birgün

11° AZ BULUTLU

17 Ağustos Marmara depremi unutulmadı

BİRGÜN EGE 20.08.2021 11:21
17 Ağustos Marmara depremi unutulmadı
Abone Ol google-news

BirGün/EGE

7 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 22'nci yıl dönümü dolayısıyla TMMOB İzmir İl Koordinasyonu ve Kent Konseyleri anma gerçekleştirerek basın açıklaması düzenledi.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamaya Meslek Odaları, İzmir Kent Konseyi, Karşıyaka Kent Konseyi, Karabağlar Kent Konseyi, CHP ve İYİ Parti Konak İlçe Başkanları katıldı. Açıklamanın ardından meşalelerle Gündoğdu Meydanı'ndan denize karanfil bırakıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar, aradan geçen 22 yıla rağmen olası deprem zararlarını azaltma çalışmalarının toplumların/kurumların kendiliğinden yaptığı çalışmalardan öteye gitmediğini söyledi. Ülkede yapı stokunun durumu belirsizliğini koruduğunu söyleyen Ayatar, "Okulların, yurtların, kreşlerin, hastanelerin sayısı, ne kadarının tarandığı, ne kadarı hakkında yıkım, güçlendirme veya kullanım kararı verildiği, ne kadarının yıkıldığı veya ne kadarının güçlendirildiği konusu tahminlerin ötesinde değildir" dedi.

Kentsel dönüşüm rant odaklı politikalara teslim edildiğini ifade eden Ulutaş Ayatar, "DASK'ın İzmirde hasar gören 26.675 konutla ilgili toplamda yaptığı 276 milyon TL'lik ödemenin özellikle orta hasarlı binalarla ilgili finansman sorununa bir destek olmasının çok gerisinde kaldığını göstermektedir. TBMM araştırma komisyonunca bu konulara bir çözüm önerisi geliştirilememiştir" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol