birgün

24° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 31.08.2017 17:27

14 more journalists got arrested in Turkey in August

14 more journalists got arrested in Turkey in August

During the 'Justice Duty Meeting' held in front of Çağlayan Courthouse of İstanbul, lawmaker Barış Yarkadaş from Turkey’s main opposition party CHP (Republican People’s Party) read his party’s report on rights violations related to press freedom in the month of August.

Talking to journalists in Çağlayan on Wednesday (August 31), Yarkadaş said: “Journalists in Turkey have been put into a situation where they cannot even breathe”.

33 journalists were taken into custody and 14 of them have been arrested just in the month of August, Yarkadaş said, adding, “The AKP government is trying to lock the truth, along with journalists, in cells. Howevever, truth is stubborn; even if you try hiding it, there will always be journalists who make them heard by the people”.

With the latest arrests, the total number of journalists jailed in the country - where the government has been leading a massive crackdown since the failed coup attempt of last summer – has increased to 184, Yarkadaş said.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/agustos-ayinda-33-gazeteci-gozaltina-alindi-14-u-tutuklandi-177371.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol