birgün

16° HAFİF YAĞMUR

EKONOMİ 24.09.2021 08:53

143 bin abone elektriksiz

Salgın nedeniyle toplam 17 günlük tam kapanma uygulanan geçen mayıs ayında 143 bin abonenin elektriği, 82 bin abonenin de doğalgazı kesildi

143 bin abone elektriksiz

Hüseyin ŞİMŞEK

Koronavirüs salgınında yaşanan yüksek artışın ardından Mayıs ayında gerçekleşen 17 günlük tam kapanmada on binlerce hanenin hem elektriksiz hem de doğalgazsız kaldığı ortaya çıktı. CHP Enerji ve Altyapı Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 17 gün süreyle gerçekleştirilen tam kapanmanın ilan edildiği mayıs ayında, ülke genelinde yaklaşık 112 bini mesken abonesi olmak üzere 143 bin abonenin elektriğinin kesildiğini bildirdi. CHP’li Akın, “Tam kapanma döneminde boş kalan köprü ve otoyollara kesintisiz garanti ödemesi yapılırken aynı döneme denk gelen Mayıs ayında yaklaşık 112 bin hane ile 24 bin ticarethanenin elektriği kesildi” dedi.

CHP’li Akın’ın elektrik ve doğalgaz kesintileri konusunda Bilgi Edinme Yasası kapsamında yaptığı başvurulara gelen yanıtlar, tam kapanmanın uygulandığı Mayıs ayında elektrik kesintilerinin sürdüğünü gösterdi. CHP’li Akın’ın başvurusuna yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 17 gün süren tam kapanma uygulamasının gerçekleştirildiği Mayıs ayında mesken, ticarethane, sanayi ve tarımsal sulama abonelerine ilişkin verileri açıkladı. Verilere göre, Mayıs ayında Türkiye genelinde mesken abonelerine 27 milyon 279 bin 686 fatura üretildi. Ticarethane abonelerine 2 milyon 598 bin 76 fatura, sanayi abonelerine 18 bin 382 fatura gönderildi. Tarımsal sulama abosi olan çiftçilere ise 303 bin 372 fatura iletildi. Buna göre Mayıs ayında tüm abone gruplarına toplam 30 milyon 199 bin 516 fatura kesildi.

82 BİN ABONENİN DOĞALGAZI KESİLDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verilerine göre ayrıca Mayıs ayında 14 milyon 686 bin 229 mesken abonesi, 357 bin 210 ticarethane abonesi olmak üzere toplam 15 milyon 43 bin 439 doğalgaz faturası üretildi. Aynı dönemde 76 bin 368 mesken abonesinin doğalgazı faturasını ödeyemediği gerekçesiyle kesildi. Ticarethanelerde ise 5 bin 822 abonenin doğalgaz hizmetine kesinti uygulandı. Böylece toplam 82 bin 190 abonenin doğalgazının tam kapanmanın uygulandığı mayıs ayında kesildiği açığa çıktı.

GELİR KAYBINA RAĞMEN FATURAYA ZAM

CHP’li Akın, yurttaşların salgında gelir kaybı yaşamasına rağmen faturaların ardı ardına zamlandığını hatırlatarak şöyle konuştu: “İktidar 17 gün süren tam kapanmanın uygulandığı Mayıs ayında en çok desteği vermesi gerekirken vatandaşları fatura zulmüyle baş başa bıraktı. Tam kapanma döneminde boş kalan köprü ve otoyollara kesintisiz garanti ödemesi yapılırken; vatandaşların ise elektriği kesildi. İktidar, yandaşa ballı garanti ödemesi yaparken, vatandaşa ise kesintiyi reva gördü."

143-bin-abone-elektriksiz-924931-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol