birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 24.03.2018 17:29

16 PSAKD üye ve yöneticisi "örgüte yardım ve yataklık" iddiasıyla tutuklandı

Erzincan’da aralarında Genel Başkan Yardımcısı Erol Yeter’in de bulunduğu 16 PSAKD üye ve yöneticisi, “örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla tutuklandı. Şube Başkanı Salih Ürü, tutuklamalarla Alevilik inancı ve kültürü üzerinden yapılan çalışmaların suç sayıldığını belirtti.

16 PSAKD üye ve yöneticisi "örgüte yardım ve yataklık" iddiasıyla tutuklandı

Erzincan’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyelerine 16 Mart’tan bu yana üye ve yöneticilerine yönelik yapılan operasyonda 16 kişi gözaltına alındı.

Gözaltındaki 16 kişi, farklı tarihlerde mahkemeye çıkarılarak, “örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla tutuklandı. Tutuklananlar arasında PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Erol Yeter ile Erzincan Şube Yöneticisi Akın Demir de bulunuyor.

‘TUTUKLAMALAR SİNDİRMEYE YÖNELİKTİR’

Erzincan PSAKD Şube Başkanı Salih Ürü, gözaltı ve tutuklamaların sindirmeye yönelik olduğunu söyledi. Ürü, üye ve yöneticilerinin “örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla tutuklanmasını kabul etmediklerini belirtti. Ürü, “Bölgedeki STK’ler ile Alevilik inancı üzerinden çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bir inanç kurumuyuz. Tüm arkadaşlarımız da bu çalışmaları yürüttüğü için tutuklandı” diye konuştu.

‘İNANCIMIZI YAŞATMAK SUÇ SAYILIYOR’

Tutuklamalarla Alevilik inancı ve kültürü üzerinden yapılan çalışmaların suç sayıldığını kaydeden Ürü, “Gözaltı ve tutuklamalarla susturulmaya çalışılıyoruz. Alevi inancı üzerinde çalışma yapmamızı istemiyorlar. Özelikle Erzincan’da Cemevi ve kültür merkezi çalışmalarını başlattığımız bir dönemde bu operasyonun yapılması manidardır. Çalışmalarımız tamamen Alevi inancının yaşatılması üzerinedir” dedi.

(MA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol