birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

14 yıl yeter!

GÜNCEL 22.10.2016 08:56
Abone Ol google-news

Başlık ÖDP’nin kampanyasına ait. Ancak, “Artık yeter” diyenler sadece ÖDP’liler, hatta sadece bu ülkenin solcuları sosyalistleri olmasa gerek.

Öte yandan, toplum ortadan ikiye bölünüp kutuplaştı ve bir kesim yaşanan bunca sıkıntıya karşın hâlâ, “Yetmez, devam devam…” demekte.

14 yıl yeter demek için çok neden var. O nedenlerden bazıları, “Yetmez” diyenleri de vuruyor. Misal; artan işsizlik, yoksulluk, pahalılık… Bir de, buna rağmen “Yetmez, devam devam” diyenleri anlamakta zorlanan ve bazen “halka kızan” bir muhalefet hali de var.

15 Temmuz’da bu ülkenin yaşadığı en kanlı darbe girişimine tanık olduk. O darbede “Kandırıldık” itirafını yapanların dahli var. Devlete sızdılar diye sızlananların bir cemaati koruyup kollamasının, ne istedilerse vermesinin, onları devletin bütün kurumlarına yerleştirmesinin payı var. “Yetmez, devam” diyenler, şimdi FETÖ diye tanımlananın düşmanın düne kadarki müttefikinden, o düşmanı yok etmesini bekliyorlar.

“Yetmez, devam” diyenler ülkenin doludizgin Ortadoğu’da bir savaşa koşturmasından da rahatsız değiller. Bir taraftan YPG vurulup, onun yansıması olarak içeride de Kürt-Türk çatışmasının zemini genişliyor. “Sınırımızı ihlal eden Türk uçaklarını vururuz” diyen Suriye ile gerilim daha riskli bir noktaya taşınıyor. Irak’ta desteklediklerimiz ve doğrudan bizimle Bağdat’ın çatışma olasılığı büyüyor. Ama ne gam; “Yetmez, devam” diyenler “bir koyup üç alma” hayalleri görüyorlar.

İnsanlarımızın eşit özgür vatandaşlar olarak mutlu mesut bir arada yaşayabildiği, emekçinin hakkını alabildiği, yurtta da dünyada da sulhu tesis etmiş bir ülke olmaktan hızla uzaklaşır ve buna karşı birilerimiz “Artık yeter” derken, çok daha organize bir “Yetmez, devam” kesimi var.

O kesimi yaratan iktidara da 14 yıl yetmiyor. 2023, hatta 2073 hedefleri var. Hedefine doğru giderken, fiilen kurulmuş olan başkanlık sistemini anayasal bir zemine oturtma derdinde iktidar. 14 yıl buna yetmedi henüz.

Neymiş; başkanlık olursa istikrar gelirmiş. Türkiye’de başkanlık fiilen var. Epeydir var ve o fiili başkanlık pekiştikçe de istikrarsızlaştı Türkiye. Başkanlık istikrar getirseydi, şimdi istikrar içinde yüzüyor olurduk. Oysa, hem iç hem dış koşullar göz önüne alındığında hiç bu kadar istikrarsız olmadı Türkiye.

İstikrarsızlık sadece ülkeyi değil, ülkenin siyasal partilerini de yönetilemez hale getirdi. En somut örnek MHP. Devlet Bahçeli yönetemez hale geldiği partisini yönetebilmek için Saray’ın ipine sarıldı ve başkanlık referandumuna kapıyı açtı.

Başkanlık tartışması, ne zaman bu kavram etrafında bir tartışma başlasa, “Ben” diye ortaya çıkan Baykal’a da bir hareket getirdi. Önce, Avni Özgürel’e “başkanlıktan yana” havası yansıyan bir röportaj verdi. Sonra; CHP başkanlığa şiddetle karşı çıkmalı ama bu kaçınılmaz olursa, o zaman da başkan olabilecek bir adayla çıkmalı diye düzeltti. Henüz dere görünmedi ama, Baykal sanki paçasını çoktan sıvamış! Meclis başkanlığının nasıl kendisinden başkasıyla kazanılamayacağını düşündüyse, devlet başkanlığını kazanacak en uygun CHP adayının da kendisi olduğunu söyleyecek galiba.

14 yıl yeter gerçekten. Mezhepçi, fetihçi bir dış politika ile Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmamak istiyorsak, yeter. İçeride haktan, hukuktan, adaletten ve özgürlüklerden yana neredeyse hiçbir şey kalmamış olmasına itiraz ediyorsak yeter. Laikliğin ruhuna Fatiha okumak istemiyorsak yeter. İşimizi, aşımızı daha fazla kaybetmemek istiyorsak yeter. Ölümlerimizin bile “adam gibi” “madam gibi” diye bölünmesine karşıysak yeter.

Artık yeter! dememiz gereken ve artık mutlaka yetmesi gereken bir başka şey daha var: Artık yeter diyenlerin yeterince bir arada duramamaları, dağınık halleri de yeter!

“Yetmez, devam” diyen AKP var olan örgütlülüğü ile de yetinmeyip kendi dışından destekler devşirir; Devletler, Denizler başkanlık tartışmasının ateşine odun taşırken, “Yeter” diyenlerin seslerini ve güçlerini birleştirmeme gibi bir lüksü de yok artık.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol