birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

140 Journos'un belgeselinde konuşan İrfan Aktan: Kompozisyondan haberim olsaydı, asla konuşmazdım

140 Journos'un 'Ya devlet başa' başlıklı belgeselinde konuşan İrfan Aktan, "Peker'in de olduğu bu kompozisyondan haberim olsaydı, asla konuşmazdım" dedi.

MEDYA 13.12.2021 11:55
140 Journos'un belgeselinde konuşan İrfan Aktan: Kompozisyondan haberim olsaydı, asla konuşmazdım
Abone Ol google-news

140 Journos'un Sedat Peker belgeseli tartışmaları da beraberinde getirdi.

Aylar sonra, BAE'de bulunan organize suç örgütü lideri Sedat Peker'den videolu görüş alan 140 Journos'un 'Ya devlet başa' isimli belgeselinde İrfan Aktan, İsmail Saymaz, Burak Bilgehan Özpek ve Bülent Arınç gibi isimler de yer aldı.

Gazeteci İrfan Aktan, belgeselde Sedat Peker'in de yer aldığını bilmediğini söyleyerek, "Bir süredir "yakında bir Peker belgeseli yayınlanacak" fısıltılarına ben de kulak kabartıyordum. Meğer o belgeselde, haberim olmadan ben de varmışım!" ifadelerini kullandı.

BÜLENT ARINÇ DA HABERSİZMİŞ

Belgeselde konuşan Cumhurbaşkanlığı YİK eski üyesi Bülent Arınç da, belgeselde Sedat Peker'in yer aldığını bilmediğini söylemişti. Arınç, "Benim konuşmamda Sedat Peker yok veya Sedat Peker'le bağlantılı bir şey yok. Sedat Peker belgeseline konuşmadım. Peker belgeselinde olduğumu söylemediler. Röportajın hangi maksatla kullanılacağını bilmiyordum" demişti.

Belgeselin başlangıcında "Editöryel bir tercihle gizlilik sözleşmeleri kapsamında röportaj verenlerin isimleri birbirilerine bidirilmemiştir." uyarısının yer aldığı görülüyor. "Belgeselde yer alan kişilerin birbiriyle ilişkisi yoktur" ibaresi de yer alıyor.

"BU KOMPOZİSYONDAN HABERİM OLSAYDI ASLA KONUŞMAZDIM"

Twitter hesabından paylaşım yapan İrfan Aktan, şunları yazdı:

"Bir süredir "yakında bir Peker belgeseli yayınlanacak" fısıltılarına ben de kulak kabartıyordum. Meğer o belgeselde, haberim olmadan ben de varmışım! @140journos ekibi beni arayıp "farklı kesimlerden gazeteciler/siyasetçiler/tanıklarla röportaj" yapacaklarını söylemişlerdi.

Benim açımdan aslolan kendi sözümdür diye düşünüp devletin Kürt politikasına, mevcut rejimin yapısına vs, dair yaklaşık bir saatlik bir röportaj verdim. Ama elbette Peker'in de olduğu bu kompozisyondan haberim olsaydı, aslı konuşmazdım.

21 yıllık gazeteci olarak "belgeselde kimlerin olduğunu maalesef konuştuklarımıza söylemiyoruz" dediklerinde "o halde maalesef ben de konuşamam" demem gerekiyordu. Hata bende ama söylediklerimin arkasındayım. Keşke @140journos yaptığımız röportajın tümünü ayrıca yayınlasa...

Benim açımdan Peker, yaptığı ifşalarla suçlarından azade kalmış biri olamaz. Zira o, halka karşı işlenmiş suçların bir aktörü ve hâlâ bunları gizlemeye devam ediyor. Demokratik bir sistem ortaya çıktığında bunların tümünün hukuk önünde hesabının verilmesi gerekiyor.

Öte yandan hemen her hafta söyleşi yapan, başkalarının bana konuşmasını isteyen bir gazeteci olarak başkalarından gelen röportaj taleplerini imkân elverdikçe olumlu karşılıyorum. Ama dediğim gibi, böyle bir kompozisyonda yer almak, isteyeceğim son şey olurdu."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun