birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 15.07.2020 15:19

“15 Temmuz’dan gereken ders alınmadı, bir FETÖ gitti, bin FETÖ geliyor”

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin 4’üncü yılında TRT’nin özel yayınına konuk olan İlahiyat Profesörü Ali Köse, “Benim bu konudaki kanaatim 15 Temmuz’dan gerekli dersin alınmadığı ve yeterli önlemlere gidilmediği şeklindedir. Hatta ben bunu bir FETÖ gitti, bin FETÖ geliyor diye değerlendiren, bu şekilde sloganlaştıran birisiyim” dedi.

“15 Temmuz’dan gereken ders alınmadı, bir FETÖ gitti, bin FETÖ geliyor”

TRT Haber'in 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin 4’üncü yılı dolayısıyla yaptığı yayında, İlahiyat Profesörü Prof. Dr. Ali Köse’nin sözleri dikkat çekti.

Programda konuya son değerlendirmeleri sorulan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, 15 Temmuz’dan sonra gerekli derslerin ve yeterli önlemlerin alınmadığını dile getirdi.

Köse, “Hatta ben bunu bir FETÖ gitti, bin FETÖ geliyor diye değerlendiren, bu şekilde sloganlaştıran birisiyim. Bu uyarıyı yapmak benim vazifem” dedi.

Devletin bu konuda gerekli önlemleri alması çağrısında bulunan Köse, “Bunun vebalini kimse üstlenemez” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ali Köse’nin eleştirileri şöyle:

‘İLAHİYATÇILARA YÖNELİK SİTEMLERİ KABUL EDİYORUM’

“Bu konudan söz açıldığı zaman hep şu duayı yapıyoruz. Allah bir daha bu memlekete 15 Temmuz’lar yaşatmasın. Ama dua bizim vazifemiz, fakat siz tedbirinizi almazsanız, akıllı davranmazsanız o FETÖ denen örgütü yapılanma şeklini, aynı yolları kullanarak bugün hala devam eden başka gruplar hakkında gerekli tedbirleri almazsanız, Allah size yardımcı olmaz. Öyle bir Allah yok. Siz vazifenizi yapacaksınız, Allah da size yardımcı olacak. Benim bu konudaki kanaatim 15 Temmuz’dan gerekli dersin alınmadığı ve yeterli önlemlere gidilmediği şeklindedir. Hatta ben bunu bir FETÖ gitti, bin FETÖ geliyor diye değerlendiren, bu şekilde sloganlaştıran birisiyim. Bu uyarıyı yapmak benim vazifem. FETÖ ile alakalı daha sonra biz ilahiyatçılara neden bu konuda uyarı yapmadınız diye hep sitemler oldu. Özellikle akademisyen ilahiyatçılara... Ben bunu alıyorum ve kabul ediyorum ve bugün diyorum ki, bu konu Türkiye’nin en önemli konusudur. Devletin bu konuda gerekli önlemleri alması şarttır. Bunun vebalini kimse üstlenemez.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız