeyi çöle dönüştüren feldispat ile kuvars ocağının kapasite ve alan artışı için çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verildi. Çevre düzeni planlarına göre orman ve tarım alanı olan bölgede 14 bin 310 ağaç bulunuyor.

103 milyon tl kâr edecek

2006 yılından bu yana Muğla’nın Yatağan ilçesi Hisarardı ile Aydın’ın Çine ilçesi Kabalar mahalleleri arasında bulunan bölgede felispat ve kuvars ocağı işleten Camiş Madencilik A.Ş. kapasite artırımı için ÇED olumlu kararı aldı. 14 yılda tarım ve orman arazisini adeta çöle çeviren şirket kapasite artırımıyla birlikte yılda 103 milyon TL kâr edecek.

Proje bedeli ÇED raporunda 1 milyon 660 bin TL olarak belirlenen projede Tahribat 4 katına çıkacak.

Nihai ÇED raporunda, 1 milyon 660 bin TL olarak belirlenen projeyle birlikte 74,25 hektar alan olan alan 329,98 hektara çıkarılacak. 4 kattan fazla bir alan artışı yapan şirket üretim kapasitesini de 4 kata çıkaracak. Yıllık üretim kapasitesi 936 bin ton cevher olan madende kapasite artırımıyla birlikte 4 milyon tona çıkarılacak.

Patlatma yönetimiyle işletilen ocağa en yakın yerleşim birimi bin 300 metre uzaklıkta.

Tarım ve orman alanlarının yanı sıra bölgede yeraltı ve yerüstü su kaynakları bulunuyor. ÇED alanının yakınından Kışlı, Samantaşı, Sarmaşıklı, Bağlı, Solmaz ve Hacı derelerine ait kollar geçiyor. Şirket nihai ÇED raporunda derelere zarar vermeyeceğini ve kestiğinden 5 kat daha fazla ağaç dikeceğini iddia etti.

14-bin-agac-madenlerin-tehlikesi-altinda-802775-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol